Mamy w Centrum


Warsztaty rękodzielnicze w nowoczesnym wydaniu, wystawa makatek oraz muzyczny wieczór z najpiękniejszymi ariami operetkowymi, tak zapowiada się kulturalny weekend z okazji Dnia Matki w Centrum Kultury w Choroszczy. W te dni nie zabraknie z pewnością twórczych atrakcji i kobiecej mocy!

W sobotę, 25 maja, zapraszamy na spotkanie z twórczyniami i pasjonatkami rękodzieła, które już dawno odkryły, że stare umiejętności w nowoczesnym wydaniu mogą być nie tylko dobrą alternatywą na odstresowanie, ale też dzięki nim możemy stworzyć coś naprawdę pięknego i dopracowanego. Warsztaty będą niepowtarzalną okazją, by spędzić czas w przyjemnej atmosferze, obudzić w sobie kreatywność, a także być może stworzyć niepowtarzalny prezent na Dzień Matki.

Na początek, o godz. 11:00, Agnieszka Jakubicz ­– instruktorka rękodzieła ludowego i twórczyni marki „Zafolkowana”, pokaże jak za pomocą igły i kolorowej nici (i odrobiny cierpliwości!) nadać starym rzeczom nowy efekt „wow!”.  Z pewnością każdy ma w swojej szafie bluzkę, jeansy, torbę czy inny element garderoby, które po prostu się znudziły.  Na warsztatach będzie można dowiedzieć się jak zaprojektować unikalny, kwiatowy motyw, a następnie wykonać go na przyniesionym materiale. Warsztaty potrwają ok. 4 godzin.

Po południu, o godz. 16:00, odbędzie się prezentacja wystawy „Makatki do starej i nowej chatki” oraz warsztaty tworzenia makatek. Spotkanie poprowadzi Alina Dębowska-Jankiewicz, autorka wystawy, etnografka i pasjonatka podlaskiego rękodzieła ludowego. Opowie o tym, jak twórczo przekształcić tradycyjną formę, jaką jest znana z domów naszych mam i babć makatka. Korzystając z wzorów Kordiana Michalskiego, współczesnego artysty grafika, dowiemy się jak przygotować materiał, skopiować wzór oraz wykonać własną, unikatową makatkę. Czas trwania spotkania to ok 2 godziny.  

Natomiast w niedzielę, 26 maja, o godz. 18:00 zapraszamy na prawdziwą ucztę dla ducha. Zapewni ją koncert duetu Respiro Duo pod tytułem „Muzyczne oblicza kobiety”. Ten wyjątkowy duet tworzą Monika Sasinowska – artystka Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie wykonuje również partie solowe oraz pianistka Agata Gabryjel.Obie panie wygrały walkę z nowotworem i dziś tworzą jedyny w swoim rodzaju zespół Respiro Duo! Koncert będzie ich kobiecą wizją najpiękniejszych arii operetkowych, niejednokrotnie inspirowanych płcią piękną. Muzyczny wieczór z Respiro Duo pozwoli nam bliżej przyjrzeć się bohaterkom wybranych operetek J. Straussa, F. Lehára czy J. Offenbacha. Poznamy królowe, reprezentantki ludu, uciśnione niewinności, porzucone kochanki i wielbione żony, matki, kobiety naiwne i rządne władzy, oddane i zdrajczynie. Zanurzymy się w świecie magicznych dźwięków i kobiecych emocji. Wyruszymy w wyjątkową podróż, podczas której zabrzmi m.in. czardasz z „Cygańskiej miłości”, ,,Zemsta Nietoperza” czy „Wesoła wdówka”, a także słynna ,,Aria ze śmiechem” z operetki ,,Perichola”.

Podczas wydarzenia wolontariusze Stowarzyszenia „Chcę Żyć” przeprowadzą dobrowolną zbiórkę do puszek na rzecz organizacji wspierających kobiety walczące z nowotworami. Na stoisku nie zabraknie materiałów informacyjnych dotyczącymi profilaktyki i fantomów do nauki samobadania piersi.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w przestrzeniach Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, a z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, od poniedziałku 20.05 będą prowadzone zapisy od pod numerem telefonu: 85 719 14 31 lub 725 357 788.

Na koncert będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, po odbiór których zapraszamy do biura Centrum od poniedziałku20.05 do piątku 24.04.

207 odsłon