Centrum


aula

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy to prężny ośrodek prowadzący różnorodną działalność kulturalno-artystyczną, edukacyjną i wydawniczą, której celami są: wspieranie kultury lokalnej, integrowanie mieszkańców, dbanie o pamięć i szacunek dla wielokulturowej tradycji gminy Choroszcz.

 
Centrum mieści się w zabytkowym budynku z drugiej połowy XIX wieku, w którym przez dekady działała szkoła wchodząca w skład osiedla przemysłowego fabryki Moesów. Przy M-GCKiS działa również Biblioteka Publiczna w Choroszczy z filią w Klepaczach oraz Stadion Miejski w Choroszczy wraz z Orlikiem.
 
Centrum od lat może poszczycić się bogatą ofertą skierowaną do wszystkich mieszkańców gminy – począwszy od lekcji gry na pianinie, zajęć plastycznych, lekcji tańca towarzyskiego oraz nowoczesnego, przez zajęcia biblioteczne, aż do prób śpiewu solistek, zespołów muzycznych i folklorystycznych. Warto podkreślić rozśpiewanie mieszkańców Choroszczy, gdyż przy Centrum działają: Zespół “Rytmy Czasu”, zespół folklorystyczny Klepaczanki (z pobliskich Klepacz), a także współpracuje z nami zespół rockowy Nervovoohoży.
 
Nasz kalendarz obfituje w imprezy cieszące się uznaniem społeczności lokalnej. Od momentu powstania Centrum wspiera obchody Dni Choroszczy, organizujemy także popularny na całej Białostocczyźnie Jarmark Dominikański na terenie parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, zaś od 2000 roku wrzesień rozpoczynamy Ogólnopolskim Dniem Ogórka w Kruszewie. Niezmienną popularnością cieszą się także coroczne majówki, obchody święta Wojska Polskiego i rocznicy Powstania Styczniowego. Poza wspomnianymi imprezami cyklicznymi organizujemy także wernisaże, przeglądy artystyczne, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz konkursy.
 
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy prowadzi także działalność wydawniczą. Od dwóch dekad ukazuje się „Gazeta w Choroszczy” (obecnie w formie bezpłatnego dwumiesięcznika). Ponadto wydajemy informatory turystyczne, książki i reprodukcje twórców lokalnych oraz płyty grup muzycznych z naszej gminy. Przy Bibliotece Publicznej w Choroszczy działa Dyskusyjny Klub Książki. 
 
Współpracujemy z okolicznymi szkołami, wspólnotami wyznaniowymi oraz organizacjami pozarządowymi prężnie rozwijającymi się w naszej gminie, dzięki czemu nasza oferta może być tak różnorodna i popularna.