38. DNI CHOROSZCZY – wiele i różnorodnie – zapraszamy!


Wiele i różnorodnie – 38. Dni Choroszczy. Zapraszamy!

Cztery dni wypełnione bogactwem różnorodnych wydarzeń: oto przed nami 38. Dni Choroszczy! Zapraszamy do Choroszczy wszystkich miłośników grodu nad Horodnianką, by w dniach 6-9 czerwca skorzystać z przygotowanych atrakcji! Będą poważne spotkania historyczne, a także warsztaty o sile marzeń, będzie rywalizacja na strzelnicy oraz z użyciem sprzętu wędkarskiego, będą atrakcyjne rodzinne, wspólne gry i zabawy, a także możliwość doznania przeżyć artystycznych: teatralnych, plastycznych oraz muzycznych. Będzie także wspólne świętowanie na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Tak wiele i tak różnorodnie! Zapraszamy na imieniny miasta Choroszcz – zapraszamy na 38. Dni Choroszczy!

6 CZERWCA (czwartek)

Inauguracja Dni Choroszczy: „100 lat niepodległości Choroszczy – sylwetki włodarzy grodu nad Horodnianką” – sympozjum historyczne, Letnia Rezydencja Branickich (Pałac), godz. 17:00

Rok 2019 to w Gminie Choroszcz rok obchodów 100. rocznicy Wyzwolenia Grodu nad Horodnianką. W lutym, podczas oficjalnych uroczystości Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Choroszczy poznaliśmy wydarzenia z historii narodowej i lokalnej towarzyszące temu niełatwemu, ale wyczekiwanemu procesowi. Tym razem zapraszamy, by poznać sylwetki włodarzy i gospodarzy sprawujących opiekę nad gminą Choroszcz przez ostatnie 100 lat. Wszystkich miłośników historii Choroszczy zapraszamy na sympozjum historyczne, które przybliży nam ważne postaci z przeszłości Choroszczy i będzie treściwym zaczynem do dalszych badań i poszukiwań historycznych, zwieńczonych publikacją.

7 CZERWCA (piątek)

Siła kobiecych marzeń – warsztaty” – spotkanie autorskie z Krystyną Bezubik, Biblioteka Publiczna w Choroszczy, godz. 11:00

Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Bezubik – pisarką i nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje z osobami, które chcą pisać tak, aby inni chcieli to czytać. Na prowadzone przez siebie kursy pisania zaprasza osoby, które są gotowe wypuścić swoje teksty z szuflady lub marzą o tym, by pisać, ale nie wiedzą, jak zacząć. Pracuje również z coachami, trenerami, psychologami, specjalistami, którzy swoimi tekstami chcą przyciągnąć potencjalnych klientów.

Oficjalne otwarcie Rynku 11 Listopada w Choroszczy, Rynek 11 Listopada, godz. 13:00

Piękny, elegancki, nowoczesny – takie określenia najczęściej słyszymy o nowym zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalne otwarcie tej zabytkowej urbanistyczno-komunikacyjnej przestrzeni w Choroszczy. Niech tradycyjne przecięcie biało-czerwonej wstęgi będzie huczne (i to dosłownie!), radosne, ale przede wszystkim niech będzie naszym wspólnym udziałem. Zapraszamy!

IV Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy, Strzelnica w Szkole Podstawowej w Choroszczy, godz. 17:00

Przed nami kolejne zawody strzeleckie. Tym razem, z okazji 38. imienin miasta zawodnicy powalczą o Puchar Burmistrza Choroszczy. Zawody odbędą się na strzelnicy pneumatycznej Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała w Zespole Szkół w Choroszczy, przy ul. Powstania Styczniowego 26A. Zapraszamy amatorów i miłośników strzelectwa sportowego. Zawody są otwarte, bezpłatne i bez ograniczeń wieku.

Finisaż projektu „Ucieczka z szuflady”, Galeria M-GCKiS, godz. 18:00

Kto postanowił nie tylko wyjrzeć, ale wyjść z szuflady? Kto z choroszczańskich twórców się odważył? Zapewniamy, że wszyscy zachwycili! Zapraszamy, by z okazji 38. Dni Choroszczy podsumować z nami dotychczasową działalność galerii M-GCKiS uruchomioną w ramach projektu „Ucieczka z szuflady”.

 

Spektakl „Granica” Teatru Harmyder (Ukraina), Aula M-GCKiS, godz. 19:30
(spektakl objęty bezpłatnymi wejściówkami)

Wszystkie historie życiowe, na podstawie których pisano scenariusz spektaklu „Granica” są prawdziwe. Fabuła przedstawienia oparta jest na opowieściach pięciu kobiet, które, uwikłane w problemy egzystencjalne, odkrywają najbardziej intymne i bolesne przeżycia. Odzwierciedlają one refleksje nad stanem świadomości społecznej i przezwyciężaniem barier wynikających z mentalności Ukraińców i Polaków.

Spektakl „Granica” powstał na podstawie realnych rozmów z ludźmi: Zdecydowaliśmy się na rozmowę – mówi Rusłana Porycka z teatru „Harmyder” – żeby porozmawiać z różnymi ludźmi: jeździliśmy do Polski i do przygranicznych miejscowości na Wołyniu. Były to godziny rozmów, które potem spisywaliśmy i które wywoływały u nas zarówno uśmiech, ale też i łzy. Były to rozmowy z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, rozmawialiśmy także w drodze, stojąc na granicy. To również długie godziny spędzone przy stole, do którego zapraszani byliśmy przez naszych gościnnych bohaterów. Następnie zgromadzony materiał opracowaliśmy na stworzonej przez nas płaszczyźnie artystycznej, ale główne wydarzenie, wokół którego rozgrywa się akcja, miało miejsce w rzeczywistości. Jaka to płaszczyzna, w którym kierunku podążają rozmowy – zapraszamy aby się o tym przekonać doświadczając spektaklu „Granica”.

8 CZERWCA (sobota)

Rodzinny Turniej Wędkarski o Puchar Burmistrza Choroszczy, „Kominowe Bajoro”, godz. 7:00

W czasie tegorocznych Dni Choroszczy nie mogło zabraknąć rodzinnego Turnieju Wędkarskiego o Puchar Burmistrza Choroszczy. Zapraszamy, aby wspólnie z wędkarzami zrzeszonymi w kole „Amur” oraz z innymi miłośnikami wędkarstwa wziąć udział w łowach zorganizowanych na brzegach „Kominowego Bajora” w Choroszczy. Zapraszamy na spotkania z wodną rywalizacją na łonie natury!

Piknik Rodzinny „Razem Możemy Więcej” Stowarzyszenia KLANZA, „Kominowe Bajoro”, godz. 11:30-15:30

KLANZA – Oddział Białostocki Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów wraz z rodzinami z terenu gminy Choroszcz zapraszają dorosłych, dzieci i młodzież – całe rodziny na Piknik Rodzinny „Razem Możemy Więcej”, organizowany w ramach projektu „Akademia Rodzica”. Nad „Kominowym Bajorem” w Choroszczy na uczestników będzie czekać mnóstwo ciekawych i rozwijających działań: gry i zabawy rodzinne, działania twórcze, stoisko zmysłów, stoisko dużych gier planszowych, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną. Wszystko okraszone fajną, wspólną i twórczą współpracą. Będą też nagrody! Zapraszamy!

KONCERT GŁÓWNY – GALA DISCO, Rynek 11 Listopada w Choroszczy, godz. 19:00-22:00

TVISTER

NEXX DANCE

SZAFIS

AVANTI

 

 

 

 

 

Tego jeszcze nie było! Gorączka sobotniej czerwcowej nocy w samym centrum Choroszczy, i to na mozaice zrewitalizowanego Rynku 11 Listopada? Takie atrakcje czekają na wszystkich miłośników tańca i dobrej zabawy podczas gali disco w ramach 38. imienin miasta Choroszcz! Zapraszamy, by poddać się twistom, skokom i obrotom grup: Tvister, Nexx Dance, Szafis i Avanti. I wieczór zakończyć równie gorąco – spektaklem ognia w wykonaniu grupy JAMA.

9 CZERWCA (niedziela)

Koncert Jubileuszowy 15-lecia „Rytmów Czasu”, Aula M-GCKiS w Choroszczy, godz. 18:00

Zespół wokalny Rytmy Czasu (dawniej: Chór Miejski w Choroszczy) pod dyrekcją Jerzego Tomzika działa od 2003 r. W jego skład wchodzą dzieci oraz młodzież. Zespół koncertuje m.in. podczas Dni Choroszczy, uroczystości z okazji świąt narodowych odbywających się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Zespół ten nie od dziś jest eksportową marką gminy Choroszcz. W czerwcu oraz w listopadzie 2016 r. grupa z powodzeniem koncertowała w Grodnie, gdzie śpiewała tak pięknie i energicznie, że zrobiło się o niej głośno nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi, czego dowodem jest okładka oraz obszerna relacja w „Magazynie Polskim”; zespół na swoim koncie ma także inne zagraniczne pokazy. Latem 2018 r. ukazała się kolejna płyta formacji pt. „Niepodległa – nasz Dom”, będąca hołdem w stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na krążku znalazły się piosenki i pieśni patriotyczne, m.in.: „Czym Ojczyzna jest”, „Wojenko, wojenko”, „Był taki czas”, „Polskie skrzydła”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Kiedy rozum śpi”, „Żeby Polska była Polską” w aranżacjach autorstwa Jerzego Tomzika. Płytę nagrano w latach 2017-2018 w WEM Studio w Białymstoku. Nagranie materiału zostało sfinansowane ze składek zespołu, zaś wydanie płyty było możliwe dzięki wsparciu Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, środków Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, jak również Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w ramach programu „Pomost dla Niepodległej”.

Koncert w ramach Festiwalu Cameralis et Sacralis, Kościół Parafialny w Choroszczy, godz. 19:00

Wystąpią: Dariusz Hajdukiewicz – organy i truhenorgel, Rafael Gabriel Przybyła – obój barokowy

Festiwal Cameralis et Sacralis to cykl koncertów sakralnej muzyki kameralnej (zarówno wokalnych, jak i instrumentalnych), które na stałe wpisały się w czerwcowy kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy Choroszcz. W 2019 roku, w czasie 38. Dni Choroszczy, odbywa się IV edycja Festiwalu. 9 czerwca zapraszamy do uczestniczenia w niezwykle interesującym koncercie w wykonaniu Dariusza Hajdukiewicza – organisty, oraz Rafaela Gabriela Przybyły – oboisty barokowego.

Dariusz Hajdukiewicz – to muzyk posiadający wyjątkową umiejętność perfekcyjnej gry a ’vista. Specjalizuje się w problematyce interpretacyjnej twórczości Dietricha Buxtehudego oraz kompozytorów XVII-wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej, w realizacji basso continuo w dziełach oratoryjnych mistrzów baroku, a także akompaniamentu do chorału gregoriańskiego i oprawy muzycznej Mszy Świętej rytu trydenckiego. W swoim wszechstronnym repertuarze posiada utwory od muzyki dawnej, poprzez literaturę organową baroku, romantyzmu aż po kompozytorów współczesnych. Podczas swoich koncertów promuje również twórczość organową Mariana Sawy. Koncertuje jako solista, kameralista i akompaniator na renomowanych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej oraz okolicznościowych koncertach organowych w Polsce, Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich (Marienhamn, Saltvik, Vardö, Wyspa Kökar), na Białorusi (Mińsk, Połock, Narodowa Filharmonia w Witebsku), na Litwie (Wilno, Kowno) oraz w Rosji (Katedra w Królewcu).

Rafael Gabriel Przybyła – to oboista barokowy. Jako pionier wykonawstwa muzyki dawnej przy użyciu historycznych obojów, Rafael Gabriel Przybyła współpracował z wieloma zespołami w kraju i za granicą, będąc pierwszym oboistą takich zespołów, jak: Concerto Polacco, Harmonia Sacra, Dolnośląska Orkiestra Barokowa czy Collegium Viridimontanum. W sezonie koncertowym 1999-2000 Rafael Gabriel Przybyła był pierwszym oboistą Orkiestry Barokowej Unii Europejskiej (EUBO) i uczestniczył w europejskich trasach koncertowych prowadzonych przez Roya Goodmana i Larsa Ulrika Mortensena. Współpracuje z czołowymi zespołami specjalizującymi się w nurcie wykonawczym z użyciem instrumentów historycznych. Grał z wieloma dyrygentami, m.in. z Philippem Herrweghem, Andrew Parrottem, Joshuą Rifkinem, Jean-Claude’m Malgoire’m czy Markiem Strynclem. Od kwietnia 2005 r. jest oboistą zespołu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej. Dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych. Prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej w Łodzi i Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie.

38. Dni Choroszczy zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Choroszczy

 

ORGANIZATORAMI 38. Dni Choroszczy są:

 

 

Sponsorem głównym 38. Dni Choroszczy jest:


PARTNERZY 38. Dni Choroszczy:

     

Koło PZW „Amur” w Choroszczy

Fundacja Via Musica

PATRONAT MEDIALNY nad wydarzeniem sprawują:

            

 

Wydarzenie jest sfinansowane ze środków Gminy Choroszcz.
Dofinansowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

310 odsłon