Teatr Polska z drogowskazem na Choroszcz!


Po raz kolejny Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy weźmie udział w projekcie Teatr Polska organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W tym roku w repertuarze znajdą się dwa spektakle.

Teatr umawia się z domem kultury. Randkowanie, a może koleżeńskie spotkanie? Z pewnością pełne emocji wizyty profesjonalnych teatrów w lokalnych domach kultury owocują całym wachlarzem przeżyć. Tej jesieni z naszym ośrodkiem umówiły się Teatr Układ Formalny ze spektaklem “#[+#@!? (słowo na G)” oraz Stowarzyszenie Kółko i Krzyżyk, które zaprezentuje przedstawienie “Gardenia”. Spotkania te możliwe są dzięki projektowi Teatr Polska, który ma na celu ułatwienie dostępu do uczestnictwa w kulturze mieszkańcom niewielkich miejscowości.

“#[+#@!? (słowo na G)” (reż. Grzegorz Grecas)

2017-09-11_słowo_na_G__TP_30

Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

Spektakl nawiązuję do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” i w semestrze zimowym 2017/2018 został zaprezentowany trzydziestokrotnie w gimnazjach na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Każdej prezentacji towarzyszył warsztat dotyczący przemocy seksualnej prowadzony przez psychologa i edukatorkę seksualną.

Spektakl jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.
OBSADA
Jerzy Górski
Paulina Mikuśkiewicz
Adam Michał Pietrzak
Malwina Magdalena Rusów
Maciej Rabski
SCENARIUSZ I DRAMATURGIA: Magdalena Drab
ARANŻACJA PRZESTRZENI I KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
II SCENOGRAF: Jan Głąb
MUZYKA: Tymoteusz Witczak
REALIZACJA NAGRAŃ AUDIO: Krzysztof Grębski
WARSZTATY: Jewgienia Aleksandrowa, Monika Wolińska, Zofia Domaradzka
KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała

Spektakl odbędzie się w Szkole Podstawowej w Choroszczy 16 września 2018 roku

 

Gardenia (reż. Wojciech Urbański)

Gardenia_4

Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny. Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.Spektakl opowiada o problemie, który może dotknąć lub już dotyka wielu widzów. Jest kierowany zarówno do osób młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki.

Przedstawienie ma częściowo charakter profilaktyczny, a nawet terapeutyczny. Stawiamy pytania o „dziedziczenie” alkoholizmu i zachowań psychopatologicznych, a przede wszystkim o stereotyp Matki – Polki. Jak zmienia się ten wizerunek, kiedy na jaw wychodzą słabości i traumy? Jak „przepracować” poczucie winy czy odrzucenia?

OBSADA

Aneta Todorczuk-Perchuć (Kobieta I)
Agnieszka Przepiórska (Kobieta II)
Magdalena Górska (Kobieta III)
Hanna Konarowska (Kobieta IV)

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA: Wojciech Urbański
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Wojciech Urbański
MUZYKA: Natalia Babińska
ŚWIATŁO: Paulina Góral

Spektakl odbędzie się 30 września w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wstęp – 10 zł.

Stowarzyszenie Kółko i Krzyżyk

130 odsłon