SALVADOR DALÍ – GRAFIKA


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt.
“SALVADOR DALÍ – GRAFIKA”

Salvador Dali wykreował swój odmienny wizualny świat. Świat nadrealnych postaci, zdarzeń, rekwizytów, przebiegu wyrafinowanych plastycznych opowieści o nim. Dali stworzył inny, własny, znaczący, pełen symbolicznych treści artystyczny kosmos. Sam też jest bohaterem tych wizualnych narracji w odmiennych wcieleniach, przy stosowaniu różnych realizacyjnych metod, twórczych nawykach i sposobie pracy. Jego sztuka jest podziwiana. Fascynuje zarówno pospolitego widza, jak i znawców surrealistycznego widzenia.

Na ekspozycje w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy składa się 58 grafik, które powstały w przestrzeni 1944-1983 i w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Są także inne pojedyncze prace o dużej artystycznej wartości.

Wernisaż odbędzie się

12 lutego br. (piątek) o godzinie 18:00

w Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Wernisaż jak i wystawa odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z tym podczas wydarzenia na galerii będzie mogło przebywać 6 osób. Dla osób czekających w kolejce będzie udostępniony korytarz. Obowiązuję deklaracja, zasłonięcie twarzy oraz dystans.

Niezmiernie nam miło będzie również gościć Panią Dr Kamilę Tuszyńską, która powie kilka słów o wystawie.

Dr Kamila Tuszyńska – Doktor nauk humanistycznych, medioznawca, ekspert od komunikacji wizualnej, alfabetyzmu wizualnego i retoryki wizualnej, krytyk sztuki, teoretyk komiksu i książek obrazkowych, narratolog i artystka wizualna. Prowadzi blog o sztuce Wernisażeria.

Wystawę można będzie oglądać:

Poniedziałek, środa, piątek: 8-16;
Wtorek, czwartek: 8-19;
Sobota: 10-14;
Niedziela: 14-18.

DOSTĘPNOŚĆ:

Osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózku prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia się na zwiedzanie.

Koordynator dostępności M-GCKiS: tel. 85 719 14 31, 725 357 788 w godzinach pracy Centrum (patrz wyżej)

————————-

Salvador Dalí, właśc. Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.

Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku.
Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”.

457 odsłon