Wystawa Salvadora Dalego otwarta!


„To, że ja sam nie pojmuję sensu moich obrazów, kiedy je maluję, nie znaczy, że go nie mają.”
/Salvador Dali/


12 lutego w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy została otwarta wystawa prac nietuzinkowego i znanego na całym świecie artysty Salvadora Dalego. Wystawa planowana była już na kwiecień 2020 roku, jednak lockdown i pandemia spowodowały, że nie mogła się wówczas odbyć. Tym razem się udało!
Na wernisaż przybyło wielu odbiorców i odbiorczyń sztuki. Gościliśmy także krytyczkę sztuki, prowadzącą stronę Wernisażeria – dr Kamilę Tuszyńską.
Wernisaż otworzyli dyrektor M-GCKiS w Choroszczy – Przemysław Waczyński, kurator wystawy – Łukasz Kalinowski, a całość okrasiła kilkoma słowami o artyście – dr Kamila Tuszyńska.
Na wystawie prezentowanych jest 58 grafik, które powstały na przestrzeni 1944-1983 i w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Są także inne pojedyncze prace o dużej artystycznej wartości.

Dali stworzył swój własny malarski kosmos. Oniryczne postacie, fantazyjne obrazy, gdzie sen i jawa łączą się w symboliczny i tajemniczy sens. Grafiki są pełne głębi, czasem niepokoją, na pewno nikogo nie pozostawiając obojętnym. Zestaw grafik, ale także ceramiki zachwyca dynamiką i kolorami. Warto poświęcić kilka chwil, zatrzymać się i odszukać sens, ukryty w twórczości Salvadora.

Wystawa czynna do 28 lutego:

Poniedziałek, środa, piątek: 8-16;
Wtorek, czwartek: 8-19;
Sobota: 10-14;
Niedziela: 14-18.

Relacja Twojej Telewizji Regionalnej.