Wernisaż wystawy Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej – SALIGIA – za 7 plakatami


Otwarcie: 08.02.2019 / 19:00

Miejsce: Galeria Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Artysta: Monika Tekielska-Chmielewska

Kurator: Łukasz Kalinowski

Grzech swojego czasu był jednym z najczęściej podejmowanych zagadnień w sztuce europejskiej. Grzech to pojęcie, które możemy najczęściej znaleźć w religii, socjologii oraz antropologii. Niezależnie od tego jaki jest nasz światopogląd, grzech najczęściej upatrujemy jako akt niesprawiedliwy, czyn który prowadzi do zła, świadome przekroczenie i naruszenie praw boskich i naturalnych. Analizując to zagadnienie w dzisiejszym świecie spotykamy się z trudnością, ponieważ dochodzi do rozluźnienia norm, swoistego rozmycia świadomości grzechu, a nawet podważenia jego istnienia, uznając przy tym, że jest to po prostu wolność, przez co jest używany nawet w formach reklamowych. Koncepcja wystawy Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej pod jakże znamiennym tytułem SALIGIA – za 7 plakatami… podejmuje się ukazania spojrzenia na grzech przez pryzmat symboli w formie plakatów. SALIGIA to nic innego jak łaciński skrótowiec składający się z pierwszych liter 7 grzechów głównych dawnego kanonu: superbia, avaritia, luxuria, invidia, gula, ira, acedia, w polskim tłumaczeniu: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo. W czasach średniowiecznych siedem grzechów głównych pełniło bardzo ważną rolę w ukazaniu człowiekowi, jak działa syn ciemności – Szatan, poprzez kuszenie, tak aby mogli z tymi pokusami walczyć. Tak więc każdemu z siedmiu grzechów skonfrontowana była cnota np. obżarstwo – umiarkowanie czy chciwość – szczodrość. Wystawa zderza nas z nami samymi, ponieważ ukazuje dualizm natury człowieka z grzechu i cnoty jak chociażby zestawienie pychy i pokory. Warto nadmienić, że powyższy dualizm w średniowieczu był wysuwany na czoło, ponieważ to pycha zgubiła Lucyfera. Pojawia się jednak pytanie – czy aby na pewno dwie strony są aż tak bardzo odległe, czy jesteśmy z gruntu dobrzy, a zło nam się tylko objawia w odpowiednich okolicznościach, a może grzech i cnota tkwią w Nas do początku narodzin i współistnieją niczym plamy z testu Roscharcha? Następnie od czego zależy czy w drugim człowieku jak na plakacie Moniki zobaczymy cnotę, grzech, a może cierpienie? Na ile mamy woli by nie mijać siebie jak plakaty oceniane w sekundę, a spojrzeć uważniej nim rzucimy przysłowiowym kamieniem?

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy o godzinie 19:00 08.02.2019 r. (piątek).

Koncepcja wernisażu wymaga punktualnego przybycia. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone.

Monika Tekielska-Chmielewska – absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu im. Artura Grottgera, oraz Politechniki Białostockiej, Zakład Sztuki. Od wielu lat zajmuje się plastyką w ogóle, a od przeszło dwunastu projektowaniem graficznym. W jej pracach możemy często uchwycić nawiązania do szeroko pojętej sfery sacrum, religii, duchowości, metafizyki. Odkąd to odkryła prowadzi bloga pn. “Farba z nieba”, na którym możemy z zachwytem obserwować jej twórczość. Twórczyni wielu logotypów i kulturalnych eventów w Choroszczy. Według niej podobno trochę bardziej czuje i trochę więcej widzi, a przez co stara się wierzyć swojej intuicji.

WYSTAWY indywidualne: – 2011 r. – „Plakaty na różne okazje”, Galeria M-GCKiS, Choroszcz; – 2009 r. – „Dochodząca” malarstwo, rysunek i grafika. Galeria M-GCKiS, Choroszcz; – 2015 r. – “9 godzin” instalacja arteterapeutyczna, aula M-GCKiS, Choroszcz.

WYSTAWY zbiorowe: – 2017 r. “Obrazy zapamiętane” – wystawa laureatów przeglądów twórczości plastycznej z ostatnich lat, WOAK Białystok – 2014 – “70×70” – wernisaż wystawy absolwentów LP w Supraślu, hala Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku; – 2013 r. – “Grafika Użytkowa – wystawa najlepszych prac studentów ostatniego roku grafiki WA Politechniki Białostockiej, MDK w Białymstoku.” Identyfikacja graficzna zimowych igrzysk specjalnych i seria okładek książek autorskich; – 2012 r. – “IV Graficzny Białystok – 14 Pracownia 14”, Teatr Lalek w Białymstoku. Linoryt „Upadek”; – 2011 r. – “Grafika Warsztatowa” – wystawa prac studentów kierunku grafika WA Politechniki Białostockiej, Klasztor Dominikański w Choroszczy; – 2008 r. – Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej ph. „Spuścizna Ojców” Galeria Spodki, Białystok. Prace malarskie (wygrana – 1 miejsce w przeglądzie).

Łukasz Kalinowski – felietonista, bibliofil, instruktor M-GCKiS, redaktor i grafik “Gazety w Choroszczy”. Interesuję się filozofią, religioznawstwem i wszystkim co transcendentne. Inspiracje czerpie ze świata sztuki. Uwielbia malarstwo Hieronima Boscha. Jeden z ulubionych cytatów: “Sztuka nie jest tylko naśladowaniem naturalnej rzeczywistości, lecz stanowi metafizyczny jej suplement, postawiony obok niej dla jej przezwyciężenia”.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Ucieczka z szuflady

Projekt powstał dzięki programowi „Moje miejsce na ziemi” finansowanego ze środków Fundacja ORLEN – DAR SERCA.

 

 

 

224 odsłon