VIII Marsz z Flagą i X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Religijnej


2 maja choroszczanie uczcili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej biorąc udział w ósmym Marszu z Flagą, który przeszedł ulicami miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z burmistrzem Robertem Wardzińskim na czele wyruszyli z Placu Brodowicza w stronę kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika w Choroszczy.

Gromadzący się mieszkańcy w oczekiwaniu na przemarsz wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński rozdawał mieszkańcom flagi, które zgromadzeni z dumą prezentowali podczas przemarszu. Marsz otworzył redaktor naczelny Gazety w Choroszczy Adam Kamieński, a słowa pełne patriotycznego ducha skierował do mieszkańców prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała Grzegorz Krysiewicz. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli harcerze z Choroszczy, który uświetnili je niosąc flagę naszego państwa rozpostartą na kilka metrów. Trasa tegorocznego marszu przebiegła ulicami Sienkiewicza i Branickiego i zakończyła się przy kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika w Choroszczy.

Uczestnicy Marszu z Flagą uczestniczyli w mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w choroszczańskim kościele parafialnym. Po nabożeństwie odbył się tam X Festiwal  Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Koncertu tercetu w składzie Izabela Trojanowska (sopran), Przemysław Kummer (bas) i Sylwester Trojanowski (organy) wysłuchali zgromadzeni goście. Prezentowane utwory, wśród których znalazły się m. in. “Witaj majowa jutrzenko” “Korale” (sł. S. Moniuszko, do utworu “Wiosna” F. Chopina), Polonez Wojciecha Kilara z filmu “Pan Tadeusz”, “Rozkwitały pąki białych róż”, czy wspólnie odśpiewana “Rota”. Wykonania muzyczne przeplatane były recytacjami poezji patriotycznej w wykonaniu laureatów konkursu Słowo o Polsce.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzeń patriotycznych: Burmistrzowi Choroszczy Robertowi Wardzińskiemu i Urzędowi Miejskiemu w Choroszczy, Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość Skała, harcerzom z Choroszczy, księdzu proboszczowi Leszkowi Strukowi i parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika w Choroszczy oraz wszystkim uczestnikom wydarzeń.

M-GCKiS