Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


W dniu dzisiejszym z okazji Światowego Dnia Książki oraz Praw Autorskich pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz instruktorzy prowadzący zajęcia w MGCKiS, odpowiedzieli na trzy pytania dotyczące ich preferencji czytelniczych, zapowiadając przy tym cykl
„Zaczytana Choroszcz, czyli trzy pytania do…”.

Dyrektor Przemysław Waczyński
Czy lubisz czytać ?
Lubię, choć przy aktualnym tempie życia (praca i trójka małych dzieci) mało czasu jest na czytanie dla przyjemności. W obecnej chwili główne pozycje z jakimi mam do czynienia na co dzień to literatura dziecięca i branżowa. Osobiście lubię książki fantastyczne, głównie Jacka Piekary, Andrzeja Pilipiuka czy Jacka Komudy. Wielkim szacunkiem darzę trylogię Sienkiewicza, którą bardzo lubię. Lubię też czytać poezje Tuwima, Leśmiana oraz Ziemianina.
Co daje Ci czytanie?
Czytanie daje mi przede wszystkim chwilę dla siebie (chyba że czytam dzieciom to chwilę dla rodziny). Ponadto pozwala mi się rozwijać i poszerzać własne kompetencje. Z każdą książką staję się wewnętrznie bogatszy oraz mam większą wiedzę.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Mieszkańcom naszej gminy polecam do przeczytania „Pogaduszki przy piecu” Janusza Koronkiewicza. Są to miejscowe legendy i baśnie, które warto poznać.

Zastępca Dyrektora Wojciech Jastrzębski
Czy lubisz czytać?
Tak, jednak ostatnio jest na to co raz mniej czasu. Z racji zainteresowań lubię czytać książki głównie o tematyce sportowej, ale także i inne.
Co daje Ci czytanie?
Czytanie pozwala mi poszerzyć wiedzę o historii sportu, poznać różne ciekawostki, a także miło spędzić czas – w ostatnim czasie wykraczają także książki dla dzieci czytane dla córki.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Ciężko wskazać, bo każdy ma inne zainteresowania; polecam np. biografię niemieckiego skoczka Svena Hannawalda, którą mam z oryginalnym autografem Svena.

Adam Kamieński – instruktor
Czy lubisz czytać?
Bardzo lubię czytać. Czytanie opanowałem bardzo wcześnie bo pierwsze bajki dla dzieci czytałem już w wieku 4 lat. Jako pięciolatek czytałem bajki swoim rówieśnikom i młodszym w przedszkolu. Zostało mi to do dziś.
Co daje Ci czytanie?
Przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Jestem z pokolenia, które w dzieciństwie nie miały non stop bajek w tv, więc zawsze znajdował się czas na książkę. Ilu z nas wtedy chciało być bohaterem książki by przeżywać wspaniałe przygody. Poza tym dzięki czytaniu opanowałem polską ortografię. Książka nie tylko rozwija ale i uczy.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Polecam szczególnie książki Wilbura Smitha – afrykańskiego pisarza, który swoich bohaterów umieszcza w scenerii afrykańskiego lądu. Przygody pełne emocji, sensacji oraz romansów, problemy rasizmu, rytuały plemion afrykańskich to wszystko można znaleźć w jego książkach.

Anna Kulikowska – instruktorka
Czy lubisz czytać?
Lubię czytać, aczkolwiek mam różne etapy, raz uwielbiam, kocham, innym razem nie umiem się skoncentrować na książce.
Co daje Ci czytanie?
Przede wszystkim rozwój intelektualny, poszerzanie wyobraźni, trochę piszę sama, więc dużo czerpię z książek, inspiracji, słów, tematów.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Aktualnie czytam „Patyki i badyle” Urszuli Zajączkowskiej, niby o świecie roślin, a tak naprawdę sporo w tym dawki życiowej filozofii.

Monika Tekielska – Chmielewska – instruktorka
Czy lubisz czytać?
Lubię, aczkolwiek wolę słuchać. Audiobooki, słuchowiska, wykłady np. podczas prowadzenia samochodu czy prac domowych. Nie jestem typem “pożeracza książek” ale, gdy już czytam to całą sobą – śnię o tym co przeczytałam, rysuję to, opowiadam wszystkim w koło.
Co daje Ci czytanie?
Czytanie mnie rozbudowuje od środka, przeczytane treści kształtują moją wrażliwość, moje opinie, mój język.
Jaka książkę polecasz?
Zdecydowanie “W głębi kontinuum” Jean Liedloff, szczególnie osobom, które czują, że COŚ TU NIE GRA w tym świecie, w relacjach międzyludzkich i międzygatunkowych, że się pogubiliśmy, zapędziliśmy w technologiczny kozi róg i odarliśmy z natury do kości, wysuszyliśmy z uczuć. Absolutny MUST HAVE dla ludzi myślących o rodzicielstwie.

Małgorzata Świszcz – bibliotekarka
Czy lubisz czytać?
Czytanie jest moją pasją i jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu.
Co daje Ci czytanie?
Poza dawaniem ogromnej przyjemności, książki działają na mnie niezwykle inspirująco, pozwalają na chwile oderwać się od rzeczywistości i wejść w świat wyobraźni autora.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Godna polecenia saga rodzinna E. Świętek z cyklu ,,Spacer Aleją Róż”.

Wojciech Błaszko- instruktor
Czy lubisz czytać?
Odpowiedź jest oczywista, że tak.
Co daje Ci czytanie?
Przy czytaniu książek odpoczywam.
Jaką książkę polecasz do poczytania?
Nie mam takiej jednej książki, ale polecam od siebie powieści takich autorów jak: Wilbur Smith, Ludlum Robert, Max Czornyj, Paulina Świst, Remigiusz Mróz .

Olga Szutkiewicz-Gola – instruktorka
Czy lubisz czytać?
Czytam odkąd pamiętam, nieustannie.
Co daje Ci czytanie?
Czytanie daje mi wiedzę, czasami uwalnia myśli zaplątane w sieć wątpliwości, niekiedy dokłada rozterek i rozmyślań .
Jaką książkę polecasz do poczytania?
Nie byłabym w stanie wskazać jednej pozycji godnej polecenia, wszystko zależy od osoby, która pyta o propozycję książki, osobiście – pozycje, które znacząco wpłynęły na moje życie sukcesywnie wcielałam do domowej biblioteki – uwielbiam do nich wracać.


Paulina Krysiewicz – młodsza bibliotekarka
Czy lubisz czytać?
Uwielbiam czytać, choć kiedyś było zupełnie odwrotnie.
Co daje Ci czytanie?
Wytchnienie, czytam kiedy wszystko inne mam już zrobione – gdy dzieci śpią, gdy praca nie nagli, po kąpieli..
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Polecam biografię Simony Kossak, którą napisała Anna Kamińska – jest to dla mnie bardzo sentymentalna biografia, słuchałam bowiem słuchowisk Simony Kossak gdy byłam dzieckiem, puszczał mi je mój Tata.


Urszula Grabowska – instruktorka fitness
Czy lubisz czytać?
Bardzo, jak mam chwilę to czytam i lubię się zaczytać.
Co daje Ci czytanie?
Relaks, przede wszystkim.
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
Tę, którą ostatnio czytałam – „Stażystka” Alicji Sinickiej.

Małgorzata Sokolińska – instruktorka fitness
Czy lubisz czytać?
Lubię.
Co daje Ci czytanie?
Jest ucieczką, oderwaniem się od rzeczywistości – nawet na cały dzień (noc!).
Jaką książkę polecasz do przeczytania?
„Niewyjaśnione okoliczności” Richarda Shepherda, szczególnie dla osób, które interesują się tematem medycyny sądowej/patologii.

Informujemy iż cykl oficjalnie ruszy 5 maja 2020 roku (od tej daty, cyklicznie w każdy wtorek zostanie opublikowany post na portalu FACEBOOK oraz stronie internetowej naszej instytucji).

Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy

76 odsłon