Stażystą być….


Wyobraźmy sobie taką sytuację – idziesz na rozmowę kwalifikacyjną w dobrze prosperującej firmie. Marzysz o tym stanowisku, dlatego przygotowywałeś się do niej od dłuższego czasu – opanowałeś technikę autoprezentacji, znasz wszystkie swoje możliwości i jesteś gotów błysnąć wiedzą, którą nabyłeś w trakcie swojej edukacji. Dodatkowo jesteś młody, pelen energii i zapału. Czujesz, że to stanowisko jest już twoje, a jednak… Nie otrzymujesz tej posady… . Pracodawca wymagał od ciebie doświadczenia w podobnej branży, którego ci brak… . Wydawać by się mogło, że lata nauki powinno przygotować cię do podjęcia pracy. Niestety w większości branż doświadczenie jest niezbędnym wymogiem, który osoby ubiegające się o dane stanowisko powinny spełnić. Jak jednak zdobyć to doświadczenie podczas gdy doba ma tylko 24 godziny, a ty studiujesz i masz napięty grafik na uczelni lub masz inne, ważne obowiązki?

Najlepszą alternatywą dla osób, które chcą więc nabyć doświadczenie przed rozpoczęciem pracy lub czują potrzebę przebranżowienia się, wydają się być staże lub współprace z instytucjami lub firmami działające na zasadzie wolontariatu. Tu z pomocną dłonią wychodzą także instytucje państwowe, w tym Narodowego Centrum Kultury, które od kilku lat realizuje program „Staże w Instytucjach kultury”. Jest to coroczny program, prowadzony w 3 edycjach: wiosennej, letniej oraz jesienno-zimowej. Daje on możliwość nabycia praktycznych umiejętności w zawodzie animatora kultury. „Staże w Instytucjach kultury” jest projektem skierowanym przede wszystkim do studentów studiów licencjackich, magisterskich oraz absolwentów studiów humanistycznych do 30 roku życia. Właśnie rusza nabór stażystów do edycji wiosennej programu, w którym już od kilku lat – jako instytucja kultury – aktywnie bierze udział także Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Co daje więc staż, który w ramach programu można odbyć w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy? To przede wszystkim niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jak funkcjonuje duża i znacząca instytucja kultury „od kuchni”. Często można spotkać się z powielanymi stereotypami myślowymi, jakoby pracownicy sektoru kultury byli najmniej zapracowanym i zestresowanym przedstawicielem polskich zawodów. Nic bardziej mylnego. Staż w choroszczańskiej instytucji kultury uświadamia właśnie, że praca animatora kultury wymaga działania na pełnych obrotach 24 godziny na dobę, niekiedy siedem dni w tygodniu. To zawód, w którym kreatywne myślenie, planowanie i organizacja wydarzeń kulturalnych stają się twoim drugim „ja”. Ta świadomość pozwala zatem walczyć z takim stereotypowym postrzeganiem pracownika kultury, a jednocześnie buduje poczucie własnej wartości oraz misji, jaką animator kultury ma do spełnienia w najbliższym otoczeniu. Staż w Centrum Kultury w Choroszczy, oprócz wejścia „za kulisy” instytucji, to również możliwość współpracy ze specjalistami w swoim fachu – okazja do nabycia nowej wiedzy, umiejętności, a przede wszystkim inspiracji w dalszym samorozwoju, w niesieniu pomocy i radości innym, umilaniu im czasu i dostarczaniu rozrywki. Decydując się więc na staż w choroszczańskiej instytucji kultury trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie będą to wakacje, po których pozostanie tylko kwestia podpisania stosownego papierka, bądź wystawienia odpowiedniego zaświadczenia. Trzeba przygotować się na konkretną dawkę wiedzy i pracy. Robi się groźnie? Więc jak wygląda dzień pracy przeciętnego stażysty w Centrum Kultury w Choroszczy?

Pracownicy Centrum Kultury dbają przede wszystkim o to, by staż nie był wyłącznie suchą dawką wiedzy i informacji. Dlatego już od początku swojej pracy stażysta aktywnie bierze udział w organizacji największych wydarzeń kulturalnych gminy Choroszcz oraz w mniejszych eventach tworzonych przez Centrum. Jest to więc idealna okazja, by nabył (lub poszerzył) on wiedzę między innymi na temat ubiegania się o pełne wsparcia finansowe lub dotacje celowe do wydarzenia kulturalnego, wykazał się umiejętnością tworzenia formalnych pism do przedstawicieli władz samorządu terytorialnego, umiejętnościami interpersonalnymi w trakcie komunikacji z interesantami odwiedzającymi Centrum oraz uczestnikami tamtejszych imprez kulturalnych oraz by potrafił działać pod presją czasu i znajdował alternatywne rozwiązanie w niespodziewanych i nieplanowanych sytuacjach (na przykład w trakcie wydarzenia kulturalnego). Pracownicy choroszczańskiej instytucji kultury kładą również duży nacisk na diagnozowanie potrzeb i potencjałów kulturotwórczych społeczności lokalnej. Umożliwia to zatem stażyście na praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w trakcie swojej edukacji oraz poznanie i tworzenie nowych sposobów pozyskiwania informacji na temat oczekiwań co do życia kulturalnego członków choroszczańskiej społeczności. Staż w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu rozwija także zdolności stażysty w sprawnym korzystaniu z social media w celu promocji instytucji kultury. Tym samym praktykant może wczuć się w rolę reportera i fotoreportera, a tym samym zgłębić tajniki prawidłowego tworzenia relacji tekstowych oraz fotorelacji z wydarzeń kulturalnych tak, by trafiły one do jak najliczniejszego grona odbiorców. Choroszczańskie centrum kultury to także miejsce, gdzie nabędzie on podstawowe umiejętności obsługi prostych programów graficznych i tworzenia grafik, w tym plakatów promocyjnych.

Ta krótka dawka informacji to tylko wybrane zadania, w których będzie uczestniczył stażysta edycji wiosennej. Przede wszystkim zdobędzie on niepowtarzalne doświadczenie w pracy w kulturze oraz nawiąże ciekawe (i przydatne w przyszłości) relacje oraz znajomości. Każdy, kto rozważa uczestnictwo w programie Narodowego Centrum Kultury niech nie waha się więc ani chwili dłużej i już teraz aplikuje. Wszystkie informacje na temat stażu dostępne są na stronie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Staż w ramach programu „Staże w Instytucjach Kultury” to nowe perspektywy, nowe szanse, dlatego jeśli czujesz w sobie potrzebę działania na rzecz społeczeństwa dołącz do grona kreatywnych, zdolnych i przyjaznych ludzi, którzy kochają to co robią, dlatego przekuwają swoje pasje w działanie. Spróbuj, a nie pożałujesz!

DSC_0295

Sylwia Niemyjska, stażystka edycji jesienno – zimowej 2017/2018

395 odsłon