Wizyta studyjna w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie


Jednym z elementów pracy w kulturze jest wymiana doświaczeń i czerpanie dobrych praktyk oraz wzajemna współpraca i poznawanie się. Takim doskonałym sposobem na to są wizyty studyjne. W piątek 16 lutego Dyrektor wraz z pracownikami oraz stażystkami z programu Narodowego Centrum Kultury, które to współpracują z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wyruszyli na spotkanie do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie, w strukturach którego działają Dom Ludowy w Sokolu oraz Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii.

W małej wsi, jaką jest Sokole funkcjonuje Dom Ludowy, w którym to znajdują się prawdziwe perełki. Są tu i piece ceramiczne i warsztat kowalski i wędzarnia, duża stodoła, w której latem odbywają się warsztaty ceramiczne. Ponadto Dom Ludowy dysponuje zapleczem: kuchennym oraz miejscami noclegowymi, co pozwala na organizowanie kilkudniowych warsztatów i plenerów malarskich. Odbywają się tu cykliczne warsztaty i kulinarne i plastyczne, a także wspomniane już plenery malarskie. Pięknie odremontowany Dom Ludowy położony jest w uroczej okolicy. Następnie delegacja udała się do Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie, gdzie przywitał nas jej gospodarz – znany w regionie Tomasz Wiśniewski. Pracownia ta przechowuje, archiwizuje i udostępnia zwiedzającym ogromne zasoby fotografii, filmów dokumentalnych, dotyczących wielokulturowości Podlasia. Miejsce to jest niezwykłe pod względem zarówno architektonicznym, jak i merytorycznym. Można tu odnaleźć prawdziwe skarby z dawnych lat, zdjęcia, dokumenty, ale nie tylko. Pracownia podejmuje także współczesne tematy, jednak w nawiązaniu do przeszłości, co daje szeroki obraz tego, jak wszystko się ze sobą łączy i jak należy dbać o stare nadzwyczaj ważne archiwa. Pracownia w Michałowie posiada także w swoich zbiorach fotografie i dokumenty związane z Choroszczą. W tym kontekście została już nawiązana współpracą z tą instytucją. Później zostaliśmy ugoszczeni przez Dyrektora Marcina Siekierko w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie. GOK w Michałowie imponuje przestrzenią, znajdują się tutaj duże i wyposażone sale: plastyczna, baletowa, widowiskowa, a przede wszystkim studio nagraniowe, które zostało wykonane rękoma pracowników Ośrodka Kultury w Michałowie. Ponadto Ośrodek Kultury to wiele ciekawych imprez i inicjatyw. Święto Grzyba i Dzień Otwartych Wrót, Dni Miasta, także regularne seanse filmowe, liczne koncerty, cykliczne warsztaty oraz wiele wiele innych wydarzeń. Podczas wizyty miały miejsce liczne owocne dyskusje oraz wymiana doświadczeń. Mogliśmy porównać potencjały naszych instytucji, podzielić się spostrzeżeniami, znaleźć punkty wspólne, lecz także wyjść z inicjatywą współpracy i bliższej kooperacji. Wiele nas łączy, jak np. projekty Dom Kultury+, projekty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podobne tematycznie wydarzenia, a także warsztaty odbywające się cyklicznie.

Delegacja z M-GCKiS pozostaje pod ogromnym wrażeniem działań oraz zaplecza tych miejsc. Cieszymy się bardzo, że mieliśmy możliwość obejrzenia ich oraz poznania osób tam pracujących. Ogromną wartością są takie spotkania, które bardzo inspirują i dają pozytywne bodźce do tego, by się rozwijać i wciąż doskonalić.

Dziękujemy serdecznie Dyrektorowi Marcinowi Siekierko za gościnę, pracownikom tych instytucji za oprowadzenie. Z pewnością wykorzystamy zebraną wiedzę do tego, by jeszcze lepiej pracować na rzecz kultury i społeczności lokalnej.

357 odsłon