Spektakl „Rewolucja Balonowa”


 

TeatrPolska_Logo_Color

W ramach programu Teatr Polska 17 października Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy gości spektakl „Rewolucja Balonowa” z Katarzyna Zielińską w roli głównej.

rewolucja-plakatmaly

spektakl dla widzów od lat 13

17 października 2015 r.

godz. 18:00 (1godz.15 minut)

aula M-GCKiS

bilety w cenie 10 zł do nabycia

w kasie M-GCKiS od 10.09.15 r.

i przed spektaklem

Po spektaklu odbędzie się 2-godzinny warsztat teatru dokumentalnego prowadzony przez aktorkę Katarzynę Zielińską. Zapisy na warsztat do 15 października. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły w opisie.

 

REWOLUCJA BALONOWA

ZOBACZ TRAILER

pełna nazwa teatru: Fundacja “MA FUNDACJA” w kooprodukcji z FEEL IT MANAGEMENT

autor: Julia Holewińska,

tytuł: REWOLUCJA BALONOWA

obsada: Kasia Maria Zielińska

Ksawery Wójciński – kontrabas

reżyser: Sławomir Batyra

scenograf: Katarzyna Maria Zielińska

wizualizacje: Katarzyna Kural Sadowska

zdjęcia do wizualizacji: FOTO NOVA – Tomasz Wierzejski

choreografia: Kaya Kołodziejczyk

kierownik produkcji: Katarzyna Wojciecho-wska-Reiber

muzyka: Ksawery Wójciński,

oprawa graficzna: STUDIO LAS – Michał Krul

Karolina Koza-Marasek & Marta Podsiadło

materiały filmowe (pomysł i realizacja):

Magdalena Batyra & Jacek Bassa

Spektakl

Rewolucja Balonowa to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej– Julię Holewińską. Ten monodram/muzodram jest drugą odsłoną, po premierze w Teatrze Powszechnym w Warszawie, lecz w zupełnie nowej niekonwencjonalnej formie. Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Aktorce towarzyszy kontrabasista – Ksawery Wójciński. Instrument dialoguje, uzupełnia monolog, w jednej chwili podążając za jego rytmem a w innej skłaniając do wyśpiewania tekstu. Spektakl zbudowany jest jak muzyczna partytura. Kontrabas ilustruje, rytmizuje, przywołuje cytaty muzyczne *. Aktorka mówi, śpiewa, naśladuje dźwięki natury i głosy przeróżnych postaci. Finezyjnej formie muzycznej towarzyszą migawki starych zdjęć przedstawiających rzeczywistość przełomu 89 roku. Jest to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat ‘90, widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać? Rewolucja uruchamia u widzów lawinę wspomnień dotyczących tamtego czasu. Po wyjściu z teatru jeszcze długo rozmawiają o wspólnych przeżyciach. Wspólne przeżycia, wizje i często naiwne fascynacje z tamtych czasów łączą i na swój sposób podkreślają wspólnotowość.

Warsztaty

Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty teatru dokumentalnego, podczas których jako materia literacka posłużą wspomnienia uczestników warsztatów. Każda osoba przygotuje konspekt dotyczący konkretnego wspomnienia z tamtego okresu. Po krótkim szkoleniu aktorskim osoby po kolei przedstawią swoje opowieści w scenografii spektaklu. Efektem więc będzie mini- spektakl dokumentalny. Widzowie, którzy zechcą wziąć udział w warsztacie po spektaklu mogą zabrać ze sobą jakąś przywołującą im wspomnienia z tamtego okresu.

Co zostało z zachwytu kapitalizmem

i demokracją? Co tak naprawdę pamiętamy z lat ‘90? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej?

* jako cytatów muzycznych korzystano z m.in. PAPA DA

Więcej o Rewolucji Balonowej w folderze do ściągnięcia:

2015 08 19 Rewolucja Balonowa prezentacja

kultura_dostepna

250_lat_teatru

logo_it

do rewolucji

1 011 odsłon