“Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu” – nowy film Piotra Łozowika w Centrum Kultury


16 listopada 2017 roku o godz. 17:30 na auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się pokaz najnowszego filmu Piotra Łozowika “Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”. Wstęp wolny! 

Dokument ten ma przybliżyć mieszkańcom naszego regionu postać wybitnego malarza – Jerzego Nowosielskiego – przede wszystkim przez pryzmat jego powiązań z Podlasiem. Będzie to podróż od lat 50-tych do połowy 90-tych po miejscach gdzie pracował ten krakowski artysta. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących jego uczestnictwa na obozach ikonograficznych czy białostockich wystawach. Przy okazji przybliżone będą podlaskie projekty dwóch innych artystów – Adama Stalony-Dobrzańskiego i Aleksandra Grygorowicza – którzy razem z Nowosielskim wypełniali pustkę w czasie kryzysu powojennej sztuki sakralnej. Dzięki działaniu tej trójki na Podlasiu powstało wiele wybitnych realizacji, które – poza kilkoma wyjątkami – są mało znane mieszkańcom Podlasia. Film ma uświadomić nam, że obcujemy ze sztuką o dużych walorach artystycznych. Odwiedzimy Gródek, Jałówkę, Michałowo, Dojlidy, Grabarkę, Hajnówkę, Klejniki, Orzeszkowo, Grodzisk, Bielsk, ale i Kraków. Będzie można też usłyszeć wypowiedzi ludzi związanych ze sztuką i Jerzym Nowosielskim (m.in. dr Krystyna Czerni, o. Henryk Paprocki, prof. Jerzy Uścinowicz). Za oprawę muzyczną odpowiedzialne są znakomite chóry – Olsztyński Bel Canto i Supraski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza. Nie wszystkie wspaniałe realizacje się zachowały, wiele zostało bezmyślnie zniszczonych lub odrzuconych. Dorobek Nowosielskiego stanowi wielką wartość artystyczną, którą trzeba szanować i która może stać się wstępem do zwiększenia samoświadomości i budowania tożsamości regionalnej na bazie sztuki.

Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, na której zobaczyć będzie można fragmenty realizacji Nowosielskiego z podlaskich świątyń.

Film wyprodukowało Stowarzyszenie Orthnet przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury (program I oraz Gminy Gródek, Miasta Hajnówka i Miasta Bielsk Podlaski)
Partnerami projektu jest cerkiew.pl, Orthphoto.net, a także 3FORM i Książnica Podlaska.

JPG Sladami-Mistrzow-Nowosielski-na-Podlasiu-plakat-20170929-podglad (1)

źródło: materiały promocyjne twórców filmu

41 odsłon