Rzeźby z ziemi i nieba – wystawa prac Dionizego Purty


Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza na wystawę pt.: „Rzeźby z ziemi i nieba”. Ekspozycja obejmuje wybrane prace Dionizego Purty – podlaskiego rzeźbiarza kultywującego tradycje i autentyczne wartości kultury naszego regionu.

Dionizy Purta pochodzi z miejscowości Lewonie (gm. Mońki). Przez krótki czas pracował jako kowal w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i w kopalni na Śląsku. Ostatecznie powrócił w rodzinne strony i zamieszkał w Białymstoku. Czuje się związany ze swoim regionem, przodkami i przyrodą, bo, jego zdaniem, z obcowania z naturą rodzi się w człowieku siła, bez której byśmy nie przetrwali, także siła rozmaitości w pomysłach, bez których nie powstałyby prace. Obok świątków i aniołów inspirowanych barokiem, postaci dawnych mieszkańców wsi, artysta tworzy ptaki o fantazyjnych, symbolicznych kształtach, przybierające formy niezwykłych ptasich stworów. Prace powstają z połączenia pozornie przypadkowych elementów – fragmentów deseczek, gałęzi, korzeni, pilśni i podrzeźbianych detali, które po pomalowaniu dają niepowtarzalny efekt o szczerej, prostolinijnej wymowie. Poszczególne rzeźby artysta podporządkowuje zwykle kształtom gałęzi, z których je wykonuje – nie odzwierciedlają więc natury, wręcz przeciwnie, tworzą swobodną jej interpretację, czasem nawet dość zabawną.

Dionizy Purta jest stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga. Jego prace klasyfikowane jako sztuka naiwna są znane szerokiemu gronu odbiorców na terenie całej Polski, jak również za granicą.

Prace Dionizego Purty, w przestrzeniach M-GCKiS, można oglądać od 11 do 29 kwietnia 2022 r.. Dodatkowo, wystawie towarzyszyć będą:

  • warsztaty kreatywne pn.: „Ptaki Dziwaki”, prowadzenie: Katarzyna Małgorzata Magdziak
  • projekcja filmów: Bożeny Bednarek „Dionizego Purty rzeźby z ziemi i nieba” (zrealizowanego w ramach Multimedialnego Archiwum Kultury przy współpracy Książnicy Podlaskiej oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski), a także „Twórcy Ludowi Podlasia” (zrealizowanego w ramach projektu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku „E-tradycja Cyfrowa Baza Twórców Ludowych Województwa Podlaskiego”).

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Grupy zorganizowane zainteresowane zwiedzaniem wystawy zapraszamy do uprzedniego kontaktu:

Tel. 85 -719 -14-31 lub  mailowo kmagdziak@kultura.choroszcz.pl

Film zrealizowany w ramach projektu „E-tradycja. Cyfrowa baza twórców ludowych województwa podlaskiego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
387 odsłon