Relacja z wizyty podsumowującej


W dniach 28-30 listopada Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy brało udział w wizycie podsumowującej projekt Narodowego Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie”, którego było częścią.

Wizyta odbyła się w Radomiu i była ona podsumowaniem ośmiomiesięcznej pracy nad ofertą kulturalną naszej instytucji, opartej na lokalnym dziedzictwie oraz współpracy z mieszkańcami. Za współorganizację wizyty odpowiadał Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu. Oprócz M-GCKiS w projekcie brało udział 20 instytucji z całej Polski. Decydując się na wejście do projektu uczestniczki i uczestnicy, wzięli udział w procesie zmiany, który dotyczy całego zespołu: pracowników oraz dyrektora. Dodatkowo w tym roku dyrektorzy mieli możliwość skorzystania ze wsparcia w zakresie budowania, zarządzania zespołem oraz zarządzania procesem zmiany, jaki będzie zachodził podczas trwania projektu w jego instytucji.

Wizytę w Radomiu rozpoczęliśmy od spaceru „Witajcie w Radomiu”. Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Jacka Malczewskiego oraz BWA „Elektrownia”, w którym zobaczyliśmy dwie wystawy: „Tańcząc w ciemnościach” Leszka Lewandowskiego i „Patriotki” Anny Leśniak. Następnie w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, spotkaliśmy się z dyrektorem Zbigniewem Rybką, który opowiedział nam o funkcjonowaniu teatru dramatycznego w mieście liczącym nieco ponad 200 000 mieszkańców. Po spotkaniu obejrzeliśmy spektakl „Zbrodnia i kara” – arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji Grigorija Lifanova. Po spektaklu uczestnicy i uczestniczki wizyty studyjnej w trakcie warsztatów kulinarnych własnoręcznie przygotowali sobie kolację.

Drugi dzień wizyty podsumowującej rozpoczęliśmy mocnym akcentem, prezentacjami podsumowującymi udział 20 instytucji w projekcie. Słowa zmiana, proces, komunikacja, relacje, odmienialiśmy przez wszystkie przypadki. Przyglądaliśmy się, temu, co udało się zrobić instytucjom przez ostatnie osiem miesięcy i zastanawialiśmy się, co jeszcze przed nimi. Refleksjom i wzruszeniom nie było końca. Po emocjonujących prezentacjach udaliśmy się do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie zwiedziliśmy wystawę stałą oraz wzięliśmy udział w spotkaniu na temat rezydencje artystyczne, jako narzędzia pracy instytucji. Wieczorem uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość spotkania z żywą tradycją radomszczyzny podczas warsztatów tanecznych, które poprowadził Robert Czesław Pióro, a do tańca przygrywali tradycyjni muzycy ludowi.

W piątek rano uczestnicy i uczestniczki spotkali się na debacie w formie sejmiku radomskiego. W debacie uczestnicy „Zaprosia” wcielili się w m.in. Witolda Gombrowicza, Edwarda Gierka i Jana Kochanowskiego. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czy Radom to stan umysłu? i staraliśmy się odczarować Radom, pokazując, że działania kulturalne mogą być pomysłem na rozwój miasta, jego promocję oraz przyczynić się do budowania marki miasta. Po debacie spotkaliśmy się na ostatniej sesji warsztatowej, aby zastanowić się nad plusami i minusami projektu, tym, co warto zmienić, a co rozwijać. Po refleksji przyszedł czas na podziękowania, uściski, pożegnania. Cieszymy się, że M-GCKiS w Choroszczy brało udział w całym procesie, była to nadzwyczajna przygoda, która inspirowała nas przez niemal cały rok, a jej efekty na pewno zaowocują już w niedalekiej przyszłości.

Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za tę możliwość i mamy nadzieję, że nasze drogi jeszcze nieraz się skrzyżują i będą pobudzały nas do pozytywnych zmian!

397 odsłon