Pokaz filmu o Jerzym Nowosielskim w M-GCKiS


W czwartkowy wieczór 16 listopada Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odwiedzili wyjątkowi goście: Piotr Łozowik oraz Cezary Fabiszewski. W czasie swojej wizyty zaprezentowali oni choroszczańskiej publiczności film pt. „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”.

Dokument o Jerzym Nowosielskim autorstwa Łozowika pokazywał i tłumaczył na czym polegała wyjątkowość twórczości krakowskiego artysty, który w trakcie swojej pracy zawodowej chętnie odwiedzał Podlasie. Choroszczańska publiczność mogła więc dowiedzieć się między innymi, że pierwszym autorem ikon i zdobień w Cerkwii na Świętej Górze Grabarce był właśnie Nowosielski (obecnie zdobienia w Cerkwii są ich rekonstrukcją). Jego prace można do dziś podziwiać w Hajnówce czy Bielsku Podlaskim.
Projekcji filmu towarzyszyła także krótka prelekcja reżysera, który zdradził zebranym kulisy powstawania dokumentu oraz opowiedział o swojej fascynacji ikonami. Zachęcona opowieściami Łozowika, widownia również chętnie podzieliła się swoimi odczuciami i doświadczeniami związanymi ze sztuką cerkiewną, jak i samą religią prawosławną.

Pokaz dokumentu o Jerzym Nowosielskim uzupełniła wystawa fotografii autorstwa Cezarego Fabiszewskiego, przedstawiająca wybrane prace krakowskiego artysty.

                                                                                                             Tekst/Foto: SN