39. Dni Choroszczy – dzień 1: kultura i sztuka


Burmistrz Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają do udziału w tegorocznych DNIACH CHOROSZCZY, które odbędą się w dniach 11-13 czerwca. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Do tegorocznych Dni Choroszczy wprowadzi nas XVIII Kawiarenka Historyczna, która premierę będzie miała miejsce w czwartek 10 czerwca. W niej Jan Adamski oraz Józef Waczyński opowiedzą o historii Dni Choroszczy właśnie. Zapraszamy przed ekrany o godz. 18:00

A już w piątek rozpoczynają się 39. Dni Choroszczy – pierwszy dzień to spotkanie z kulturą i sztuką! Najpierw odbędzie się spotkanie autorskie z mieszkanką naszej gminy Urszulą Gajdowską, a następnie przejdziemy w świat obrazów namalowanych przez Jana Reszecia. Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie autorskie z Urszulą Gajdowską
„Najpiękniejsza z dam znad Narwi”

W dniu 11 czerwca 2021 roku, o godz.: 17:00 na Placu dr. Zygmunta Brodowicza (przed budynkiem M-GCKiS)  odbędzie się spotkanie  autorskie z debiutującą autorką – Urszulą Gajdowską. Okazją do rozmowy z młodą pisarką jest jej pierwsza książka pt. „Zadziorna Baronówna” z cyklu „W dolinie Narwi”.

Urszula Gajdowska – mieszkanka Białegostoku w zasadzie od 15 roku życia, pochodzi z malutkiej wsi Rusaki niedaleko miasteczka Mońki. Ukończyła Wyższą Szkołę Gospodarowania Nieruchomościami w Białymstoku, Studium Agrobiznesu w Mońkach oraz Ekonomię na Uniwersytecie Białostockim. Jej powieść „Zadziorna Baronówna” to jej debiut literacki oraz pierwszy tom cyklu obyczajowo-historycznego „W dolinie Narwi”, którego fabuła rozgrywa się na Podlasiu w pierwszej połowie XIX wieku.

Współorganizatorami spotkania są Książnica Podlaska i Starostwo Powiatowe.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z panującymi wówczas zasadami reżimu sanitarnego. Organizatorzy przewidują sobie prawo do zmiany lokalizacji wydarzenia w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych (w takim wypadku wydarzenie zostanie przeniesione do budynku).

Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż wystawy obrazów Jana Reszecia

W lutym 2021 r. pracownicy i praktykantki Centrum-Kultury i Sportu w Choroszczy rozpoczęli działania mające na celu upamiętnienie lokalnego malarza, nieżyjącego już pana Jana Reszecia.

Pierwszym z działań było pozyskanie informacji o panu Janie do biogramu i wniosku ówczesnego dyrektora Przemysława Waczyńskiego do Rady Miejskiej o nadanie nazw nowopowstającym ulicom w Choroszczy imionami zmarłych artystów związanych z Gminą Choroszcz, w tym Jana Reszecia.

Podczas kontaktowania się ze starszymi osobami pamiętającymi zmarłego malarza zrodziła się w nich potrzeba upamiętnienia osoby i dzieł malarza choćby w formie skromnej ulotki.

Dlatego też niezmiernie nam miło zaprosić Państwa na otwarcie wystawy malarstwa Jana Reszecia.

Wernisaż odbędzie się w galerii M-GCKiS w Choroszczy
11.06.2021 r. o godzinie 19:00

Obrazy będzie można oglądać do 30.07.2021 r.
w godzinach pracy centrum kultury.

Jan Reszeć

Urodził się w 1937 roku w Ruszczanach jako syn Stanisława i Anny Reszeć (zd. Zagórska), zmarł w latach 90-tych XX w również w Ruszczanach i jest pochowany na choroszczańskim cmentarzu.

W latach 60tych XX wieku ukończył filologię polską w studium nauczycielskim przy ulicy Świerkowej w Białymstoku i podjął pracę jako nauczyciel.

Pan Jan uprawiał malarstwo olejne o bardzo charakterystycznej zimnej palecie barw i krótkich pociągnięciach pędzla. Wykonał wiele obrazów o tematyce sakralnej, scenki rodzajowe oraz pejzaże Choroszczy i okolic dla lokalnej ludności.

W pamięci mieszkańców gminy Choroszcz pozostał jako bardzo oczytany, kulturalny i skromny człowiek, wybitny malarz. Zginął śmiercią tragiczną we własnym domu w Ruszczanach.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia

207 odsłon