Obchody Święta Niepodległości 2012 – relacja


Mieszkańcy miasta i gminy Choroszcz już na kilka dni przed 11 listopada uroczyście rozpoczęli obchody 94. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnijmy: w czwartek 8.11. odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała wieczornica, a w sobotę 10.11. Dyskusyjny Klub Filmowy przygotował projekcję filmu „11 Listopada” w reż. Kamila Kulczyckiego. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy z udziałem pocztów sztandarowych OSP, stowarzyszeń i instytucji z terenu całej gminy.

W homilii proboszcz parafii ks. kanonik Leszek Struk wiele uwagi poświęcił prześladowaniom chrześcijan w Egipcie oraz zachęcał do wspierania Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i modlitwy w intencji prześladowanych tak, jak chrześcijanie z wielu krajów modlili się  w czasie PRL-u w intencji wolności Polaków. Po nabożeństwie choroszczańską świątynię wypełnił śpiew Chóru Kameralnego i Chóru Parafialnego, które zaprezentowały najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości na skwerze na Rynku 11 Listopada. Okolicznościowy odczyt wygłosił Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józef Waczyński, a modlitwę Anioł Pański w intencji wszystkich poległych za wolną Polskę poprowadził Marek Żmujdzin, radny Powiatu Białostockiego.

Kwiaty, wieńce a niekiedy także znicze złożyły liczne delegacje: władz samorządowych z Burmistrzem Choroszczy, Jerzym Ułanowiczem wraz z przedstawicielami Rady Miasta – Przewodniczącym Rady Piotrem Pawłem Dojlidą i Piotrem Tymińskim; Związek Bojowników o Wolność i Demokrację Oddział w Choroszczy; Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Choroszczy; Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej; Bank Spółdzielczy; Spółdzielnia Kółek Rolniczych; Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała; Akcja Katolicka; Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy; Zespół Szkół w Choroszczy; Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II; Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy; SPP ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy; Dom Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy; Koło Sybiraków; Koło Emerytów i Rencistów nr 15; Koło Prawa i Sprawiedliwości w Choroszczy; Klub Abstynenta „Wolność”; Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy.

Uroczystość uświetniali ułani z Klepacz pod dowództwem Krzystofa Gudela oraz Pani Regina Krysiewicz wychowanka Szkoły Podstawowej w Kruszewie kierowanej przez kpt. Józefa Świrniaka, która przygotowała patriotyczną deklamację i tym samym otworzyła symboliczny pomost pamięci pomiędzy II a III Rzczeczypospolitą. Wydarzeniu towarzyszyła asysta Rady Parafialnej choroszczańskiej wspólnoty rzymskokatolickiej w galowych, nawiązujących do wielowiekowej tradycji tercjarstwa strojach. Fotorelację przygotowała Małgorzata Łotowska. Zob. http://gazeta.choroszcz.pl/?p=21522

tekst: Wojciech Jan Cymbalisty

  Copyright ©  “Gazeta w Choroszczy”

90 odsłon