Miejska adopcja ogrodnicza w Choroszczy. Sezon: wiosna 2021


Późne lato 2020 roku okazało się świetnym czasem na ogrodnicze „zawłaszczenie” mienia publicznego, i to czynione w świetle dnia oraz w majestacie prawa! Bo czyż zabraniać opieki nad miejskimi donicami i zaniedbanymi skrawkami trawników czy przyblokowych grządek, jeśli przyświeca temu tak szczytny cel jak miejska adopcja ogrodnicza? Bynajmniej. Co więcej, nie tylko nie można tego zabraniać, ale szczytną akcję należy kontynuować! Idzie wiosna – Choroszcz wraca z ogrodniczą inicjatywą!

Miejska adopcja ogrodnicza, wpisująca się w – znaną na całym świecie – obywatelską miejską partyzantkę, w 2020 roku w Choroszczy cieszyła się dużą popularnością. Szeroko pisały o tym media, ale co ważniejsze – coraz śmielsze działania w tym kierunku czynili mieszkańcy. I o to chodziło! Swoich opiekunów znalazły rabaty w donicach na Placu Brodowicza, za Centrum Kultury czy w ogródku przy blokach na ul. J. Słowackiego.

Idzie wiosna – wracamy z inicjatywą! I zachęcamy do niej wszystkich!

Gmina Choroszcz wraz z pracownikami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim – który objął akcję Honorowym Patronatem – wiosną 2021 roku inicjują kolejny sezon miejskiej adopcji ogrodniczej w Choroszczy – dokładnie w Światowym Dniu Ziemi 22 kwietnia 2021 r.

Wspólnie zaadoptujemy wąski i długi trawnik przy siatce odgradzającej M-GCKiS od placu zabaw, a także przygotujemy miejskie donice i klomby, które już czas ożywić po zimowym śnie.

Skopiemy ziemię, użyźnimy ją, zasadzimy i zasiejemy kwiaty, zioła i warzywa. Ogródkiem zaopiekują się pracownicy M-GCKiS, a służyć on bezie wszystkim. Mamy nadzieję, że rośliny przyjmą się i będą mogli Państwo skosztować plonów – oderwać listek mięty do herbaty, wziąć pomidorka do kanapki, nasturcję do sałatki i oczywiście spacerując wieczorem miejską przestrzenią – poczuć zniewalający zapach maciejki.

W Dzień Ziemi 22 kwietnia 2021 roku – wychodzimy z inicjatywą-zachętą. Następne kroki należą do Państwa. Zapraszamy do opieki nad donicami miejskimi przy Placu Brodowicza (przygotujemy w nich ziemię) oraz innymi fragmentami uśpionych lub zaniedbanych ogródków, zieleńców, klombów, zarówno na terenie miasta (także spółdzielni mieszkaniowej), jak i gminy.

Podobniej jak w ubiegłym roku – w Centrum Kultury będą mogli Państwo otrzymać sadzonki i nasiona do wybranych przez siebie miejskich donic, a także tabliczki do oznaczenia swojej grządki.

Wejdźcie z nami w Miejską Adopcję Ogrodniczą w 2021 roku.
Wykonajcie ją w centrum Choroszczy lub w naszych wspólnych gminnych przestrzeniach!

Dla przypomnienia – kilka zasad choroszczańskiej Miejskiej Adopcji Ogrodniczej:

  1. Znajdź donicę lub rabatę, do której Ci blisko i będziesz w stanie jej doglądać.
  2. Wyrwij z niej chwasty, a jeśli są tam żywe kwiaty – zostaw je.
  3. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij donicę ziemią.
  4. Zasiej lub zasadź w niej kwiaty lub zioła, według uznania.
  5. Oznacz rabatę tabliczką wg własnego projektu lub pobraną z Centrum Kultury w Choroszczy.
  6. Podlewaj swoją rabatkę*
  7. Gdy już zaadoptujesz donicę, zrób jej zdjęcie i wyślij na adres: kultura@choroszcz.pl z dopiskiem: „CHOROSZCZAŃSKA ADOPCJA OGRODNICZA 2021”

* Proponujemy, by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić jej zawartość do swojej donicy przed wyrzuceniem PETa do śmieci. 

Miejska Adopcja Ogrodnicza 2021 w Choroszczy
Niech to co jest niczyim, stanie się naszym i pięknym!

225 odsłon