Ludzie Centrum


Znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej. Zmuszeni byliśmy odwołać zajęcia oraz wydarzenia w M-GCKiS w Choroszczy. Mimo to my wciąż jesteśmy dla Was, pracujemy i nie ustajemy w wysiłkach, aby krzewić kulturę i sport. Poza tęsknotą za Wami, za wspólnymi imprezami, za działalnością w realu, towarzyszy nam energia i moc do tego, by tworzyć. Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy Wam przedstawiać ludzi M-GCKiS w Choroszczy, ludzi, którzy stoją za wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi w naszym mieście i gminie. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się z Wami na żywo!

Od ponad 10 lat pracuję zawodowo w kulturze. Od 2015 jako dyrektor M-GCKiS. Kultura jest dla mnie nie tylko pracą, ale także sposobem na życie i pasją. Przeszedłem
w tej instytucji drogę od wolontariusza do dyrektora. Jestem lokalnym patriotą,
dlatego na pierwszym miejscu stawiam sobie za cel upowszechnianie i udostępnianie kultury dla mieszkańców naszej gminy. Razem z zespołem Centrum wiele już
udało się zrobić, ale wciąż chcemy działać.
Moim celem jest tworzenie partycypacyjnego domu kultury.
Pracuję w M-GCKiS od 2015 roku, odpowiadam za organizację wydarzeń sportowych, za Orlik i Stadion Miejski w Choroszczy, który od tego czasu mam nadzieję zmienia się na lepsze. Ponadto jestem redaktorem naczelnym “Gazety w Choroszczy”, a także realizuję oświetlenie na imprezach organizowanych przez M-GCKiS. Sport to moja pasja i w Centrum mogę realizować to, co lubię.
Z wykształcenia jestem pedagożką kulturoznawczynią, ceniąca sobie pracę z dziećmi i młodzieżą. Od 2016 na stałe prowadzę w Centrum zajęcia z kreatywnej plastyki i czytelniczo-edukacyjne. Projekty mające zachęcić do korzystania z zasobów naszej Biblioteki oraz współtworzenie inicjatyw Centrum Kultury to moja praca. Centrum daje mi przede wszystkim możliwość pracy wśród najmłodszych, którym stwarzam warunki do nieskrępowanej ekspresji twórczej, a czytelnikom przestrzeń do dzielenia się literaturą.
Od 27 lat pracuję w Centrum Kultury i Sportu. Od 1993 roku – początku działalności Centrum – zajmuję się poligrafią tworzoną na potrzeby upowszechniania kultury w gminie Choroszcz. Stworzyłem tysiące dyplomów, zaproszeń, plakatów i innych druków ulotnych w najważniejszych dla choroszczańskiej społeczności wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych. Mimo niesprawności praca w kulturze przynosi mi dużo satysfakcji, gdyż sprzyja rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Bibliotekarz z zamiłowania, i z racji wykonywanego zawodu. Drogę zawodową w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczęłam w 2009 r.
W pracy zawodowej, staram się wychodzić naprzeciw potrzebom czytelniczym, popularyzowaniu zbiorów i działalności informacyjnej. Dokładam wielu starań, aby oferta czytelnicza była różnorodna i dostosowana do oczekiwań odbiorców w różnym wieku. Nieodzownym elementem w mojej pracy jest realizacja pomysłów o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym.
W Centrum Kultury i Sportu pracuję od 2015 r. Jestem swego rodzaju „złotą rączką”. Naprawiam, przeprowadzam drobne remonty, dbam o wygląd budynku Centrum, orlika i stadionu. Jestem też kierowcą, rozwożę plakaty i gazety. Lubię tutaj pracować, mieć kontakt z ludźmi, uczestniczyć także w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.
Przyszłam do Centrum jako graficzka by sprawdzić się pedagogicznie. Zostałam. Moim mikro światem jest pracownia plastyczna, gdzie edukuję nieprzerwanie od 12 lat. Dziś w zakresie rysunku i malarstwa. Drugi świat to grafika. Projektowanie dla kultury jest bardzo wdzięczne, a ja wyrobiłam sobie zaufanie, więc mam swobodę artystyczną, co bardzo sobie cenię. Praca w Centrum jest dla mnie komfortem. Mogę tu wykorzystać swoje różnorodne kwalifikacje, jestem u siebie i… uwielbiam te wielkie okna 🙂
Od lipca 2019 r. współtworzę choroszczańską kulturę. Jestem młodszym bibliotekarzem. W bibliotece zajmuję się głównie wypożyczaniem książek, dbaniem o księgozbiór, organizacją wydarzeń promujących czytelnictwo. Prowadzę zajęcia „Biblioteka Młodego Człowieka”. Dbam by na fanpage’u biblioteki pojawiały się ciekawe treści. Staram się być elastyczna w tym co robię i nie boję się wyzwań jakie stawia mi praca w M-GCKiS, która szczerze powiedziawszy jest wisienką na moim torcie-zwanym życiem.
Z Centrum związany jestem praktycznie od początku jego istnienia. Natomiast pracuję w nim od 2015 roku jako instruktor. Do moich zadań należy m.in. nagłaśnianie oraz prowadzenie niektórych imprez, koordynowanie wolontariuszami, a także pilnowanie spraw finansowych naszej jednostki. Praca w Centrum to dla mnie sposób na rozwijanie moich pasji oraz kontakt z mieszkańcami naszej gminy.
Jestem antropolożką kultury, w Centrum mam szansę praktykowania antropologii jako animatorka. Zawsze chciałam kreować kulturalnie najbliższy świat. W Centrum zajmuję się: prowadzeniem FB i Insta, fotografią, etnografią, promocją wydarzeń, pisaniem artykułów i relacji, przygotowuję materiały z dziedziny kultury do Gazety w Choroszczy. Moje motto to: mniej obojętności, więcej empatii, co też staram się wcielać w swoje życie zawodowe.
Francuski malarz i grafik Bernard Buffet kiedyś powiedział, że dla sztuki nie są niebezpieczni podpalacze, ale strażacy. Myślę, że te słowa doskonale obrazują moje naczelne podejście do projektów, które powstają w M-GCKiS. Dlatego szczególnie lubię niszowe projekty, działania. W centrum moimi głównymi obszarami są dziedziny wizualne, sztuka, literatura oraz FF Chorcon. Z prywatnych zainteresowań uwielbiam książki, Daleki Wschód oraz aktualnie chłonę jazz południowoafrykański.