Kulturalny i sportowy rok 2017


Za nami kolejny rok działalności. Obfitował on w liczne warsztaty, wydarzenia, zawody i spotkania. Zrealizowaliśmy kilka ważnych programów, a nowe wyzwania podejmowaliśmy z ochotą i zapałem. Ale gdyby nie Państwo – nie byłoby i nas. Zapraszamy na podsumowanie szeroko zakrojonych wydarzeń kulturalnych i sportowych w 2017 roku.

Działalność Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy to zajęcia edukacji kulturalnej i sportowej oraz wydarzenia kulturalne. W ramach instytucji działa kompleks boisk Orlik (czynny siedem dni w tygodniu!), zmodernizowany Stadion Miejski w Choroszczy, a także Biblioteka Publiczna w Choroszczy z filiami w Barszczewie i Kruszewie. Centrum Kultury czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 21:00, a w soboty od 8:00 do 16:00. Rok 2017 był niezwykle intensywny i jako pracownicy mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Państwu wielu doznań kulturalnych oraz sportowych emocji!

Każdego tygodnia w Centrum Kultury realizowane są zajęcia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Blok zajęć tanecznych to dwie grupy tańca nowoczesnego i taniec towarzyski. Zajęcia muzyczne to klasa gitary i perkusji oraz pianina. To także rozwijający się zespół Rytmy Czasu, który prowadzony jest przez Jerzego Tomzika. Centrum Kultury ma również pod swoją opieką zespół ludowy Klepaczanki oraz rockowy – Nervovoohoży.
Animowane są też zajęcia plastyczne dla dzieci w Centrum Kultury i bibliotekach oraz kurs rysunku i malarstwa. Działa również Dyskusyjny Klub Książki, klub wędrującej książki, a miłośnicy literatury mogą korzystać z biblioteki przez cały rok! Prężnie działa też Klub Gier Planszowych, który w każdy piątek skupia liczną grupę młodych miłośników planszówek.
Niemal codziennie odbywają się zajęcia sportowe: fitness dla kobiet oraz seniorów, karate, szachy, a na Orliku – piłka nożna. W okresie zimowym do dyspozycji mieszkańców jest lodowisko Biały Orlik, które cieszy się dużą popularnością.

W styczniu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uzbieraliśmy rekordową sumę pieniędzy – 15081,99zł. Poza zbiórką uliczną odbyły się licytacje, turniej piłki nożnej oraz maraton zumby. Nasz sztab cały czas był obserwowany przez media – relację na żywo z Choroszczy mogli obejrzeć widzowie w całym kraju dzięki stacji TVN 24. Coroczna Choinka Miejska tym razem przeniosła się w plener. Rezygnacja z wejściówek sprawiła, że każdy kto miał ochotę, mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dzieci bawiły się z aniołkami, diabełkiem i Sidem z “Epoki Lodowcowej”, a na zziębniętych czekała gorąca czekolada. Do dzieci przybył św. Mikołaj ze słodkimi upominkami. Styczeń to moc sportowych wrażeń: zakończyły się rozgrywki Ligi Halowej, odbył się turniej strzelecki upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, działało lodowisko Biały Orlik. W lutym ponad 70 osób zdecydowało się na zimną kąpiel w wodach “Kominowego Bajora”. Na przełomie stycznia i lutego zorganizowaliśmy zimowisko, w którym uczestniczyło blisko sześćdziesięcioro dzieci.
17 lutego zespół Rytmy Czasu pod dyrekcją Jerzego Tomzika wystąpił z koncertem w Domu Polskim w Wilnie, który został przyjęty bardzo ciepło przez licznie zgromadzoną widownię. Karnawał w Centrum Kultury zakończył występ Kabaretu pod Wyrwigroszem.
W marcu rozegrane zostały też Mistrzostwa Gminy w Siatkówce. By kultywować wielkanocne tradycje zorganizowaliśmy warsztaty batikowego zdobienia pisanek, a tuż po nich ruszyła realizacja programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017. Wiosną spotkaliśmy się z mieszkańcami gminy Choroszcz, by rozmawiać o ich potrzebach kulturalnych. Gościły nas świetlice w Łyskach, Żółtkach, Barszczewie, Kruszewie, Pańkach, Klepaczach oraz Złotorii. W Choroszczy przeprowadziliśmy akcję diagnostyczną pod nazwą “Instalacja kultury”, która miała miejsce na Rynku 11go Listopada.
22 kwietnia 2017 roku w M-GCKiS odbył się Podlaski Festiwal Fantastyki Chorcon 2017. Atrakcyjny program przyciągnął wielu sympatyków fantastyki i pasjonatów gier planszowych i fabularnych z całego Podlasia. Tradycją lat ubiegłych, wiosenną porą odbył się szósty już konkurs recytatorski “Słowo o Polsce”, w którym wzięło udział ponad 60 młodych mieszkańców gminy Chorszcz, którzy zmagali się z poezją patriotyczną, a laureaci prezentowali swoje występy podczas majowego IX Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Choroszczy oraz konkurs fotograficzno – plastyczno – literacki “Lubię czytać!” (nie za bardzo rozumiem… IH). Wspólnie z IPN zorganizowany został wernisaż wystawy historycznej “Zagłada dworów w województwie białostockim pod 1939 roku”. Ważnym wydarzeniem był również monodram Rafała Domagały “Amor Omnia Vincit” w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.
Maj rozpoczął się wydarzeniami patriotycznymi. Tradycyjnie 2 maja ulicami Choroszczy przeszedł Marsz z flagą, który zakończył się IX edycją Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Choroszczy. Natomiast na auli M-GCKiS z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół Rytmy Czasu. Obchody ustanowienia Konstytucji 3 maja uczciliśmy Biegiem Konstytucji. Majowa Noc Muzeów rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej “Perły Podlasia” Pawła Tadejki, po którym grupa choroszczan wyruszyła do Białegostoku, gdzie zwiedzała wystawy w tamtejszych instytucjach kultury. Wyprawa skończyła się w Muzeum Wnętrz Pałacowych, a zwiedzający mogli zobaczyć wystawę “Skarb ze Złotorii”. Ważnym wydarzeniem była również Choroszczańska Noc Gier “Gramy w wolontariat”, która została sfinansowana dzięki projektowi Fundacji Kronenberga. Celem projektu była integracja wolontariuszy oraz promocja i rozwój idei wolontariatu w naszej gminie.
W czerwcu wydany został „Raport z diagnozy potrzeb i potencjałów kulturalnych gminy Choroszcz“. Miesiąc ten obfitował w wiele imprez: Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Choroszczy, Noc Bibliotek, tradycyjnie już przy współpracy z parafią i gminą Choroszcz odbył się Dzień Dziecka. XXVI Dni Choroszczy to wielkie święto naszego miasta. W tym roku przypadła 510. rocznia nadania praw miejskich naszemu miastu. Dni Choroszczy to wiele wydarzeń – począwszy od historii Choroszczy (wykład “Kobiety Branickiego“, spacer historyczny), spotkań ze znanymi ludźmi (spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Jackiem Fedorowiczem), po wernisaże wystaw (“Choroszcz z lotu ptaka”, “Choroszcz.510”), konkursy z nagrodami, wydarzenia sportowe oraz koncerty.
Tuż po Dniach Choroszczy do miasta przybyła akcja Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze spektaklem “Pippi Pończoszanka”. Na boisku stanął namiot cyrkowy, w którym odbył się spektakl poprzedzony warsztatami teatralnymi i paradą artystyczną zakończoną koncertem. Spektakl zgromadził blisko 500-osobową widownię. Przy tym przedwsięzięciu wsparcie okazali nam Monar Zaczerlany oraz OSP w Choroszczy, którym serdecznie dziękujemy! Nasza miejscowość była jedną z dwunastu w Polsce, gdzie prezentowano spektakl, a lokalna instytucja kultury – jednym z czterech liderów regionalnych. Jest to duże wyróżnienie, które bardzo nas cieszy.

W letnie, wakacyjne miesiące nie próżnowaliśmy. W każdy weekend odbywały się działania w ramach Festiwalu Wzajemności. Rozpoczęliśmy je tanecznie wydarzeniem “Choroszcz idzie na tańce!” zorganizowanym przy współpracy z WOAK Białystok. W kolejne soboty zaproponowaliśmy takie atrakcje jak: czytanie na Kominowym Bajorze, sadzenie kwiatów pod Urzędem Miejskim, konstruowanie latawców na Wichorwych Wzgórzach, malowanie autoportretów w skali 1:1, mural na Orliku, spektakl “Król zwierząt, a także film “Amazonia” na Kominowym Bajorze. Cały Festiwal sfinansowany został z budżetu Gminy. Każda inicjatywa toczyła się w plenerze, gdyż naszym celem było wyjście z ofertą do mieszkańców i bycie razem z nimi! Otwieranie się na potrzeby mieszkańców uskuteczniamy poprzez działania w terenie, poza murami instytucji, czego sztandarowym przykładem jest Festiwal Wzajemności.

Lato to także tradycyjnie Jarmark Dominikański w Choroszczy. W tym roku goście imprezy mogli korzystać z bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci, zaopatrzyć się w asortyment prezentowany w alejkach z tradycyjnymi wyrobami, rękodziełem i rzemiosłem. Jarmark to również mnóstwo konkursów oraz występy gwiazd: Miami, Junior, Kobranocki i Róż Europy. Spacerowiczom czas umilała kapela ludowa Bałamuty.
Lato zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Centrum Kultury zorganizowało więc dla wszystkich mieszkańców gminy bezpłatne zajęcia fitness Open Mix Fit na Orliku. Rozegrany został też turniej piłki nożnej Wakacyjna Liga Szóstek.
Wrzesień tradycyjnie już rozpoczęły obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Placu Brodowicza zgomadziło się wielu patriotów, którzy oddali hołd obrońcom Ojczyzny. 2 września – w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania – odbyło się czytanie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na auli M-GCKiS. Po uroczystości na Kominowym Bajorze rozpoczął się Sportowy Piknik Rodzinny. Były animacje dla dzieci, zumba, turniej siatkówki plażowej dla rodzin. Impreza, która miała na celu integrację mieszkańców i spędzenie czasu w gronie przyjaciół i rodziny została zorganizowana pod patronatem Burmistrza Choroszczy, który zainaugurował działalność siłowni pod chmurką i częstował gości lodami. Na tych, których zmorzył głód, czekała kiełbaska z ogniska.
XVIII Dzień Ogórka w Kruszewie świętowaliśmy 3 września. Gminnego produktu regionalnego, cieszącego się sławą w całej Polsce mógł spróbować każdy gość imprezy. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe – Klepaczanki, Dobrzyniacy, Czarnowiacy, a gwiazdą wieczoru była formacja taneczna 4ever. Oczywiście, nie zabrakło konkursów: rzutu ogórkiem do beczki, czy nowej konkurecji jedzenia ogórków na czas, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród publiczności.
Stajnia przy Muzeum Wnętrz Pałacowych rozbrzmiała mocnym brzmieniem 9 września. Zagościło tam MotoJam Session, które zgromadziło miłośników jednośladów i muzyki rockowej. Była to już siódma edycja tej imprezy, jednak po raz pierwszy rozciągnęła się na dwa dni. Goście powitali niedzielny poranek na polu namiotowym na terenie Parku Pałacowego.
Miesiąc wrzesień to czas na inicjatywy lokalne w ramach Instalacji Kultury. Dzięki pomysłom i zaangażowaniu mieszkańców gminy Choroszcz odbyły się: “Piknik Winnetou” w Żółtkach, pokazy filmowe “W starym kinie”, wystawa archiwalnych zdjęć minionej Choroszczy “Choroszczański wehikuł czasu”, warsztaty baletowe “Let’s ballet!”, warsztaty “W koło kultury” w Łyskach, i “Choroszczańskie Riffy”, w ramach których muzycy z Choroszczy z inicjatywy zespołu Nervovoohoży wydali piosenkę “Mówiłeś”.
Ważnym wydarzeniem był ponadto konewnt kultury Domów Kultury +. Jest to dla Centrum duże wyróżnienie, gdyż realizacja programu w Choroszczy została doceniona przez Narodowe Centrum Kultury, dzięki czemu pracownikom powierzono organizację ogólnopolskiego spotkania beneficjentów. Spotkali się na nim przedstawiciele wielu instytucji kultury. Wysłuchaliśmy między innymi prezentacji Dyrektora WOAKu Cezarego Mielko o finansach w kulturze, a na koniec wybraliśmy się na Wieżę w Kruszewie. W październiku podsumowaliśmy dziesięciomiesięczny projekt Instalacja Kultury.
W tym miesiącu Choroszcz odwiedziło też Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z wystawą “Muzeum na kółkach”. Wystawę odwiedzali mieszkańcy miasta i okolic, a towarzyszyły jej: warsztaty z edukatorami POLIN o tradycjach żydowskich i równości w szkole, projektowania kahału techniką 3D, spacer historyczny dla młodzieży, zdobienie toreb bawełnianych ornamentyką żydowską, Spotkanie Pamięci i prezentacja pamiątek.
W październiku świętowaliśmy setną rocznicę powstania POW w Choroszczy. W związku z tym zaproponowaliśmy mieszkańcom koncert pieśni patriotycznych oraz konferencję naukową “Polskie tradycje niepodległościowe Choroszczy i okolic. Historia, antropologia, literatura”. Trzeciego dnia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej organizacji POW w Choroszczy, a całość zakończyła się mszą świętą w intencji Choroskich Peowiaków. Po konferencji powstała książka, którą można pobrać z naszej strony Internetowej.
Listopad to obchody Dnia Niepodległości, które uczcziliśmy mszą św. za ojczyznę i uroczystościami na Rynku 11 Listopada. Wieczorny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Rytmy Czasu odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, podczas którego Marszałek Województwa Podlaskiego uhonorował naszego instruktora Jerzego Tomzika medalem za sześćdziesięciolecie pracy artystycznej. 12 listopada wystartował z kolei Bieg Niepodległości.
W listopadzie miały miejsce ponadto: warsztaty plastyczne “Podróże po sztuce”, pokaz filmu Piotra Łozowika “Śladami Nowosielskiego na Podlasiu” oraz choroszczańskie dyktando.
Grudzień rozpoczęliśmy tanecznie – Mikołajkowym Turniejem Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Choroszczy, cieszącym się bardzo dużą frekwencją.
9 grudnia zorganizowaliśmy z kolei Choroszczańską Noc Gier. Zgromadziła ona wielu pasjonatów gier planszowych. Odbyły się także warsztaty fotograficzne dla dzieci, polegające na malowaniu światłem oraz warsztaty zdobienia bombek metodą chusteczkową.

To był piękny rok zarówno dla nas, jak i dla kultury. Przeprowadziliśmy imponującą ilość wydarzeń i imprez, które jakościowo stały na najwyższym poziomie. Weszliśmy w realizację kilku dużych projektów o skali ogólnopolskiej we współpracy z instytucjami takimi jak: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny, czy Muzeum POLIN. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i stażystów z NCK osiągnęliśmy tak wiele. Wsparcie stażystów z ramienia NCK jest dla nas bardzo ważne, a nasza oferta stażowa wyróżnia sie na tle innych instytucji naszego regionu. W tym roku skorzystało z niej siedem osób. Dziękujemy lokalnym partnerom za serce i wsparcie: Burmistrzowi Choroszczy, który wspomaga nasze działania, Szkole Podstawowej w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowemu im. Jana Pawła II, Zakładowi Energetyki Cieplnej, Wodnej i Kanalizacyjnej, SPP Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Choroszczy i MONAR-owi w Zaczerlanach. Dziękujemy za wspólpracę Towarzystwu Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość Skała oraz Fundacji Pole Kultury, harcerzom z Choroszczy. Nie spoczywamy na laurach i planujemy już kolejne wydarzenia. Naszym celem jest praca na rzecz kultury i sportu, którą chcemy realizować przy współpracy z mieszkańcami gminy. Zapraszamy już w Nowym 2018 Roku. Będzie to bardzo ważny rok, w którym Centrum Kultury i Sportu obchodzić będzie 25–cio lecie istnienia, a Polska świętować będzie stulecie odzyskania niepodległości. Czekają nas wyzwania, które nie odstraszają, a napełniają siłami do dalszego działania, które nie będzie możliwe bez współpracy z Państwem, do czego z całego serca zapraszamy!

Zespół M-GCKiS

659 odsłon