25 lat minęło…


Od dwudziestu pięciu lat życie kulturalne i sportowe gminy Choroszcz jest organizowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, którego misją jest upowszechnianie kultury i sportu oraz edukacja. W 2018 roku instytucja obchodzi ćwierćwiecze działalności. Jubileusz jest czasem podsumowań i planowania dalszej działalności, dlatego chcemy należycie uczcić rocznicę powstania instytucji.


Po połączeniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej 22 kwietnia 1993 roku zostało utworzone Miejsko-Gminne Centrum Kultury. W 2015 roku w działalność instytucji został wpisany sport. Z małego ośrodka kultury Centrum rozwinęło się do prężnie działającej placówki, która realizuje ogólnopolskie programy we współpracy z prestiżowymi instytucjami.
Od 25-ciu lat M-GCKiS wspiera organizacje pozarządowe, współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami, zrzesza lokalnych działaczy i animatorów kultury, a wielu lokalnych artystów stawiało i stawia tu pierwsze kroki. Jest organizatorem wielu imprez: Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy, Dnia Dziecka, Dnia Ogórka w Kruszewie oraz Dni Choroszczy, które z kameralnych wydarzeń stały się rozpoznawalnymi w całym województwie markami. W ramach M-CGKiS działa Biblioteka Publiczna w Choroszczy z dwiema filiami w Barszczewie i Klepaczach, kompleks boisk orlik oraz stadion miejski. Działalność instytucji to szereg zajęć edukacji kulturalnej. Niemal codziennie odbywają się zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne czy sportowe adresowane do osób w każdym wieku! Dbałość o pamięć i lokalną tożsamość przejawia się poprzez organizację licznych uroczystości patriotycznych: Narodowego Święta Niepodległości, Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja czy rocznic wybuchu powstania styczniowego.

Choroszcz - MGCKiS / Plac Brodowicza
Siedzibą Centrum Kultury jest XIX-wieczny budynek, gdzie od 1892 roku mieściła się szkoła. Zabytkowe mury są świadkiem historii, która od 25-ciu lat pisana jest przez wielu ludzi: dyrektorów i dyrektorki, pracowników i pracownice, wolontariuszy i wolontariuszki oraz szeroką rzeszę uczestniczącą w działaniach kulturalno-sportowych.
2018 rok to czas ćwierćwiecza instytucji. Dyrektor Przemysław Waczyński wraz z pracownikami Centrum Kultury i Sportu zapraszają na jubileusz. Wkrótce rozpoczną się obchody, a już dziś obiecujemy, że będzie to rok pełen pozytywnych doznań kulturalnych i sportowych. Zapraszamy do współpracy, nie tylko od święta!

tekst: Karolina Gołębiewska/M-GCKiS
autorka loga: Monika Tekielska-Chmielewska
fot.: Marek Sokół

29 odsłon