Kolejne spotkanie Kawarenki Kulturalnej już za nami. Wczoraj mieszkańcy mieli okazję porozmawiać i wymienić myśli m.in. z lokalną artystką-zwykłym człowiekiem – jak sama o sobie mówi – Moniką Tekielską-Chmielewską, która w otoczeniu swojej wystawy „SALIGIA-za 7 plakatami” podjęła temat artysty w społeczności lokalnej i globalnej. Rozpoczęła dyskusję, tematem tworzenia w małej społeczności,który niesie za sobą zagrożenie wpadnięcia w pułapkę „nowych szat cesarza”, zostania okrzykniętą „nasza artystka”, nawet za coś, z czego niespecjalnie może być dumna. I tu ponownie rozbijamy się się o ego ludzkie i osobiste znaczenie słowa”artysta”.
Czym jest dla nas określenie „zwykły człowiek”, a czym „artysta”? Zgodziliśmy się, że określenie to, jest bardzo szerokie. Jednych zagadnienie ciekawi, innym sprawia trudność w sprecyzowaniu, zamknięciu w kilku słowach. Doszliśmy do wniosku, że moment określania się synonimem artysta nie zależy od żadnej definicji, ale od osobistego ego.
Chyba wszyscy zgodziliśmy się, że określenie artysta jest wartościowsze, wmaga szacunek, gdy się nim nie szasta. Jedni z nas podkreślają, że nie każdy może być artystą, gdyż sami nigdy by się nie utożsamili z tym określeniem.
Koniec końców doszliśmy do wniosków, że artysta to osoba, która podczas pracy przechodzi przez proces analizy, namysłu, poszukiwań, ma emocjonalny stosunek do swoich wytworów i potrafi ich bronic, są jakby integralną częścią jego samego, stanowią o jego myślach i uczuciach. To właśnie odróżnia artystę od rzemieślnika, który może wykonać dzieło nawet bardziej popularne i podobające się odbiorcom, ale wykonane według ogólnych prawideł, wytycznych uniwersalnych, jest poprawne, po prostu.
Nie obeszło się również bez rozmów o potrzebach kulturalnych mieszkańców gminy. Padł przykład odwiedzającej wystawę młodzieży i widocznej w nich potrzebie bezpośredniego kontaktu z niezwykłym miejscem i niecodziennym produktem jakim jest dzieło sztuki.
Zakończyliśmy dyskusję refleksją, że my jako animatorzy kultury musimy sami szanować i cenić swoją prace, gdyż przychodząc do nas odbiorca pragnie kontaktu z dziełem, przez wielkie DZ.
Zapraszamy na kolejne spotkanie kawiarenki już 25 marca!!