Jubileusz 20-lecia zespołu wokalnego Rytmy Czasu


Z radością zapraszamy wszystkich miłośników muzyki w wykonaniu zespołu wokalnego Rytmy Czasu na niezapomniany jubileuszowy koncert. Ten niezwykły wieczór będzie nie tylko świętem muzyki, ale także podsumowaniem 20-letniej działalności zespołu, który swoje próby ma w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.  Podczas koncertu jubileuszowego usłyszeć będzie można utwory, które na przestrzeni lat stały się klasykami w repertuarze choroskiej formacji muzycznej.

Koncert wspomnień – to wspólna podróż podsumowująca 20 lat zespołu wokalnego Rytmy Czasu, gdzie trzy pokolenia spotkają się na scenie, by wspólnie świętować swój jubileusz.

Jubileuszowy koncert odbędzie się 1 czerwca (czwartek), o godzinie 19:00

w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Serdecznie zapraszamy!


Historia zespołu Rytmy Czasu spisana przez członków zespołu i instruktora Jerzego Tomzika:

Kiedy dwadzieścia lat temu rozpoczynaliśmy próby przed koncertem inauguracyjnym wówczas CHÓRU MIEJSKIEGO nikt nie przypuszczał, że dożyjemy tak pięknego jubileusz teraz już pod nazwą RYTMY CZASU.

Nasza muzyczna historia zaczęła się pisać w 2003 r. wraz z założeniem Chóru Miejskiego w Choroszczy. Od początku działalności zespołu naszym maestro jest Jerzy Tomzik- niezwykły człowiek, muzyk oraz przyjaciel. Pan Jerzy  to osoba o wielkiej charyzmie, doświadczeniu oraz cierpliwości, kierownik wielu zespołów muzycznych  z ogromnym dorobkiem artystycznym, laureat m.in.  Nagrody Muzycznej Radia Białystok, Srebrnej Odznaki “Zasłużony Białostocczyźnie” i Odznaki “Zasłużony Działacz Kultury” od Ministra Kultury.

Chętnych do przystąpienia w nasze progi było sporo i wszyscy dostali szansę zmierzenia się dla większości z czymś zupełnie nowym. Rozpoczynając działalność musieliśmy dokonać wyboru repertuaru dopasowując go do naszych możliwości wokalnych. Rozpoczęła się praca nad emisją głosu, dykcją, nauką głosów przygotowywanych utworów, rozumieniem i interpretacją tekstów. Śpiew z podziałem na głosy, gdzie kołem ratunkowym są trzymane przed sobą nuty, to było na początku nie lada wyzwanie. Każdy kto kiedykolwiek śpiewał w chórze, wie jaką satysfakcję daje usłyszenie pięknego, czystego akordu śpiewanego przez kilkadziesiąt osób, świetnie jest być tego częścią. Koncertowaliśmy na gminnych uroczystościach, uświetniając obchody świąt w naszym mieście. Działalność zespołu to przede wszystkim działalność koncertowa, a koncertów było w tym dwudziestoleciu około 150.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 2 maja 2004r w Kościele w Choroszczy, gdzie z trzęsącymi się kolanami i grupą wsparcia bliskich w pierwszych ławkach, daliśmy radę. Koncert ambitnie rozpoczęliśmy od “Gaude Mater Polonia” śpiewanego po łacinie, jest to XIII- wieczna pieśń, pierwszy polski hymn narodowy. W 2006 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w świętowaniu 50-lecia pracy artystycznej naszego maestro, zaśpiewaliśmy ze wszystkimi zespołami Pana Jerzego “Bóg się rodzi” w miejscu, gdzie kolęda ta została napisana- Pałacu Branickich w Białymstoku. Koncert ten był dla nas znaczącym wydarzeniem, ze względu na obecność Prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i ówczesnego Prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura.

W roku jubileuszu 500-lecia naszego miasta nagraliśmy płytę z singlem promującym Choroszcz, mieliśmy również okazję nagrać do niego teledysk. W studio tak nam się podobało, że w 2009 r. z pomocą Miejsko- Gminnego Centrum Kultury powstała płyta “Cudownym Rodzicom”, najpiękniejsza laurka dla naszych rodziców. Na płycie znalazła się między innymi kompozycja białostoczanina Kazimierza Królikowskiego- “Walczyk dla Mamy i Taty”. Utwory nagrane na płycie, można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia Białystok. Jak się domyślacie, fajnie jest usłyszeć się w radiu. Powodzeniem zakończyły się starania o wyjazd do Torunia, gdzie śpiewaliśmy w pięknym studiu TV TRWAM. Bywaliśmy z gościnnymi koncertami w Białymstoku w kościele NMP Matki Kościoła na Pogodnej u  ks. Leona Grygorczuka (byłego proboszcza naszej parafii), w kościele Chrystusa Króla oraz w kościele Ojca Pio. Odwiedziliśmy też Tykocin, Konowały i Złotorię, gdzie zgromadzeni w świątyni słuchacze odśpiewali „Sto lat” całemu zespołowi, niby drobny gest a sprawił, że polały się łzy a koncert ten wielu z nas zapamięta do końca życia.

W 2012 r. dwukrotnie odwiedziliśmy z koncertami Grodno, gdzie występowaliśmy dla tamtejszych Polaków. Koncerty odbyły się  w polskiej szkole i polskim kościele oraz spotkały się z serdecznym odzewem publiczności. Tam też mieliśmy przyjemność reprezentowania naszego kraju na “Paradzie Kultur”. W 2013 r. wzięliśmy udział w Supraskich Paschaliach, oraz w Konkursie Pieśni Patriotycznych, gdzie Beata Polak zajęła II miejsce.

Dwunastego kwietnia 2014 w gościnnym gmachu choroskiego Zespołu Szkół odbyła się uroczystość 10-lecia grupy i prezentacja nowej płyty pt. „Nasze modlitwy. Wiara może być radością”. W czerwcu 2014 r,  nagraliśmy 12 teledysków do utworów z tejże płyty, klipy zostały wyemitowane w religijnym programie “Pod Twoją Obronę” 14 lipca 2014.

11 listopada 2014 wystąpiliśmy na gali otwarcia wyremontowanej auli Centrum Kultury.  Wiele dobrego przyniosło nam śpiewanie kolęd w białostockich “Spodkach” na “ Wigilii z Rubieżą”. Obecny na tej uroczystości Konsul Generalny RP na Białorusi, Andrzej Chodkiewicz, usłyszał nas śpiewających kolędy na tym wydarzeniu i zaprosił na kolejne występy do Grodna. Jak się później okazało .. na festiwal jazzowy.

Przyjęliśmy zaproszenie i w 2015r koncertowaliśmy przed liczną publicznością w czasie Festiwalu Jazz Grodno. Koncert został przyjęty bardzo życzliwie zarówno przez publiczność jak i będących tam muzyków z całego świata m.in. przez zespół Johnny’ego Rodgersa z Nowego Jorku. Spotkanie z Amerykanami oraz udział w prowadzonych przez nich warsztatach był dla nas wielkim przeżyciem, dzięki któremu mogliśmy doświadczyć jak radosną i twórczą muzyką jest jazz, którego elementy znajdują się we współczesnej muzyce rozrywkowej.

Nasz setny koncert odbył się w  10 października 2015 r. w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Repertual z Festiwalu Jazzowego w Grodnie, utrwaliliśmy na płycie „U progów jazzu”, wydanej w 2016 r. Jako,  że jazz nie należy do najprostszych gatunków muzycznych, szukanie odpowiedniego repertuaru, aranżowanie utworów oraz trudne, ciągnące się w nieskończoność próby były nie lada wyzwaniem, dlatego na płycie znajdują się utwory z pogranicza jazzu.  

17 lutego 2017 roku odwiedziliśmy Litwę, gdzie zagraliśmy koncert w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. TO BYŁ NAJLEPSZY KONCERT w historii zespołu. Na to wydarzenie przygotowaliśmy polskie pieśni patriotyczne. Koncert otwierała piosenka Marka Grechuty “Ojczyzna”, kolejne  piosenki ułożyliśmy w cztery bloki tematyczne: I wojna światowa – zobrazowana legionową piosenką “Wojenko, wojenko”, II wojna światowa – m.in. wiązanka piosenek partyzanckich “Był taki czas” z filmu “Stawka większa niż życie”, okres przemian solidarnościowych – “Hotel Kalifornia” z repertuaru zespołu The Eagles z tekstem krakowskiego satyryka Krzysztofa Piaseckiego, czy “Polskie skrzydła” z repertuaru Danuty Rinn, przyjęte z wyraźnym ożywieniem widowni. Ostatni blok piosenek to współczesne rozważania nad samym sobą, jak choćby w piosence “Kiedy rozum śpi”. Zakończyliśmy utworem Ireny Santor  “Powrócisz tu” w konwencji rockowej ballady. Utwory przeplatane były wierszami autorstwa m. in. Władysława Syrokomli i Ignacego Krasickiego. Sala Domu Kultury Polskiej była zapełniona niemalże w całości. Koncert został skwitowany owacjami na stojąco przez licznie przybyłych rodaków. To po raz drugi w historii zespołu. Po raz pierwszy było na Festiwal Jazz – Grodno. Akustyk nagłaśniający koncert był pod wrażeniem zarówno koncertu, jak i aranżacji wykonywanych utworów. Dziękując powiedział, że Dom Polski w Wilnie dawno nie słyszał tak wyjątkowego koncertu. Do tych naj… zaliczyć też trzeba nasze śpiewanie w STUDIU REMBRANDT Polskiego Radia Białystok w 2017 roku, gdzie zaprezentowaliśmy między innymi repertuar z Grodno Jazz Festiwal. Wtedy to po raz pierwszy w historii zespół pochodzący z Choroszczy zaśpiewał w studiu radiowym przy Świerkowej.

Latem 2018 ukazała się nasza kolejny dwupłytowy album pt. „Niepodległa – nasz Dom”, z tradycyjnymi i współczesnymi piosenkami patriotycznymi z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, a także okresem “Solidarności”. Na płycie można znaleźć m.in.: „Czym Ojczyzna jest”, „Wojenko, wojenko”, „Był taki czas”, „Polskie skrzydła”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Kiedy rozum śpi”, „Żeby Polska była Polską” w aranżacjach autorstwa Jerzego Tomzika.  Z patriotycznym repertuarem wystąpiliśmy m.in. Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, Ośrodku Kultury w Sejnach, Filipowie, Czeremsze, Zambrowie. 11 listopada 2018 r. z tym repertuarem zaśpiewaliśmy Koncert Patriotyczny w setną  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej rodzimej Choroszczy. Wydanie płyty „Niepodległa – nasz Dom” oraz koncerty zrealizowano w ramach projektu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku i przy wsparciu Gminy Choroszcz.

Płyta cieszyła się dużym powodzeniem. W 2019 roku wystąpiliśmy z repertuarem patriotycznym również m.in. w Wasilkowie, w setną rocznicę wyzwolenia ziemi wasilkowskiej oraz w Zabłudowie, gdzie uczestniczyliśmy w gminnych obchodach święta uchwalenia konstytucji. W czerwcu 2019 ponownie gościliśmy w Polskim Radiu Białystok.

Rok 2020 rozpoczęliśmy prezentacją kolęd i piosenek świątecznych w Choroszczy. W listopadzie 2020 członkini naszego zespołu – Elżbieta Krysiewicz została laureatką Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus  Zaprezentowała ona dwie piosenki: „Rebeka” (sł. Andrzej Włast, muz. Zygmunt Białostocki) i  „Tych lat nie odda nikt” (sł. Kazimierz Winkler, muz. Władysław Szpilman) i awansowała do finałowej 10-tki, która zaprezentowała się w Finałowym Koncercie . Ela otrzymała wyróżnienie.

 W 2021 r. braliśmy udział w Obchody 39-tych dni Choroszczy a w sierpniu tego samego roku, po raz kolejny nasze koleżanki z zespołu Julia Grzybko i Julia Szubzda wzięły udział w warsztatach piosenkarskich, zakończonych koncertem w Podlaskim Instytucie Kultury. 2022 rok spędziliśmy na koncertowaniu w naszym mieście, gdzie m.in. zaśpiewaliśmy koncert kolęd, braliśmy udział w uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uświetniliśmy koncertem z okazji Dnia Dziecka oraz zaprezentowaliśmy się na 40-tych dniach Choroszczy oraz Dniu Ogórka w Kruszewie.

Na początku naszej pracy (wtedy pod nazwą Chór Miejski w Choroszczy), zajęcia podzielone były na dwie grupy: dorośli i młodzież. Nieprzerwanie od 20 lat zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.  W sumie przez 20 lat naszej pracy, na zajęcia uczęszczało około 200 osób. Aktualny skład naszego zespołu to szóstka niezwykle zdolnych dziewczyn natomiast starszy zespół który teraz przyszedł na jubileusz to osoby, które miały przyjemność brania udziału w nagraniach płyt. 

Na nasz sukces składa się wiele czynników. Nie byłoby tyle radości, gdyby nie poświęcenie czasu przez młodzież śpiewającą w zespole, ich umiłowanie muzyki, udział w warsztatach piosenkarskich, opieka dyrekcji M-GCKiS i władz Choroszczy, które wielokrotnie finansowo wspierały zespół w jego poczynaniach.

Tych zaś, którzy z różnych powodów nie znajdą się na scenie lub widowni podczas koncertu jubileuszowego, serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy także po koncercie, by wrócić wspomnieniami do przeżytych artystycznych fascynacji.

1 094 odsłon