Instalacja Kultury: zakończenie projektu


Miejsko- Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zakończyło projekt Instalacja Kultury. Od marca 2017 roku przeprowadzona została diagnoza społeczności lokalnej, a z potrzeb z niej wynikających powołano sześć inicjatyw, które zrealizowano we wrześniu i październiku. Blisko roczne działania zostały uwieńczone spotkaniem na auli Centrum Kultury. 

W I etapie Instalacji Kultury, który trwał wiosną i wczesnym latem, została przeprowadzona diagnoza społeczności lokalnej pod kątem kulturalnym. Pracownicy Centrum Kultury i prowadząca diagnozę Katarzyna Łotowska spotykali się z mieszkańcami gminy Choroszcz w świetlicach. Spotkania gromadziły od kilku do kilkunastu osób, a podczas niemal każdego padały wyjątkowe pomysły na działania kulturalne, zostały odkrywane niesamowite potencjały kulturotwórcze. Całość Raportu diagnostycznego opublikowana jest na stronie Centrum Kultury.

_DSC0026

W ramach diagnozy przeprowadzony został spacer z młodzieżą z ówczesnego Zespołu Szkół w Choroszczy. Młodzi ludzie tworzyli mapę kulturalną Choroszczy i zgłaszali swoje pomysły na kulturę w mieście. Bardzo cieszy fakt, że młodzież angażuje się w życie kulturalne i chętnie mówi o potrzebach. Odbyło się też spotkanie z ludźmi aktywnie działającymi w kulturze zamieszkałymi w gminie Choroszcz. Opracowali oni analizę SWOT M-GCKiS. Na spotkaniu z pracownikami zostały stworzone wizje domu kultury marzeń, a największym zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się akcja diagnostyczna Instalator Kultury. 9 kwietnia na Rynku w Choroszczy każdy chętny mógł dokończyć zdanie “Centrum Kultury to miejsce, w którym chciałabym / chciałbym….”

_DSC0385

Maj i czerwiec przeznaczone zostały na inspirowanie do zgłaszania inicjatyw oraz wyłanianie liderów i najbardziej potrzebnych dla społeczności lokalnej działań. Wszystko odbyło się w drodze konsultacji społecznych. Zainteresowani mogli poradzić się koordynatorki programu w sprawie zasadności wniosku i działań, zadać pytania i  złożyć wniosek. Wpłynęło osiem inicjatyw, z czego do realizacji przeznaczonych zostało sześć. Były to: Choroszczańskie Riffy, W starym kinie, Wokoło kultury, Let’s ballet, Choroszczański Wehikuł Czasu, Piknik z Winnetou.

DSC_0487

Po wakacyjnej przerwie ruszyła realizacja sześciu inicjatyw. Na pierwszy ogień poszły Żółtki, gdzie odbył się piknik z wodzem Winnetou! Indianie z plemienia Apaczów zawitali do Żółtek. Jeden z nich chodził na szczudłach, inni zachęcali do praktykowania indiańskich rozrywek, np. strzelania z łuku. Zabawa trwała w najlepsze, gdy nad zgromadzonymi pojawił się dwukrotny mistrz świata w paralotniarstwie Tomasz Kudaszewicz. Z nieba spadł deszcz… cukierków – efekt odtańczonego tańca indiańskiego. Szkoła paralotniarstwa DRAGON, której właścicielem jest pan Tomasz, ufundowała nagrodę – przelot paralotnią dla nowego Winnetou. Podczas pikniku odczytane zostały fragmenty powieści “Winnetou” Karola Maya, dzieci wykonały pióropusze, pomalowały pamiątkową maskę Indianina, a całość zwieńczył pokaz tańca ognia. Sąsiedzi częstowali się przyniesionymi smakołykami, a sołtys wsi doskonale animował mieszkańców Żółtek. Zabawa z pewnością przejdzie do historii wsi. Inicjatorem był Andrzej Talipski, mieszkaniec Żółtek.

DSC_0097

Dzięki inicjatywie “W starym kinie” doświadczaliśmy prawdziwej magią kina. Choroszczanie mogli sami wybrać filmy, które zobaczą na ekranie dawnego Kina Zdrowie. Głosowanie wyłoniło cztery tytuły: “O północy w Paryżu”, “Obcy 8. pasażer Nostromo”, “Kwiat pustyni” i “Był sobie pies”. Powrót do lat dawnego kina okazał się możliwy dzięki wyjątkowemu mieszkańcowi Choroszczy – panu Zdzisławowi Konopko, który przez niemal przez czterdzieści lat był kinooperatorem. Włożył on wiele wysiłku w renowację projektorów. Dzięki temu film “O północy w Paryżu” widzowie mogli obejrzeć ze szpuli. Nie zabrakło tradycyjnego tupania, gdy soczewki traciły ostrość, a cały klimat kina powrócił. Wszystkie pokazy były wspaniałą lekcją kinematografii, a postęp techniki zadziwiał każdego, kto uzmysłowił sobie, że półtoragodzinny film mieszczący się na nośniku UBS w kieszeni dawniej zajmował sześć szpul i ważył ok. 30 kg! I jak tu nie wierzyć w magię kina? Inicjatorką działania była Wioletta Kuć.

DSC_0226

_DSC0312

DSC_0122

Warsztaty baletowe “Let’s ballet” były spełnieniem marzeń młodych mieszkanek Choroszczy i ich rodziców. Pod okiem Justyny Cichosz podczas pięciu spotkań zdolne baletniczki przygotowały pokaz zaprezentowany podczas Gali zamykającej Instalację Kultury. W sobotnie przedpołudnia pilnie stawiały się na zajęcia, które wymagały od nich wiele poświęceń. Pomimo trudu i zmęczenia powracały w kolejnym tygodniu, a po zakończeniu z niecierpliwością oczekują utworzenia zajęć baletowych obiecanych przez Dyrektora M-GCKiS. Uroczy i lekki pokaz był zwieńczeniem wielu godzi spędzonych na sali treningowej. Piękna scenografię stworzyły mamy warsztatowiczek. Inicjatywę zgłosiła Agnieszka Busko – Kaliszczyk._DSC0016

DSC_0006

Wystawę plenerową “Choroszczański Wehikuł Czasu” tworzyli mieszkańcy Choroszczy. Z prywatnych archiwów przekazali stare zdjęcia miasta Jakubowi Bobrowskiemu – autorowi fanpage’a Choroszcz Miniona. Dzięki temu zostały stworzone wielkoformatowe wydruki, które mieszkańcy mogą oglądać w przestrzeni miasta do końca 2017 roku. Wernisaż wystawy połączony był ze spacerem historycznym, podczas którego goście mogli posłuchać opowieści o przeszłości Choroszczy. Inicjatorem działania jest Jakub Bobrowski.

DSC_0291

Zaangażowani w warsztat “Wkoło kultury” mieszkańcy Łysek i Choroszczy mieli szansę na poznanie teatru z trzech perspektyw: teoretyka, widza i twórcy! Razem z Mariuszem Orzełkiem wybrali się w podróż, której celem było stworzenie spektaklu. Odwiedzili Teatr Dramatyczny w Białymstoku, a na pierwszym spotkaniu warsztatowicze dowiedzieli się wielu ciekawostek zza kulis. Kolejne były próbami tworzenia występu, który podziwialiśmy podczas Gali zamykającej projekt. Spektakl “Cafe pod muchomorem” sprawił, że aula wypełniła się gwarną atmosferą kawiarni doprawionej ciepłymi barwami jesieni. Inicjatywę zgłosiła Urszula Grabowska z Łysek.

DSC_0096

_DSC0051

Inicjatywa “Choroszczańskie Riffy” miała na celu integrację miłośników muzyki z Choroszczy. Zespół Nervovoohoży wraz z Anną Marią Korolczuk i Piotrem Sawickim nagrali piosenkę “Mówiłeś” (tekst i muz. Andrzej Sztabelski). Bezpłatną płytę można odebrać w M-GCKiS. Inicjatywę zwieńczyło spotkanie miłośników mocnych brzmień, które odbyło się w Centrum Kultury.

DSC_0049

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizacje Instalacji Kultury: Burmistrzowi i Urzędowi Miejskiemu za przychylność i pomoc podczas realizacji przedsięwzięć, mieszkańcom, którzy przychodzili na spotkania i inicjatywy, animatorom, którzy zgłosili swoje pomysły i współpracowali z nami przy ich realizacji. Dziękujemy instruktorom, którzy prowadzili zajęcia w ramach inicjatyw. Jednocześnie cieszy fakt, że Instalacja Kultury budziła zainteresowanie, które owocowało nowymi pomysłami na działania kulturalne. Wspaniale, że program stał się inspiracją, jednak warto pamiętać, by swoje pomysły realizować w myśl zasad savoir vivre i z poszanowaniem pracy i pomysłów innych. W lokalnej społeczności edukacja kulturalna jest niezwykle potrzebna bez względu na wiek. Wierzymy, że realizacja programu przysłuży się do animacji społeczności lokalnej pod względem kulturowym – nie bez przyczyny bowiem Dom Kultury+ nazywany jest kulturalnym budżetem obywatelskim, którego realizacja przebiega w szacunku budując dobre relacje w partycypacyjnym modelu działania domu kultury.

Projekt bez tytułu

KG/MGCKiS

foto: Marek Sokół

298 odsłon