Instalacja Kultury: gala podsumowująca!


W piątek 27 października w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbyła się uroczysta gala podsumowująca ponad półroczny projekt “Instalacja Kultury” w ramach programu Narodowego Cenrtum Kultury Dom Kultury+. Projekt ten był kilkuetapowy. Najpierw została przeprowadzona diagnoza potrzeb kulturalnych w gminie Choroszcz, następnie mieszkańcy i mieszkanki zgłaszali swoje pomysły na inicjatywy lokalne, później społeczność głosowała na jej zdaniem najciekawsze projekty. W kolejnym etapie wybrane inicjatywy były realizowane.

W piątkowy wieczór zebraliśmy się na auli M-GCKiS, by wspólnie przypomnieć sobie poszczególne etapy Instalacji Kultury, ale także po to, by podziwiać dwa finały zgłoszonych pomysłów. Galę otworzył występ młodych baletnic, które pod okiem pani Justyny Cichosz ćwiczyły podczas warsztatów trwających od września w ramach projektu “Let’s ballet”. Dziewczynki w zwiewnych spódniczkach z gracją zaprezentowały układ taneczny. Scenografię do pokazu przygotowali rodzice dziewczynek. Następnie po szybkiej zmianie dekoracji mogliśmy obejrzeć spektakl zrealizowany przez osoby z Łysek oraz Choroszczy pt. “Cafe pod muchomorem”. Przedstawienie zostało przygotowane z pomocą pana Mariusza Orzełka, który jest profesjonalnym reżyserem i aktorem. “Cafe pod muchomorem” było finałem projektu zgłoszonego przez Urszulę Grabowską “Wkoło teatru”. Śmiechu i zabawy było co nie miara. Mogliśmy poznać przepis teściowej na tort z muchomora, dziećmi zajęła się Babusia Reniusia, a Koszałek Opałek ze stoickim spokojem odczytał fragment “Pana Tadeusza” o grzybobraniu. Spektakl był pełen interakcji z publicznością, odbył się szybki konkurs, każdy dostał liść do maskowania się przed czarnymi charakterami występującymi w przedstawieniu.

Po występach mogliśmy obejrzeć film ukazujący inne projekty, m.in. ‘W starym kinie”, “Piknik Winnetou”, “Wehikuł czasu”. Na sali usytuowana była także wystawa zdjęć Marka Sokoła, który towarzyszył nam z aparatem na każdym etapie realizacji projektu.

Na koniec gali z głośników rozbrzmiała muzyka nagrana przez zespół Nervoovohoży również w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. “Choroszczańskie riffy” to inicjatywa zgłoszona przez zespół z Choroszczy, której celem była integracja muzyków z Choroszczy.

Dziękujemy jeszcze raz za udział w inicjatywach, za zaangażowanie i chęci działania. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszych wspólnych przedwsięwzięć, a to zakończenie to nowy początek naszej owocnej współpracy.

                                                                                     Tekst: AK/M-GCKiS

                                                                                      Foto: Marek Sokół

Projekt bez tytułu

519 odsłon