Choroszczańskie obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami zapraszają do Choroszczy 22 stycznia 2020 r. na obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił Manifest, którym rozpoczęto walki przeciw Imperium Rosyjskiemu – Powstanie Styczniowe. Było to największe powstanie narodowe, cieszące się poparciem społeczeństwa. W 1863 roku w Choroszczy Rosjanie dokonali mordu przez powieszenie powstańców z partii Ksawerego Markowskiego. Jego samego razem z innymi powstańcami rozstrzelano na rynku w Choroszczy. Represje dosięgły społeczność Choroszczy i wsi Jaworówka oraz Dzikie, skąd pochodził Markowski, za okazywanie wsparcia walczącym Polakom. Zryw powstańczy upadł jesienią 1864 roku.

Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w środę 22 stycznia 2020 roku. Rozpoczną się o godz. 18.00 mszą świętą w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy, ok. godz. 19.10 uroczystości tradycyjnie zostaną przeniesione na Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Szubienicą” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy, i tam będą kontynuowane.
Na miejsce można będzie dotrzeć bezpłatnym autokarem udostępnionym przez Urząd Miejski w Choroszczy. Zbiórka chętnych do przejazdu nastąpi ok. 18.45 na parkingu przy kościele. W trakcie podróży przewidziane jest przystanek i złożenie kwiatów przy Mogile Powstańczej nad Horodnianką.
Obchody rocznicowe organizują: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika.

224 odsłon