Choroszczański Dzień Ziemi z ogrodniczą inicjatywą!


22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji przeprowadzamy akcje, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Miejską adopcję ogrodniczą, wpisującą się w – znaną na całym świecie – obywatelską miejską partyzantkę zapoczątkowaliśmy w 2020 roku. Cieszyła się ona cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców gminy miasta Choroszcz. Szeroko rozpisywały się o niej media. Tegoroczna zyskała jeszcze większy rozgłos, co nie dziwi nikogo, bowiem idea jest jak najbardziej słuszna.

Gmina Choroszcz wraz z pracownikami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Centrum Usług Wspólnych, podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej oraz Burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim – który objął akcję Honorowym Patronatem – wiosną 2021 roku zainicjowali kolejny sezon miejskiej adopcji ogrodniczej w Choroszczy.

Wspólnie zaadoptowaliśmy wąski i długi trawnik przy siatce odgradzającej M-GCKiS od placu zabaw, a także przygotowaliśmy miejskie donice i klomby, które odżyją po zimowym śnie. Zaprosiliśmy do opieki nad donicami miejskimi przy Placu oraz innymi fragmentami uśpionych lub zaniedbanych ogródków, zieleńców, klombów, mieszkańców miasta gminy Choroszcz, a mieszkańcy licznie odpowiedzieli na odzew aktywnie włączając się w akcję. Podobniej jak w ubiegłym roku mieszkańcy otrzymali sadzonki i nasiona do wybranych przez siebie miejskich donic, a także tabliczki do oznaczenia swojej grządki. W tym roku sadziliśmy m.in., pomidorki koktajlowe, truskawki, nasturcje i wiele innych szeroko działających na zmysły smaku i węchu ziół i kwiatów.

Ogródkiem zaopiekowali się pracownicy i pracownice M-GCKiS, a służyć on będzie wszystkim. Mamy nadzieję, że rośliny się przyjmą i będą mogli Państwo skosztować plonów – oderwać listek mięty do herbaty, wziąć pomidorka do kanapki, nasturcję do sałatki i oczywiście spacerując wieczorem miejską przestrzenią – poczuć zniewalający zapach maciejki.

Serdecznie dziękujemy należą się Burmistrzowi Choroszczy – Panu Robertowi Wardzińskiemu za objęcie akcji Patronatem Honorowym, oraz za aktywne włączenie się w kwieciste obsadzanie przestrzeni naszego miasta, ale równie serdecznie podziękowania kierujemy w stronę kadry oraz Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Choroszczy – Pana Andrzeja Winnickiego za współtworzenie oraz wsparcie tej wiosennej akcji.

Tekst: O.Sz-G.
Fot. UM/M-GCKiS

 

518 odsłon