Choroszczanie poznali wystawę „Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939” i losy ks. Józefa Obrembskiego


W czwartkowy wieczór, 6 kwietnia 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939” autorstwa dr Ewy Rogalewskiej i dra Łukasza Lubicz-Łapińskiego. Uroczystość rozpoczęła się krótką prelekcją dra Łukasza Lubicz-Łapińskiego, który wprowadził publiczność w tematykę wystawy, wyjaśniając przyczyny tragicznych losów ziemiaństwa i ich dworów.

Następnie uczestnicy wernisażu mogli samodzielnie zwiedzić wystawę i zobaczyć jak liczne były straty ziemiaństwa polskiego poniesione na Kresach Wschodnich w wyniku II wojny światowej. Wystawa prezentowała zarówno dane zbiorcze, jak i losy wybranych rodzin ziemiańskich, które w tym okresie były poddawane dotkliwym represjom.

Wiele zwiedzających osób mogło na mapie ukazującej miejsca, gdzie znajdowały się majątki ziemiańskie odszukać swoje rodzinne tereny i wrócić pamięcią do opowieści swoich bliskich o losach dworów, wokół których toczyło się życie danej miejscowości. Wiele z tych miejsc już nie istnieje lub pozostały tylko ruiny na murach, których ukuta jest bardzo często tragiczna i smutna historia, która pomimo upływu wielu lat nie może zwrócić pierwotnym właścicielom ich nieruchomości. O skomplikowanej sytuacji dworów popadającej w ruiny mówił dr Łukasz Lubicz-Łapiński, wyświetlając na projektorze zdjęcia niegdyś pięknych, a dziś marniejących i dewastowanych majątków.

Kolejną częścią czwartkowego wieczoru w M-GCKiS  była prezentacja filmu dokumentalnego o ks. prałacie Józefie Obrembskim. Wprowadzenie do filmu w formie krótkiej prelekcji wygłosił Józef Waczyński z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Film opowiadał piękną, ale zarazem trudną historię życia polskiego księdza na Wileńszczyźnie.

Kapłan, pomimo wielu przeciwności losu, jakim była II wojna światowa czy następujące po niej represje stalinowskie, a później długie lata systemu komunistycznego, zawsze sumiennie prowadził pracę duszpasterską. Uczył dzieci religii, udzielał sakramentów świętych, odwiedzał wiernych po kolędzie i chorych. Wielokrotnie przesłuchiwali go funkcjonariusze sowieckiej służby bezpieczeństwa, strasząc zesłaniem na Syberię za swoją działalność. Film ukazał ks. Józefa Obrembskiego jako człowieka z ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie silnego i nieugiętego, który swoją dobrocią i miłością do bliźniego potrafił zarażać wszystkich wokół.

Wystawę można oglądać do 20 kwietnia  w godzinach pracy M-GCKiS w Choroszczy. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

tekst i fot. R. Dz., oprac. graf. E. Dz.

970 odsłon