Bożonarodzeniowe warsztaty decoupage, czyli magia ozdabiania bombek metodą serwetkową


Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych i najbardziej uroczych świąt w całym roku. Bez względu na wyznanie, narodowość czy miejsce zamieszkania święta te urzekają niezwykłą atmosferą. Każdy z nas tęskni przez cały rok za magicznym czasem Świąt Bożego Narodzenia. Na myśl przychodzą bliscy, przyjaciele, radosne spotkania… Kojąco oddziałują na nas zarówno ulice połyskujące kolorowymi ozdobami, bogato przyozdobione choinki oświetlone lampkami, jak i dobiegające zewsząd kolędy. Magii tego okresu ulegają wszyscy…

Aby wprowadzić mieszkańców Choroszczy w ten wyjątkowy nastrój i zatrzymać świąteczny czas  jak najdłużej, M-GCKiS przygotowało warsztaty ozdabiania bombek choinkowych metodą serwetkową.

Spotkanie odbyło się w środę, 13 grudnia 2017 roku o godzinie 16.30 w sali plastycznej Centrum. Warsztaty prowadziła Katarzyna Kudyk, stażystka z Narodowego Centrum Kultury. W zajęciach licznie uczestniczyły dzieci z rodzicami oraz osoby zainteresowane poznaniem tajników decoupage, czyli dawnej metody zdobniczej, polegającej na przyklejaniu wzoru z papierowej serwetki a następnie lakierowaniu go, tak aby wyglądał jak namalowany.

Już od samego progu, małych i dużych uczestników warsztatów, witały nastrojowe melodie znanych piosenek świątecznych. Po chwili wszyscy zgromadzili się wokół stołu, na którym można było znaleźć serwetki z motywami kwiatowymi, zimowymi krajobrazami oraz świątecznymi symbolami aniołów, bałwanków, choinek czy Mikołajów. Wśród materiałów nie zabrakło kolorowych farb, iskrzących i wesoło migoczących brokatów, kolorowych wstążek a nade wszystko masy śniegowej wykonanej metodą domową, która wzbudziła wielkie zainteresowanie i sprawiła ogromną radość w tworzeniu trójwymiarowego efektu na bombkach. Lakierowanie i oprószanie bombek brokatem, które były jednym z końcowych etapów pracy, nadały ozdobom ostatecznego charakteru, dynamiczności oraz eleganckiego błysku i blasku.

Warsztaty ozdabiania bombek choinkowych wyzwoliły w dzieciach mnóstwo kreatywności oraz paletę niepowtarzalnych pomysłów. Każda z wykonanych bombek była spersonalizowana i wykonana według innego wzoru. Dzieci wykazały się  ogromną cierpliwością, ponieważ wbrew pozorom przyklejanie cienkiej serwetki na kulistą powierzchnię nie należy do rzeczy łatwych. Mimo to uczestniczy wspaniale sobie poradzili z zadaniem a efekt końcowy był zaskakująco piękny i udany. Na uwagę zasługuje również pomoc i postawa twórcza mam, które nie tylko dzielnie wspierały najmłodszych w zadaniu, ale także zaangażowały się artystycznie w własnoręczne wykonanie ozdoby choinkowej.

To był bardzo owocny i mile spędzony czas w rodzinnej, świątecznej atmosferze. Kolorowe bombki, które uczestnicy zabrali ze sobą do domu z pewnością mogą posłużyć za piękny i oryginalny prezent pod choinkę. Dziękuję serdecznie wszystkim za przybycie i zachęcam gorąco do uczestnictwa w innych zajęciach plastycznych organizowanych przez  M-GCKiS w Choroszczy.

K. Kudyk