Relacja z XXX Dni Choroszczy – poniedziałek 20.06.2011


Spotkanie Miłosz bliski i daleki

Spotkanie poświęcone osobie i twórczości Czesława Miłosza rozpoczęło się o 10.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy. Przybyło na nie około 60 osób. Rys charakteryzujący życie i twórczość Noblisty wraz z pokazem multimedialnym przedstawił Wojciech Cymbalisty, zaś referat Białystok i Miłosz połączony z prezentacją materiałów archiwalnych (zobacz zdjęcie poniżej) wygłosił Wojciech Koronkiewicz. Ponadto uczestnicy zapoznali się z historią publikacji wydanego przez M-GCK w 2007 roku kalendarza z ilustracjami Elżbiety Michalskiej do wierszy Czesława Miłosza i dyskutowali na temat Po co nam Miłosz?

Zdjęcia: Przemysław Pawilcz

________________________________________________

Spotkanie poświęcone Wspomnieniom z mojego wojennego dzieciństwa– nowej książce Janusza Koronkiewicza

Salę Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy o godzinie 17.00 wypełnił tłum uważnie słuchający opowieści Janusza Koronkiewicza o genezie powstania jego najnowszej książki. Imprezę poprowadziła Jolanta Szczygieł-Rogowska, znana badaczka historii Białostocczyzny. Wraz z licznie przybyłymi gośćmi potwierdziła ona wagę nowej publikacji, dzięki której burzliwy okres II wojny światowej na ziemiach choroszczańskich został ukazany przez pryzmat osobistych doświadczeń i tym samym ocalony od zapomnienia czy zdawkowego przedstawiania. Autor wiele miejsca poświęcił m.in. losom Żydów z Choroszczy i Białegostoku, opisał także dzieje niemieckiego obozu dla jeńców sowieckich, jaki znajdował się na terenie choroszczańskiego szpitala oraz tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1943 roku w lesie dziś należącym do Fast. Podziękowania Januszowi Mieczysławowi Koronkiewiczowi za pracę, która zaowocowała publikacją książki  złożył dyrektor M-GCK Romuald Ożlański, Grzegorz Krysiewicz – prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość “Skała”, które opublikowało Wspomnienia…, pracownicy Biblioteki Publicznej w Choroszczy koordynującej projekt publikacji oraz kilkudziesięciu przybyłych na spotkanie czytelników, którzy cierpliwie czekali na pogratulowanie autorowi dzieła oraz na autografy.

Relacja i zdjęcia: Wojciech Jan Cymbalisty

Janusz Mieczysław Koronkiewicz – ur. 16 grudnia 1933 roku w Białymstoku. W 1949 roku ukończył szkołę podstawową w Choroszczy, zaś w 1953 – Liceum Administracyjno-Handlowe w Białymstoku. Absolwent Wydziału Ekonomiki Transportu Polityki Szczecińskiej z 1957 roku. Jego praca magisterska zdobyła II nagrodę w konkursie Wojewody Białostockiego. Za działalność w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (1979) oraz Srebrną Odznaką Zasłużony Białostocczyźnie (1981). Ponadto za działalność zawodową otrzymał: Srebrny Krzyż Zasługi (1976), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Złoty Krzyż Zasługi (1988). Nigdy nie należał do żadnych partii politycznych.Pisać zaczął już jako emeryt, początkowo głównie dla potrzeb nowo powstałego oddziału TVP w Białymstoku: z jego baśni i opowiadań powstało około 30 scenariuszy „Magazynu Osobliwości”, prowadzonego przez jego syna Wojciecha-Janusza. Wielokrotnie występował w tym programie opowiadając o osobliwościach, wydarzeń historycznych i pięknie podlaskich miast: Choroszczy, Białegostoku, Knyszyna, Tykocina, Suraża.W 2001 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie Literackim „Człowiek i Przyroda” oraz został wyróżniony Statuetką Światowida w kategorii literackiej za publikacje legend w „Gazecie w Choroszczy”Za swą małą ojczyznę uważa ziemie prawobrzeżnej Narwi od Suraża do bagien Biebrzy – niegdyś będące jaćwiesko-litewską trudno dostępną puszczańską krainę stanowiącą też odwieczne pogranicze pomiędzy zachodnią a wschodnią Europą.Pierwsza część Pogaduszek przy piecu – podlaskich opowiadań, baśni i legend zebranych w jednej książce – ukazała się staraniem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy w 2003 roku. Druga zaś z okazji 500-lecia nadania praw miejskich Choroszczy, w 2007 roku. W roku 2011 ukazały się  nakładem Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość “Skała” Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa.

344 odsłon