32. Jarmark jak poemat


1 sierpnia w pięknym grodzie nad Horodnianką – w Choroszczy – odbył 32. Jarmark Dominikański. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia  Park  Pałacowy tuż obok Letniej Rezydencji Jana Klemensa Branickiego zapełnił się kramami jarmarcznymi oraz strefą koncertową i strefą zabaw i warsztatów dla dzieci i młodzieży, które to przyciągnęły do Choroszczy tłumy z całej Polski i nie tylko.

Scenę koncertową 32. Jarmarku w Choroszczy otworzyły swoim występem Panie z  zespołu Klepaczanki, który od wielu lat działa przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zespół folklorystyczny z Klepacz powstał w 1985 r. i od tej pory bez przerwy występuje na naszych gminnych imprezach kulturalnych, bierze udział w wielu przeglądach i konkursach. Występ ten był wspaniałą okazją do przypomnienia sobie jak dobrze można się bawić w klimacie muzyki folkowej. Gościnnie na akordeonie przygrywał Pan Marek Nikołajuk znany z zespołu Holiday.

Kolejny koncert podtrzymał klimat muzyki folkowej. Na scenie wystąpił zespół MIKRON, którego Członkowie i Członkinie są miłośnikami muzyki kresowej – wschodniej. Zespół wywodzący się z Białegostoku pracuje na co dzień pod okiem wybitnego muzyka, akordeonisty, zasłużonego działacza kultury RP – Wiktora Małanczyka .

Jarmarczne kramy, aż uginały się od wyrobów – oferta wystawców i rękodzielników była bardzo bogata! Na straganach można było kupić : miody, wyroby regionalne z Podlasia, ręcznie robioną biżuterię, obwarzanki, potrawy tatarskie oraz  wiele, wiele innych. Podczas jarmarku stacjonował Mobilny Punkt Szczepień, który cieszył się dużą frekwencją osób wyrażających chęć zaszczepienia. Jarmark był też okazją do wsparcia zbiórek charytatywnych: na rzecz Nikosia Wasilewskiego oraz Fundacji Naszpikowani. Swoje stoisko miało też stowarzyszenie „Chcę żyć”, którego członkinie zachęcały do regularnej profilaktyki w zakresie nowotworów piersi. Warsztaty dla dzieci przeprowadziło Muzeum Wojska Polskiego, a wszystkich chętnych najmłodszych uczestników Jarmarku animowała grupa animatorek z formacji „Animacja Fascynacje”.  Pod samym pałacem pojawiło się stoisko promocyjne gospodarza terenu jarmarku – Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Folkowego uroku całej imprezie nadawały przechadzające się alejkami zespoły ludowe w swoich imponujących strojach, a wśród nich zespół Jarzębina z Karakul. Panie z Jarzębiny w towarzystwie swego muzyka śpiewały tuż przy spacerowiczach i wystawcach. To był kolejny  koncert zespołu ludowego nadany nie ze sceny a wśród drzew i kramów.

O godzinie 15:00 – wszystkich przybyłych na Jarmark – przywitał dźwięk klaksonów zabytkowych aut. Stowarzyszenie MOTO RETRO co roku zaskakuje uczestników imprezy ciekawymi pojazdami, o rozmaitych funkcjach i rodowodach, w nienagannym stanie technicznym, a wśród nich: Syreny, Łady, Wołgi i Warszawy, a także Polonezy, Trabanty i Skody.  Wszyscy chętni mogli sfotografować się z tymi wehikułami oraz spotkać się i wymienić doświadczeniami z pasjonatami starej motoryzacji.

Jako, że tegoroczny Jarmark Dominikański odbywał się właśnie 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00 – symboliczną minutą ciszy – wszyscy obecni upamiętnili Powstańców Warszawskich w 77. rocznicę wybuchu bohaterskiego i dramatycznego zrywu. W całej Choroszczy rozległ się imponujący, dający do myślenia i skłaniający do zadumy dźwięk syren. Wszyscy w tym momencie w geście solidarności i szacunku zatrzymali się na tą symboliczną minutę.

Chwilę po godzinie „W” wszyscy chętni, a głównie każda Dominika i każdy Dominik obecni w Parku Pałacowym, spotkali się wspólnie pod sceną, aby wykonać wspólne „Dominikowe” zdjęcie na pamiątkę 32. Jarmarku Dominikańskiego. Wszyscy obecni pod sceną otrzymali naklejki oraz koszulki z symbolami Jarmarku na pamiątkę z tego sierpniowego wydarzenia odbywającego się w Choroszczy.

Natomiast na scenie kolejnym zespołem dającym swój występ była formacja NIEMORALNA PROPOZYCJA. Gatunek, jaki reprezentuje ten męski zespół to przede wszystkim polska muzyka rockowa oraz wschodni folk-rock. W lutym 2020 roku zespół zdobył I nagrodę na festiwalu „Piosenka Białoruska” za wykonanie piosenki „Kali kalina”. Występ NIEMORALNEJ PROPOZYCJI na 32. Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy również został nagrodzony wielkimi brawami i pozostanie na długo w pamięci uczestników imprezy.

Na scenie Jarmarku odbyły się również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Mimo deszczowej pogody, o wyczekanej – godzinie 20:00 przed sceną, której tło grały oczy tajemniczego Dominika – wizytówki graficznej 32. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy – zebrał się tłum oczekujący koncertu tegorocznej gwiazdy muzycznej sierpniowego wydarzenia – Szymona Wydry & CARPE DIEM! Po krótkiej prezentacji zespołu przez konferansjerów  Szymon Wydra wraz ze swoją formacją dał koncert, który oczarował publiczność. Wyśmienity pokaz na długo pozostanie w pamięci rozgrzanej do czerwoności publiczności. Szymon Wydra zaśpiewał m.in. takie utwory jak „Bezczas”, „Jak ja jej to powiem”, „Życie jak poemat” oraz inne – znane i lubiane utwory wokalisty i formacji z którą gra.

Organizacja Jarmarku Dominikańskiego to praca wielu ludzi, wolontariuszy, instytucji oraz firm. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli jedno z największych wydarzeń plenerowych gminy Choroszcz oraz całego województwa podlaskiego.

Serdeczne podziękowania szczególnie należą się Burmistrzowi Choroszczy za pomoc w organizacji, za wsparcie wydarzenia dofinansowaniem z budżetu gminy oraz objęcia go honorowym patronatem. Dziękujemy również za wieloletnią współpracę, a przede wszystkim za udostępnienie jak co roku pięknego terenu wokół Letniej Rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy pod organizację Jarmarku  –  Muzeum Podlaskiemu i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy; podziękowania kierujemy również w kierunku Muzeum Wojska Polskiego za bezinteresowne przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży; dziękujemy również SPP ZOZ im. Dr. Stanisława Deresza za nieodzowną pomoc.

W naszej gminie, ale nie tylko są również ludzie, którzy nie odmawiają pomocy i dzięki swojej ofiarności współtworzą to sztandarowe wydarzenie jakim jest Jarmark Dominikański – z całego serca dziękujemy więc  wszystkim sponsorom – sponsorowi głównemu – mDevelopment, oraz pozostałym sponsorom: marce Żubr, Schody Chudziński, sklepowi z materiałami budowlanymi PLUS – Adam Jarosław Masłowski, Dworowi Czarneckiego, oraz sklepowi „TOP MARKET” z Choroszczy.

Taka impreza ma miejsce tylko w Choroszczy – Naszej Rezydencji! Ten całkiem „w kwiecie wieku” – 32. Jarmark Dominikański w Choroszczy był wspaniały, radosny, nowoczesny, a zarazem tradycyjny – w sam raz dla każdego złaknionego kulturalnych imprez plenerowych.