1 września w Choroszczy – relacja z uroczystości rocznicowych


W czwartek 1 września 2016 choroszczanie zebrali się na Placu dra Zygmunta Brodowicza, by kultywować pamięć o ofiarach bezwzględnych totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego oraz przypomnieć o bohaterskich obrońcach Rzeczypospolitej Polskiej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Krysiewicz prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała. Zebrani uczcili minutą ciszy Polaków, którzy oddali życie za ojczyznę w II wojnie światowej, następnie dośpiewany został Hymn RP.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów II wojny światowej złożyły liczne delegacje, w tym Robert Wardziński burmistrz Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, Zespół Szkół w Choroszczy, Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II, Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Choroszczy, Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza, Klub Abstynenta Wolność i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Wartę honorową pełniły druhny z XXIII Podlaskiej Drużyny Harcerskiej Ventus ZHR. Wydarzenie uświetniły poczty sztandarowe choroszczańskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza i Publicznego Gimnazjum im. ks. kard. S. Wyszyńskiego. Zgodnie ze zwyczajem lat ubiegłych wydarzenie zwieńczyło wspólne śpiewanie, tym razem piosenki “Hej, hej ułani…”.

Pamiątką dla wszystkich zebranych na Placu dra Z. Brodowicza w Choroszczy patriotów – i tych najmłodszych z przedszkola, nieco starszych z Zespołu Szkół oraz zgromadzonych dorosłych stało się wspólne zdjęcie przed gmachem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy mieszczącego dawniej Szkołę Powszechną. To nawiązanie do tradycji szczególnie popularnej w latach międzywojennych. Poniżej zdjęcie archiwalne z prawdopodobnie pierwszych dni września 1939 i zdjęcie współczesne.

Szkoła Powszechna Choroszcz (1280x923) (3)

Wszyscy współcześni choroszczanie nie szczędzili uśmiechu, by pokazać radość z pokoju, a po trosze z nowego roku szkolnego. W radosnych nastrojach dzieci i młodzież wyruszyła w nowy rok szkolny, bo przecież jeszcze tylko wrzesień, październik i kilka innych miesięcy i będą znowu wakacje. Polecamy relację telewizyjną, jaką przygotowała Twoja Telewizja Regionalna z choroszczańskiej uroczystości.

1 września 2016 ChoroszczWojciech Cymbalisty, fot. O. Sz./M-GCKiS

57 odsłon