W dniu dzisiejszym oficjalnie rusza cotygodniowy cykl „Zaczytana Choroszcz, czyli trzy pytania do…”, w którym zadając trzy krótkie pytania zapytamy osoby związane z Gminą Choroszcz o ich preferencje czytelnicze .
Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy jako pierwszego zapytała o to samego Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego!
Czy lubi Pan czytać?
Tak, lubię, choć nie ukrywam, że od kiedy jestem Burmistrzem Choroszczy – częściej muszę czytać. Czy chcę czy nie chcę. Gdyby tygodniowo czy miesięcznie wszystko policzyć, wyszłoby pewnie kilka porządnych woluminów.
Co daje Panu czytanie?
Czytanie książek ma wiele dobrych stron: daje wiedzę, czyli edukuje, ale także uczy kreatywności, ponieważ uruchamia naszą wyobraźnię, a także uspakaja. Najważniejsza, to dać, a powiem nawet więcej: podarować sobie czas na czytanie. Wszyscy zapracowani i zabiegani wiedzą, co mam na myśli…
Jaką książkę poleca Pan do przeczytania?
Obecnie moje lektury to pozycje „branżowe”. Jednak takie „typowe” książki, które szczególnie pamiętam – to książki z dzieciństwa. Zawsze podobały mi się powieści i opowiadania przygodowe, potem wojenne, w których akcja była wartka i zaskakująca, i w których – mówiąc dzisiejszym językiem – coś się działo. Pamiętam z dzieciństwa „Ślady rysich pazurów” Wandy Żółkiewskiej, czy „Winnetou” Karola Maya. To był świat moich najmilszych przygód.
Bardzo dziękujemy Panu Robertowi Wardzińskiego za udzielenie odpowiedzi, zaznaczając przy tym, iż fakt, że chciał Pan wziąć udział w naszym cyklu jest dla nas zaszczytny.
O preferencje czytelnicze zapytałyśmy Małgorzatę Hubbell, nauczycielkę choroszczańskiego przedszkola, stałą bywalczynię naszej Biblioteki.
Czy lubi pani czytać?
Bardzo lubię wieczory, kiedy siedząc z książką w ręku podnoszę oczy i widzę obok zaczytane moje własne dzieci, często też czytającego tatę.
Co daje pani czytanie?
Takie wspólne spędzanie czasu na czytaniu książek daje mi to poczucie radości i satysfakcji, że moja rodzina, tak jak i ja, czerpie przyjemność z poznawania i przeżywania coraz to nowych emocji związanych z bohaterami z kolejno czytanych książek.
Jaką książkę poleca pani do przeczytania?
Jedną z moich ulubionych książek do której regularnie wracam jest pozycja Mitch Albom „Pięć osób, które spotkamy w niebie”. Przesłaniem tej lektury jest to, że każda osoba którą spotkamy w naszym życiu coś do niego wnosi, tak samo jak, często nieświadomie, my wpływamy na życie innych ludzi.
Bardzo dziękujemy, że Pani Małgorzata zgodziła się na wzięcie udziału w naszej akcji. Liczymy na niechybne spotkanie!
Kolejną osobą, którą zapytałyśmy o preferencje czytelnicze w ramach naszego cyklu jest Agnieszka Busko-Kaliszczyk, nasza wieloletnia Czytelniczka, stała bywalczyni zarówno biblioteki jak i centrum kultury.
Czy lubi Pani czytać?
Tak, bardzo. Nie wyobrażam sobie życia bez książek (i muzyki).
Co daje Pani czytanie?
Lubię usiąść razem z córką Gabrysią wygodnie na kanapie i wspólnie czytać. To nasz rytuał odkąd się urodziła. Czytanie mnie wycisza i pozwala oderwać się od obowiązków domowych, to czas tylko mój i Gabi.
Jaką książkę poleca Pani do przeczytania?
Uwielbiam tematykę Holokaustu. Zaczęło się od książki znalezionej na strychu domu babci „Oświęcim w oczach SS .” Bardzo ciężki to temat i nie każdy go lubi. Z całego serca polecam „Wrota piekieł. Ravensbrück ” autorstwa Anji Lundholm.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za udział w naszym cyklu, niezmiernie krzepiące jest dla nas to, że gmina Choroszcz jest tak zaczytana!