Warsztaty tańców tradycyjnych w Choroszczy!


Zapraszamy na warsztaty polskich tańców tradycyjnych 17-18 lutego 2018 w M-GCKiS! Tańce te były powszechnie niegdyś znane, a dziś na nowo stają się modne. Na nowo organizowane są w całej Polsce potańcówki na dechach, zabawy w remizach, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z tradycyjną muzyką i tańcami. Tysiące osób z całej Polsce tańczy mazurki, polki, walczyki i wiele innych do muzyki granej przez młode kapele.

W Choroszczy będziemy mieli szansę poznać i nauczyć się tych tańców. Warto nie przegapić takiej okazji! Nie zastanawiajcie się długo! Pod czujnym okiem instruktora tańca – Piotra Zgorzelskiego nauczycie się tańczyć, aktywnie i miło spędzicie czas wolny.

Proponujemy Wam warsztaty w dwóch grupach:

Mazurkowo-polkowe ABC (dla początkujących i średniozaawansowanych)

Zajmiemy się nauką i opanowaniem w stopniu podstawowym zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać częsty lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się na wzajem. Warsztaty wyrobią w Was poczucie rytmu, sprawność słuchania i poruszania się przy muzyce, uzyskania płynności i lekkości tańczenia, sprawności współuczestnictwa z innymi w zabawie tanecznej, a także koordynacji przestrzennej zwłaszcza tak ważnej podczas szybkiego wirowania.

Powszechne niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Pojawiają się coraz częściej w przedszkolach, szkołach, a zwłaszcza na potańcówkach, których coraz więcej w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest prosty. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwolą tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.
Zatem celem Mazurkowego ABC będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. W warsztatach wykorzystane zostaną Mazurki i Oberki z Kurpi, Mazowsza, Radomszczyzny i Podkarpacia, Owijoki z Sieradzkiego, Chłopy z Kieleckiego oraz Równe z Wielkopolski.

Mazurek/Polka Freestyle (dla średniozaawansowanych i zaawansowanych)

Na początku przypomnimy sobie tradycyjne kroki wiejskich mazurków i polek oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, zwłaszcza z centralnej i południowo wschodniej Polski (Mazowsze, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie). Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o formy i ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych wzbogacając tym samym nasze mazurki i polki o nowe formy choreotechniczne. Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i polek będzie „gadać” we współczesny sposób.

Warsztaty to koszt 50 zł od osoby (pary po 40 zł od osoby).

Zapisy pod nr tel. 725 357 788 lub mejlowo: kultura@choroszcz.pl

Należy wziąć ze sobą wygodne buty, komfortowy strój i wodę do picia.
Warsztaty w sobotę i niedzielę odbędą się:
– dla grupy początkującej od godz. 11:00 do 13.30
– dla grupy średniozaawansowanej i zaawansowanej od godz. 14.00 do 16.30

Piotr Zgorzelski (ur. 1969) – Etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.
Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.

Fot. WOAK Białystok

299 odsłon