Uroczystość upamiętnienia 70. rocznicy zagłady pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy


19 sierpnia o 11.00 rozpoczęła się uroczystość upamiętnienia 70. rocznicy zagłady pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy w miejscu Pamięci Narodowej przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu w lesie w kol. Fasty. W tym miejscu w sierpniu 1941 roku żołnierze niemieccy rozstrzelali od 464 do ok. 700 chorych, w późniejszym okresie do 1944 roku w tym miejscu śmierć poniosło ok. 4000 cywilów, partyzantów, księży i zakonnic.

Hołd pomordowanym złożyli: dyrektor SPP ZOZ w Choroszczy Tomasz Teodor Goździkiewicz wraz z pracownikami i  pacjentami szpitala, delegacja Urzędu Marszałkowskiego na czele z Cezarym Cieślukowskim, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele posła na Sejm RP Damiana Raczkowskiego, delegacje samorządów Gminy Dobrzyniewo Duże z wójtem Bogdanem Zdanowiczem oraz Gminy Choroszcz z burmistrzem Jerzym Ułanowiczem na czele. Głos o wartości sprzeciwiania się każdej formie eutanazji zabrał dr Tadeusz Borowski-Beszta – szef Hospicjum Domu Opatrzności Bożej w Białymstoku. W uroczystości brały również udział lokalne organizacje pozarządowe – Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” – podtrzymujące żywą pamięć o historii naszej małej ojczyzny.

Zgromadzona przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu miejscowa ludność, delegacje oraz pacjenci SPP ZOZ w Choroszczy wspólnie z choroszczańskimi kapłanami pomodlili się za pomordowanych. W czasie uroczystości honorową wartę pełniły poczty sztandarowe Policji i Straży Granicznej a także zastęp strażaczek z OSP Fasty. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe wydanie folderu Ocalić od zapomnienia. Dla upamiętnienia 70. Rocznicy zagłady pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Wojciech Jan Cymbalisty

225 odsłon