Teatr Wierszalin – Objazd Mickiewiczowski „Dziady – Noc Druga”


Niezmiernie miło nam ogłosić, że Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy bierze udział w Objeździe Mickiewiczowskim Teatru Wierszalin. Dlatego też serdecznie zapraszamy 27.11 (środa) o godzinie 19:00 do auli M-GCKiS na spektakl “Dziady – Noc Druga”. W ten sam dzień będzie on także grany o godzinie 10:00 jednak jest to spektakl zamknięty dla uczniów.

Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty

Miasta w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

  • Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru.Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.
  • Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej.Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszuka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Reduta Osterwy

Założony i kierowany przez Mieczysława Limanowskiego i Juliusza Osterwę, łączył pionierskie poszukiwania laboratoryjne i działalność pedagogiczną (Instytut Reduty) z przygotowywaniem przedstawień, okresowo funkcjonując jako stały zespół repertuarowy. Tworzył środowisko ideowe obejmujące nie tylko aktualnych i dawnych członków zespołu, ale także różnego rodzaju sojuszników, zwolenników i sympatyków. Celem Reduty było praktyczne stworzenie polskiego stylu teatralnego.

“Dziady – Noc Druga”:

Obsada:

W roli Konrada Rafał Gąsowski

W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys – ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska – Pani Rollinson
Sylwia Nowak/Katarzyna Wolak – Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Vitalij Kuprianov/Adam Milewski – Diabeł

W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. 
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad “Dziadami”, mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom “narodowej sprawy”. 

Piotr Tomaszuk 

Inscenizacja i reżyseria
Piotr Tomaszuk

Scenografia
Mateusz Kasprzak

Muzyka
Jacek Hałas

Wykonanie partii instrumentalnych
Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Piotr Tomaszuk

Nagrody

GRAND PRIX 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”

Nagroda krytyka teatralnego Wiesława Kowalskiego na 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017 za kreację aktorską w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego

Nominacja do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 za rolę Konrada w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w biurze Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

“Dziady – Noc Druga”

27.11.2019 r.

Godzina: 19:00

Bilety: 30 zł

Teatr Wierszalin to Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.

 

424 odsłon