Rytmy Czasu z koncertem w Filipowie


16 września 2018 zespół Rytmy Czasu wystąpił przed publicznością gminy Filipów. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu “Niepodległa – nasz Dom”. Wydarzenie odbyło się w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Filipów położony jest w Dolinie Rozpudy. Do malowniczego miasteczka zespół Rytmy Czasu zawitał w niedzielę 16 września 2018 roku. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowane zostały pieśni i piosenki patriotyczne. W wypełnionej sali zabrzmiały utwory m. in. “Czym Ojczyzna jest” (z repertuaru Marka Grechuty), “Był taki czas” znany z serialu “Stawka większa niż życie”, czy “Polskie skrzydła”, które mogliśmy usłyszeć w wykonaniu Danuty Rinn, do słów autorstwa Ernesta Bryla. 

W koncercie nie zabrakło pieśni patriotycznych. Wspólnie z publicznością zespół zaśpiewał “Żeby Polska była Polską”, czy wiązankę piosenek partyzanckich, w skład której weszło m. in. “Serce w plecaku”. Autorem nietuzinkowych aranżacji muzycznych oraz dyrygentem zespołu jest Jerzy Tomzik, który prowadzi grupę już od piętnastu lat. Występ przeplatany był wierszami, które podkreślały patriotyczny wydźwięk tekstów utworów muzycznych, a także wprowadzały w nowe etapy podróży, którą niewątpliwie był koncert. Zespół przeprowadził publiczność przez stuletnią historię Niepodległej prezentując utwory komentujące wydarzenia historyczne zarówno czasów wojennych, powojennych, przypominające czasy PRL, a także nakłaniające do myślenia o współczesnej Polsce. 

Jak podkreślał Jerzy Tomzik, młodzież występująca na scenie, prezentująca patriotyczny repertuar w nowoczesnych aranżacjach koncertuje, by przekazywać ducha polskości, dumy z narodu innym młodym ludziom, którzy chętnie pojawiają się na koncertach. Na próbach zespołu jego uczestnicy otrzymują wiedzę z zakresu edukacji muzycznej, a także partiotyczno – historycznej. Koncerty są sposobem, by nieść miłość do Ojczyzny innym ludziom. 

Koncert oraz wydanie płyty “Niepodległa – nasz Dom” zrealizowany został w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku oraz dzięki wsparciu Gminy Choroszcz.

539 odsłon