Reprezentacja Choroszczy na konferencji Podlaski Pomost Kultury


28 lutego 2018 roku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku odbyła się konferencja otwierająca trzeci rok realizacji programu Podlaski Pomost Kultury. Byli na niej obecni przedstawiciele sektora kultury i edukacji z Choroszczy, a tematyka spotkania stała się inspiracją do wspólnych działań. 

Podlaski Pomost Kultury to program realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Białymstoku w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Celem programu jest wspieranie wspólnych działań sektora kultury i edukacji poprzez cykl konferencji, szkoleń oraz regranting. Są to powody, dla których reprezentacja Choroszczy pojawiła się w białostockich Spodkach. W spotkaniu udział wzięli pani Ewa Zalewska, nauczycielka historii ze Szkoły podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy z dyrektorem Przemysławem Waczyńskim na czele.

Spotkanie było poprowadzone w bardzo ciekawy sposób. Pierwsza część dotyczyła dwóch projektów regrantingowych skierowanych do gminnych ośrodków kultury województwa podlaskiego: Pomost dla Niepodległej oraz Podlaskiego Pomostu Kultury. Po nich z prezentacją wystąpił Marcin Koziński – pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku. Opowiedział o swoich sposobach na czerpanie inspiracji do działań animacyjnych w oparciu o historię w bardzo ciekawy i zachęcający do poszukiwań sposób. Późniejsze punkty programu to omówienie wniosku aplikacyjnego o dotację w ramach Pomostu Kultury oraz spotkanie z przedstawicielką Narodowego Centrum Kultury dotyczące Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, która w 2018 roku odbędzie się w Białymstoku. Spotkanie było też szansą na sieciowanie – rozmowy z bardzo licznie przybyłymi przedstawicielami innych instytucji, które ułatwiają późniejszą współprace i są ważnym źródłem wzajemnego wsparcia i inspiracji w działaniach w obszarze animacji kultury.

Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla polskiej kultury i historii. Jako pracownicy sektorów kultury i edukacji czujemy się zobowiązani do dostosowywania oferty kulturalnej w tymże roku do godnego upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Udział w konferencji był dobrym początkiem tychże przygotowań, które kontynuować będziemy w przyszłości na warsztatach i spotkaniach.

 

28584104_1267637743368933_1861930526_o

184 odsłon