Instalacja kultury: spotkanie w Pańkach i Kruszewie


4 kwietnia z diagnozą społeczności lokalnej dotarliśmy do świetlicy w Pańkach oraz w Kruszewie. Oba spotkania, w bardzo kameralnym gronie, były dla nas dużym źródłem wiedzy o kulturze w naszej gminie. 

Już sam budynek urokliwej świetlicy w Pańkach dostarcza wiedzy o kulturze w tym rejonie gminy Choroszcz, która skupiona jest wokół Ochotniczej Straży Pożarnej. Działalność czterech drużyn strażackich w tej miejscowości to na prawdę silna struktura. Kameralne rozmowy w okolicy kolorowej świetlicy zapamiętamy jako miło spędzone chwile z przedstawicielami lokalnej społeczności. Fasada budynku ozdobiona jest pięknym freskiem przedstawiających strażaków od frontu budynku. Inne ściany zdobią różne, barwne scenki z życia i historii miejscowości – prawdziwa perełka street artu umiejscowiona w małej, malowniczej wsi, warta zobaczenia!

Kolejną miejscowością, jaką odwiedziliśmy, była kraina ogórka herbowego – Kruszewo. Ze zgromadzonymi przedstawicielami porozmawialiśmy na temat ich wsi. Wyklarowało się kilka wspaniałych pomysłów. Pozostaje nam podtrzymanie iskry pozytywnych kreacji, gromadzenie wokół niej społeczności, a w konsekwencji – działanie! Jest dużo do zrobienia, bo Kruszewo to perełka historyczna i folklorystyczna naszego jakże pięknego regionu.

Kolejne spotkania zaplanowaliśmy na poświąteczny tydzień: 19 kwietnia zobaczymy się w Klepaczach, gdzie zapraszamy też mieszkańców Turczyna. Zapraszamy!

_DSC0046

_DSC0227

tekst: KG/MGCKiS

foto: Marek Sokół

NCKDK+

logo fejs

40 odsłon