Gazeta Dzieci


Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży od 8 rż i prowadzi je bibliotekarka Paulina Krysiewicz.

Zajęcia mają charakter bezpłatny i odbywają się w wyznaczone dni i godziny dostosowane do preferencji grupy.

Zapisy na zajęcia odbywają się drogą e-mailową: zajecia@kultura.choroszcz.pl, telefonicznie pod numerem: 85 719 14 31 oraz osobiście w M-GCKiS/Bibliotece.


W lutym br. choroszczańska redakcja Gazety Dzieci, pod przewodnictwem inicjatorki projektu – Jaśminy Wójcik – rozpoczęła swoją pracę nad papierowym wydaniem Gazety Dzieci. Spotkania redakcyjne odbywały się w bibliotece w Choroszczy na przełomie lutego i czerwca, by właśnie w tym pierwszym letnim miesiącu gazeta ujrzała światło dzienne. Swoją premierę miała ona w niedzielę, 19 czerwca, podczas pikniku towarzyszącemu 40. Dniom Choroszczy. Zrobiła ona wrażenie zarówno na bezpośrednich odbiorcach, czyli dzieciach i młodzieży, jak i na dorosłych.


Podczas każdych z zajęć oferowanych przez M-GCKiS w Choroszczy obowiązuje jednakowy regulamin (do pobrania poniżej). Warunkiem wstępu na zajęcia jest zapoznanie się z regulaminem oraz wypełnienie i dostarczenie Instruktorom karty zgłoszeniowej.

REGULAMIN ZAJĘĆ

KARTA_ZGŁOSZENIOWA


Kilka słów o samej Gazecie Dzieci od inicjatorki – Jaśminy Wójcik:

Skąd pomysł na prasę dzieci o dziecięcych sprawach? W 1926 roku ukazał się nowy dodatek do “Naszego Przeglądu”, największej w międzywojennej Polsce gazety żydowskiej. Redaktor główny Janusz Korczak- człowiek niezwykły, który o dobro i poszanowanie praw dzieci walczył przez całe życie, zapowiadał dodatek jakim był „Mały Przegląd” następująco: “Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli.” Tej idei “Mały Przegląd” pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku.

Początkowo, to właśnie Jaśmina Wójcik wprowadziła dzieci i młodzież tworzące choroszczańską redakcję w ideę tworzenia i dalszą perspektywę pracy nad Gazetą Dzieci, zaś następnie już nasza biblioteka postanowiła kontynuować to dzieło! Bo warto. Bo dzieci pytają, a dorośli się zachwycają.