Spotkania autorskie, warsztaty dla dużych i małych, pokaz filmu, wystawa oraz mnóstwo dobrej literatury – jak co roku M-GCKiS w Choroszczy włącza się w ogólnopolską akcję pn. Tydzień Bibliotek, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna, XXI. odsłona wydarzenia, potrwa od 8 do 15 maja 2024 r. W tym czasie na terenie całej Polski królować będą biblioteki, a co za tym idzie – wydarzenia promujące czytelnictwo.
Nasz tydzień bibliotek rozpoczniemy nieco wcześniej, bo 7 maja od spotkań autorskich z Marcinem Kostrzyńskim – obserwatorem przyrody, autorem wielu książek m.in. „Przyrodyjki, Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, czy też „Puszcza”. Jest on również autorem kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Kostrzyński z samego rana odwiedzi uczniów Szkoły Podstawowej w Choroszczy, zaś wieczorem o godz. 17:00 spotka się z czytelnikami naszej biblioteki. Spotkanie będzie miało charakter otwarty, zapraszamy więc odbiorców w każdym wieku. Co ważne – podczas spotkania autor pokaże również swoje autorskie filmy, które odkryją ciekawostki fauny i flory. Spotkanie odbędzie się w holu wystawienniczym M-GCKiS, wstęp wolny!
W Dniu Bibliotekarzy i Bibliotek, 8 maja, odbędą się kreatywne warsztaty pn. „Domorosły ilustrator”, które poprowadzi instruktorka Pracowni Sztuk Wizualnych – Katarzyna Małgorzata Magdziak. Spotkanie warsztatowe rozpocznie się o godz. 17:00 w M-GCKiS w Choroszczy. W oparciu o wybrane fragmenty starych książek, uczestnicy warsztatów kreować będą własne historie i postacie, którym nadadzą życie poprzez sztukę ilustracji. Na warsztaty zapraszamy młodzież od 14 rż. oraz osoby dorosłe.
Kolejną propozycją są rodzinne warsztaty artystyczno-edukacyjne z Galerią Arsenał pod hasłem „Zwierzęta mocy”, które odbędą się 9 maja, o godz. 16:00 w naszej bibliotece. Zwierzęta, mieszkające razem z nami na Ziemi, mają zwyczaje, które dla wnikliwego obserwatora są cenną i pożyteczną lekcją życia. Hojnie obdarowują nas swoimi darami, pokazując, czym jest prawdziwa moc. […] Zyskamy moc, […] gdy z szacunkiem będziemy traktować wszystko, co żyje, jako naszych nauczycieli” pisali Jamie Sams i David Carson w książce „Karty uzdrawiającej mocy”. Te prawdy to podstawa widzenia świata przez rdzennych amerykanów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zainspirować się tak widzianą rzeczywistością i stworzyć portret zwierzaka, który obdaruje ich swoją mocą. Warsztaty mają charakter rodzinny, zapraszamy dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunem.
Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego (Książnica Podlaska), 10 maja o g. 17:00 w filii bibliotecznej w Klepaczach odbędzie się rodzinne spotkanie teatralne, które poprowadzi Dagmara Sowa – absolwentka białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, twórca niezależnego białostockiego teatru Grupa Coincidentia. Spotkanie pozwoli uczestnikom oswoić się z teatrem i zgłębić jego tajniki.
Następnie, tego samego dnia, o 18:00 w M-GCKiS odbędzie się projekcja filmu „Magia Podlasia – Szeptuchy”. Kim są tak naprawdę szeptuchy i szeptuni? Co kryje się za ich tajemniczymi praktykami? Dlaczego w dobie zaawansowanej technologii i medycyny wciąż szukamy odpowiedzi w tradycyjnych metodach leczenia? Jak współczesna psychologia interpretuje te starożytne praktyki? W filmie, który 10 maja zostanie wyświetlony w M-GCKiS eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia dzielą się swoimi refleksjami i doświadczeniami, rzucając nowe światło na kulturowe dziedzictwo regionu i ludzkie pragnienia i oczekiwania. To film, który otwiera drzwi do świata pełnego tajemnic i tradycji, wciąż żywych w sercach i umysłach mieszkańców Podlasia. Po projekcji odbędzie się również spotkanie z reżyserką – Małgorzatą Szyszką.
W sobotę, 11 maja czytelnicy naszej biblioteki będą mieli okazję do wymiany książek i dobrania lektury idealnej na wiosenne dni. Tego dnia biblioteka będzie czynna od 9 do 13. Następnie swoje kolejne już w tym roku spotkanie będzie miała redakcja „Gazety Dzieci”, spotkanie poprowadzi Paulina Krysiewicz. Nad jakim tematem pochylą się tym razem młodzi redaktorzy i redaktorki? O tym może przekonać się każdy z Was, bowiem redakcja przez cały rok przyjmuje w swoje szeregi nowych twórców.
Zaraz po weekendzie, we wtorek, 14 maja popołudnie w bibliotece będzie należało do członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Członków klubu i nie tylko, ze swoją najnowsza książką „Życie seksualne kajakarzy” odwiedzi jej autor – Wojciech Koronkiewicz. Spotkanie zaplanowane jest na godz. 17:30 – nie zabraknie dawki dobrej literatury, smacznej kawy oraz wymiany literackich doświadczeń. Wstęp wolny.
Ostatnim punktem tegorocznego programu Tygodnia Bibliotek z M-GCKiS w Choroszczy będzie wieczór z Ewą Nowik – poetką i autorką wystawy „Efemeryczność”. Magia przyrodniczego świata flory, utrwalona w fotograficznych obrazach korespondujących z osobistą poezją. Fotografia i słowo. Natura i liryka. Realizm i świat kreowany wyobraźnią. To podróż osobista, w którą zabiera nas autorka pokazując jak „słowo i moment zatrzymania danego obrazu są ulotne, niepowtarzalne, jak życie – kruche, efemeryczne i bardzo skondensowane”. Na finisaż wystawy, która od połowy kwietnia gości w holu wystawienniczym M-GCKiS zapraszamy 15 maja o godz. 18:00.
Wydarzenia realizowane w ramach XXI. Tygodnia Bibliotek są bezpłatne i mają charakter otwarty. Na warsztaty, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy (osobiście w M-GCKiS oraz pod numerem telefonu: 85 719 14 31).
Przyjdźcie i przeżyjcie niezapomniane chwile z Centrum Kultury podczas Tygodnia Bibliotek, niech ten tydzień będzie zapowiedzią tego, aby o bibliotece pamiętać przez cały rok. ZAPRASZAMY!