2018 już za nami! Dziękujemy że tworzyliście z nami kulturę i sport.


Rok 2018 w całej Polsce upłynął pod znakiem świętowania! Był to przecież rok pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, a nasze centrum obchodziło jubileusz 25 lat istnienia. Choroszcz nie próżnowała, i ubiegły rok były obfity pod względem wydarzeń kulturalnych jak i sportowych. Zrealizowaliśmy także kilka ważnych programów, a nowe wyzwania podejmowaliśmy z wielkim zapałem. Wielkim wyróżnieniem w tym roku było otrzymanie przez naszą jednostkę (jedną z pięciu w Polsce) nagrody od Narodowego Centrum Kultury za”konsekwentne wspieranie oddolnych inicjatyw kulturalnych w społeczności lokalnej”. Przede wszystkim jednak, bez Państwa nie byłoby nas!

Każdego dnia w naszym Centrum Kultury realizowane są zajęcia, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Te zajęcia to między innymi różnego rodzaju bloki zajęć tanecznych m.in. taniec nowoczesny, towarzyski, a także balet. W naszej ofercie znalazły się także zajęcia muzyczne: klasa gitary, perkusji oraz pianina. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć także o zespołach, które działają przy Centrum: Rytmach Czasu, prowadzonego przez Jerzego Tomzika, zespole ludowym Klepaczanki oraz rockowym – Nervovoohoży.

Instruktorzy w centrum prowadzą też zajęcia plastyczne, teatralne i fotograficzne. Nie zapominajmy także o bibliotece i dyskusyjnym klubie książki, a także prężnie działającym klubie gier planszowych, który zrzesza sporą grupę młodzieży. Centrum to także sport: fitness dla kobiet oraz seniorów ( od 2018 roku także zajęcia pn. zdrowy kręgosłup), karate, szachy, a na Orliku – piłka nożna. W okresie zimowym, rok w rok do dyspozycji mieszkańców oddawane jest lodowisko biały orlik, które cieszy się bardzo dużą popularnością.

W minionym roku braliśmy udział w wielu programach: „Równać Szanse”, który od 17 lat wspiera rozwój kompetencji społecznych polskiej młodzieży. „Zaproś nas do siebie” z ramienia Narodowego Centrum Kultury. Choroszczańska instytucja znalazła się w wąskim gronie dwudziestu ośrodków kultury z całej Polski, które miały zaszczyt uczestniczyć w nowatorskim programie Narodowego Centrum. W ramach udziału w programie pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wzięli udział w 300 godzinach warsztatów oraz odwiedzili 40 instytucji w całym kraju w celu podnoszenia kompetencji, poznawania dobrych praktyk i nawiązywania współpracy. Pomost dla Niepodległej, dzięki któremu została wydana płyta zespołu Rytmy Czasu „Niepodległa – nasz dom”, a sam zespół ruszył z promocją nowej płyty i zagrał kilka koncertów na terenie województwa podlaskiego. W ramach Kultury Dostępnej uruchomiliśmy 3 terenowe Centra Kultury, które działały w Złotorii, Łyskach i Barszczewie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy jako jeden z kilkunastu ośrodków kultury z całej Polski brało udział w projekcie Ogólnopolskiego Festiwalu „Jesteśmy wolni” w ramach programu Niepodległa. Szkolimy wielu stażystów w ramach programu ”Staże w instytucjach Kultury”, a w ostatnim czasie uzyskaliśmy dofinansowanie z fundacji Orlen na wyposażenie i uruchomienie galerii, którego efekty będą Państwo mogli podziwiać osobiście już niebawem.

Centrum Kultury to nie tylko projekty ale także cykliczne imprezy, które wpisały się już na dobre w kalendarium miasta i gminy. Mowa tu m.in. o kolejnej edycji Podlaskiego Festiwalu Fantastyki Chorcon 2018, Festiwalu Kobiety Mówią, Dniach Choroszczy, 29. Jarmarku Dominikańskim oraz XIX Dniu Ogórka w Kruszewie czy cieszące się wielką popularność półkolonie letnie i zimowe Oczywiście cały 2018 rok to nie tylko wspomniane wyżej wydarzenia ale również cała masa pomniejszych wydarzeń – gdyby je opisać nie starczyłoby nawet kilka stron maszynopisu. Odbyły się one dzięki dotacji z budżetu gminy, rzeczowemu i logistycznemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Choroszczy oraz wielu zaprzyjaźnionym osobom, stowarzyszeniom i instytucjom.

Uważamy, że był to piękny rok dla kultury w Choroszczy. Przeprowadziliśmy dużą ilość wydarzeń oraz imprez. Weszliśmy w realizację kilku dużych projektów o skali ogólnopolskiej we współpracy z instytucjami takimi jak: Narodowe Centrum Kultury, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Instytut Teatralny czy IPN. W Choroszczy gościliśmy wielu znakomitych artystów. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i stażystów z NCK osiągnęliśmy tak wiele. Wsparcie stażystów z ramienia NCK jest dla nas bardzo ważne, a nasza oferta stażowa wyróżnia się na tle innych instytucji naszego regionu. W tym roku skorzystało z niej cztery osoby. Naszym nadrzędnym, celem jest praca na rzecz kultury i sportu, którą chcemy realizować przy współpracy z mieszkańcami gminy. Zapraszamy już w Nowym 2019 Roku, który będzie obfitował w całą masę wydarzeń. Liczymy na współpracę z Państwem, bo to ona każdego dnia napędza nasze serca do rozwoju kultury i sportu w mieście i gminie Choroszcz. Pamiętajcie że to jest Centrum Kultury i Sportu to wspólne dobro wszystkich mieszkańców.

WSZYSTKIEGO DOBREGO I DO ZOBACZENIA!!!

Zespół M-GCKiS w Choroszczy