Wakacje w świetlicy w Barszczewie


W ramach projektu Kultura Dostępna w świetlicy w Barszczewie prowadzone były zajęcia i animacje przez cały okres wakacyjny. Nie sposób było się tam nudzić, jako że dwa miesiące obfitowały w mnóstwo wydarzeń i aktywności. W lipcu uczestnicy zajęć zaprojektowali a następnie samodzielnie wykonali eko-kreacje, które z kolei zostały zaprezentowane podczas pokazu recyklingowej mody w Złotorii. Należy tu nieskromnie podkreślić, że dzieci i młodzież z Barszczewa wywalczyła pierwsze miejsce i wróciła do świetlicy nie tylko w doskonałych humorach ale bogatsza o gry, piłki, skakanki i inne rekreacyjne akcesoria.

W kolejnym tygodniu uczestnicy warsztatów świetlicowych tworzyli legendy na temat powstania Barszczewa, które wzbogacili przepięknymi pracami plastycznymi zaprezentowanymi z kolei podczas Jarmarku Dominikańskiego. Poza tym chętnie przebrali się za postacie ze swoich legend mając przy tym mnóstwo dobrej zabawy. 

W sierpniu zajęcia świetlicowe oscylowały wokół przyrodniczych tematów. Powstała galeria prac plastycznych przedstawiających zwierzęta i rośliny. Powstały też prace 3D oraz plastelinowe wariacje na temat życia na łące. Uczestnicy obchodzili też hucznie Dzień Komara urządzając wyścigi z własnoręcznie wykonanych owadów. Jedną z zabaw która przypadła dla dzieci do gustu była praca plastyczna wykonana metodą edukacji przez ruch wykorzystującej naturalny spontaniczny ruch organizmu przy muzyce. Ponadto, uczestnicy zajęć mieli też okazję spotkać się z panem Janucikiem, rolnikiem z Barszczewa, który opowiedział o pracy na roli i, ku uciesze męskiej części grupy, o maszynach rolniczych.

A co poza tym? Mogą o tym opowiedzieć sami uczestnicy lub sąsiedzi słyszący krzyki dzieci dobiegających z boiska szkolnego czy salwy śmiechu zza świetlicowych szyb.