“Pozwólcie dziecku żyć po sąsiedzku!”, czyli jak Pippi zawładnęła sercami choroszczan


26 i 27 czerwca 2017 roku to dni, na które szczególnie najmłodsi mieszkańcy gminy Choroszcz czekali z niecierpliwością. A wydarzenia w ramach akcji Lato w Teatrze przeszły najśmielsze oczekiwania: warsztaty teatralne zakończone konfrontacją, parada ulicami miasteczka i finał: spektakl “Pippi Pończoszanka” Teatru Pinokio w Łodzi w niebiesko – białym namiocie cyrkowym. Zachwytom nie było końca!

W tym roku akcja Lato w Teatrze odwiedziła Choroszcz. Wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców całej gminy, a bezpłatne wejściówki na warsztaty teatralne oraz spektakl “Pippi Pończoszanka” rozeszły się w ekspresowym tempie. Nic dziwnego, ponieważ działania w ramach akcji przeszły najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników teatru w Choroszczy!

W poniedziałek, 26 czerwca, sześćdziesięcioro dzieci przyszło do Centrum Kultury. Po kilku chwilach zostali osaczeni przez piratów, akrobatów i Pippi, którzy, malując na twarzach maluchów kropki, podzielili je na trzy grupy, w których zostały przeprowadzone warsztaty. Piraci uczyli się władania białą bronią, oczywiście, jak to w teatrze, wyobrażając ją sobie. Stroili groźne miny, śpiewali piosenki i wznosili okrzyki. Grupa Pippi miała nieco inne zadania: dziewczynki rozpoznawały kto pierwszy rozpoczyna ruch, który powtarza cała grupa, zaplatały warkoczyki, wykonywały stroje, a nawet wymyślały nowe imiona! Natomiast akrobaci – ci mieli nie lada wyzwanie! Uczyli się żonglerki, chodzenia po linie, skakania przez olbrzymią skakankę!

Po ponad godzinnych warsztatach Centrum wypełnił donośny głos! To Piraci wyszli ze swojej kryjówki. Za nimi wyłoniły się Pippi i aktobaci. Wszyscy wyszli na plac przed budynkiem, gdzie odbyła się konfrontacja! Wyzwania na miny, nowo powstałe okrzyki, granie i śpiewanie, a nawet… byczenie się! Wszystkie dzieci, wystrojone w kolorowe stroje, z pomalowanymi twarzami, na koniec zażegnały wszelkie spory, przybijając sobie “pi” – “pi!” (przy tym dotykając się kciukami). I wyruszyliśmy w miasto! Przeszliśmy ulicą Sienkiewicza śpiewając i wznosząc okrzyki. Na spotkanie wyszła nam wysoka pani, która powiodła wesoły orszak na plac przed ZECWiK-iem, gdzie stał cyrkowy wóz, a w nim znajdowali się muzycy zespołu Bura Kura. Mini – koncert, preludium przed kolejnym dniem, zakończył warsztaty.

We wtorek, 27 czerwca, choroszczanie zaskoczyli organizatorów, gromadząc się bardzo licznie przed namiotem cyrkowym, który stanął na stadionie miejskim. Przed spektaklem najmłodsi mogli bawić się w wozie cyrkowym, szaleć na trawie, a po chwili wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do namiotu. Dla każdego wystarczyło miejsca. Nawet dla Pippi, która, rozpoczynając spektakl wbiegła i przybiła “pi” – “pi” naszym widzom!

Spektakl opowiadał o Pippilotcie Wiktualii Firandeli Złotomonetcie Pończoszance. Mała dziewczynka, zamieszkująca Wille Śmiesznotkę, dzielnie stawia czoło przeciwnościom losu i nonsensom. Towarzysz jej małpka – Pan Nilson, a przyjaciele – Tommy i Annika mieszkają tuż obok. Pippi miewa niecodzienne zwyczaje, wykazuje się gigantyczną siłą i doskonale radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Chadza również do szkoły – w ramach przerwy świątecznej! Ale normy tam panujące niekoniecznie jej pasują. Za to bardzo tęskni za mamą, która mieszka w niebie (urzekająca scena z akrobacją na chuście oraz huśtawce!), a także tatą – dzielnym piratem i najsilniejszym mężczyzną świata! Spektakl bawi, zaskakuje niespodziewanym zwrotem akcji, a także edukuje.

Spektakl łączy formy teatralne i akrobatyczne. Bawi dodając wątków do przemyśleń, szczególnie dla nieco starszych widzów. Kreuje wyjątkowy świat pełen zabawy i pokazuje siłę, jaka drzemie w każdym dziecku. Piękny wizualnie spektakl to dzieło Konrada Dworakowskiego, dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi.

tekst: „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren
w tłumaczeniu: Agnieszki Hein i Magdy Godlewskiej
licencjodawca praw autorskich: Astrid Lindgren: Agencja Dramatu i Teatru
reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje cyrkowe: Grupa CARNIVAL
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr PINOKIO w Łodzi
aktorzy: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Majewska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Ewa Wróblewska/Małgorzata Krawczenko
cyrkowcy: Mateusz Kownacki/Paweł Łobanowski, Marzena Lesiak, Stanisław Madej/Michał Ratajski
muzycy z zespołu Bura Kura: Konrad Dworakowski, Piotr Frontczak/Kamil Stasiak, Łukasz Jerzykowski/Michał Nowak, Paweł Jabłoński

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji akcji: Instytutowi Teatralnemu, Teatrowi Pinokio z Łodzi, Burmistrzowi Choroszczy, pracownikom Urzędu Miejskiego w Choroszczy, Prezesowi oraz pracownikom Zakładu Energetyki Cieplnej, Wodociągowej i Kanalizacyjnej, Monarowi w Zaczerlanach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy, a także stażystom M-GCKiS oraz wszystkim, którzy przyszli, by uczestniczyć w warsztatach i spektaklu.

tekst: KG/M-GCKiS

fot. Marek Sokół

 

instytut_teatralny_logo_lato_w_teatrze lato-w-teatrze-logo pobrane f_f_6583_28b8c

106 odsłon