Obchody 105. Rocznicy Wyzwolenia Choroszczy


Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu zapraszają mieszkańców gminy oraz osoby zainteresowane do wspólnego uczczenia w wybranej dla siebie formie rocznicy Wyzwolenia Choroszczy – czy to w duchu sportowej rywalizacji, historycznej refleksji, czy patriotycznym i symbolicznym gestem.

Już w sobotę, 17 lutego, o godzinie 12:00 na Rynku 11 Listopada w Choroszczy zostanie zainaugurowana druga edycja Biegu z Okazji Wyzwolenia Choroszczy.

Tegoroczny bieg główny to 10 kilometrowa trasa, która przebiegać będzie ulicami: Mickiewicza – Piłsudskiego – drogą do Sienkiewicz – Szosą Kruszewską (ścieżka rowerowa) – Zastawie II – Zastawie I – Dominikańską – Rynek 11 Listopada.

W tym roku oprócz biegu głównego, wszyscy mieszkańcy i osoby zainteresowane mogą wziąć udział w biegu rodzinnym, który ma mieć wymiar symboliczny i integracyjny. Tu liczyć się będzie nie czas, a udział. Trasę o długości 700 metrów będzie można wspólnie przebiec, pokonać truchtem lub przejść szybkim marszem. Na uczestników będą czekać symboliczne pamiątki oraz znicze w barwach flagi Choroszczy, które zostaną wspólnie zapalone pod Pomnikiem Niepodległości.

W niedzielę, 18 lutego, na auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chroszczy odbędzie się prezentacja wydawnictwa „Choroszcz 1919-2023. Liderzy, mandatariusze, społecznicy.” Wydarzenie będzie miało charakter wyjątkowy, bo skoncentrowane będzie wokół najnowszej pozycji książkowej, wydanej przez Urząd Miejski w Choroszczy, a zawierającej przekrój artykułów przygotowanych przez historyków oraz pasjonatów historii Choroszczy. Będzie to z pewnością najbardziej obszerna jak dotąd pozycja o tak szerokim spektrum tematów z zakresu historii naszej miejscowości.

W poniedziałek, 19 lutego, o godz. 18:00 w Kościele w Choroszczy odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Organizatorzy, nie odstępując od tradycyjnego – patriotycznego akcentu święta, zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji bohaterów, a po jej zakończeniu do wspólnego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach. Bo warto pamiętać o swojej historii, warto pamiętać o swoich bohaterach!

88 odsłon