105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uczczona w Choroszczy


Różnorodnie, radośnie i refleksyjnie – tak obchodzono w Choroszczy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez trzy dni, wypełnione różnymi działaniami, mieszkańcy mogli uczestniczyć w wydarzeniach koordynowanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

W pierwszy dzień obchodów, we czwartek, 9 listopada, w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbyło się spotkanie redakcyjne „Gazety Dzieci”, którego tematem była wolność. Podczas warsztatów literacko-twórczych poruszony został temat wartości patriotycznych. Młodzi redaktorzy przygotowali pracę twórczą na dużym formacie. Nieco później, zorganizowano wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy spotkanie w ramach XXV Kawiarenki Historycznej. Prócz historycznej refleksji wyświetlony został film dokumentalny „Niepodległa” z 2018 r., oparty na materiałach archiwalnych z lat 1914–1923, poddanych współczesnej obróbce graficznej.

Z kolei w piątek, 10 listopada w Centrum Kultury odbyły się warsztaty z wykonywania biało-czerwonych słodkości. Pod okiem specjalisty uczestnicy mogli przygotowywać lizaki, wyrabiać karmelki i lepić słodycze. Podczas rodzinnych warsztatów powstały prawdziwe, a nade wszystko słodkie cuda: flagi, serduszka i inne zawijasy w barwach narodowych. W warsztacie wzięły udział całe rodziny – z najmniejszymi i nieco większymi smykami. W sumie tego wieczoru w Centrum Kultury zjawiło się kilkudziesięciu uczestników. Wieczorem natomiast już po raz ósmy akcentem choroszczańskiego świętowania odzyskania niepodległości był Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”, organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy. W tym roku M-GCKiS w sposób szczególny włączyło się w to wydarzenie, przygotowując okolicznościowe wydawnictwo – śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych, którego wydanie ufundowała Gmina Choroszcz. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z pewnością dostarczyło wielu wzruszeń i było okazją do wielopokoleniowej integracji, a zaprezentowana publikacja stanowiła miłą pamiątkę. Po zakończeniu spotkania organizatorzy wspólnie odwiedzili miejsca pamięci narodowej w naszej gminie, biorąc przez to udział w akcji „Światła Pamięci Niezwyciężonym”.

W sobotę, bezpośrednio po nabożeństwie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy, na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, przy Pomniku Niepodległości, odbyły się oficjalne uroczystości połączone ze złożeniem kwiatów i zniczy. Zgromadzone  delegacje otrzymały biało-czerwone kotyliony, wykonane przez panie ze Stowarzyszenia „Chcę Żyć”. W związku z setną rocznicą utworzenia Związku Strzeleckiego w Choroszczy, Burmistrz Choroszczy, podczas uroczystości symbolicznie uhonorował współczesnych piłkarzy drużyny Strzelec Białystok Choroszcz, którzy nawiązując nie tylko do historii sportu, ale i samego związku strzeleckiego, po raz trzeci zdobyli mistrzostwo w ogólnopolskich rozgrywkach Retro Ligi. Na pamiątkę wspólnego spotkania, pracownicy M-GCKiS rozdawali pamiątkowe pocztówki oraz karty edukacyjne, przypominając tym samym genezę i znaczenie polskiej pocztowej karty patriotycznej, która dawniej była jedną z nielicznych możliwości okazania patriotycznych uczuć. Poprzez nagromadzenie motywów i symboli narodowych w jej treści, manifestowano często uczucia i postawy narodowe, a same karty dawniej nie tylko uczyły historii, ale przybliżały piękno i budziły nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Wszystkim mieszkańcom serdecznie dziękujemy za obecność, za wspólną radość i zaangażowanie w tworzenie atmosfery pełnej szacunku dla naszej historii i tożsamości. Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji w wykonaniu Joanny Krukowskiej i Marty Śliwińskiej oraz materiału video!

 

150 odsłon