Wernisaż wystawy “Oddziaływanie”


Niech Tłusty Czwartek będzie strawą dla ciała i dla ducha! Zapraszamy na wernisaż wystawy “Oddziaływanie” Emilii Kosakowskiej i Eweliny Ramotowskiej w Galerii Centrum Kultury w Choroszczy! 28 lutego 2019 o godz. 19:00 zobaczymy oniryczne obrazy i delikatną ceramikę. 

Wystawa “Oddziaływanie” obejmuje prace malarskie oraz ceramikę. Podejmuje temat relacji człowieka z naturą, z innymi ludźmi, otoczeniem, z samym sobą a także dialogu między obrazem i ceramiką w przestrzeni zamkniętej.

„Ceramika to połączenie ziemi, wody, ognia, powietrza i człowieka. Jest ucieleśnieniem relacji istoty ludzkiej z naturą. Ich wzajemny „dialog” rodzi użyteczne przedmioty, wrażenia estetyczne, oczyszczenie, poznanie. Ceramika to nieustannie nucona piosenka tejże więzi. Nieregularne kształty naczyń przypominają o autentyczności. Nie ma w naturze dwóch takich samych drzew ani osób. Rękę podczas formowania prowadzi intuicja, każdy kubek chociaż podobny jest inny, bo nie ma dwóch tych samych momentów.”

Emilia Kosakowska

„Obraz jest doskonałym medium przekazu myśli niepokornych, przeżytych historii, relacji z drugim człowiekiem, z samym sobą i naturą. Doskonałym, bo otwartym na każdego. O swoich obrazach mówię, że są myślą malowane, często tworzone  intuicyjnie, bez sztywnego planu. Podczas malowania udaje mi się obudzić to co było uśpione, uwolnić emocje, porozmawiać z sobą. Nierozerwalne aspekty życia: relacje, upływający czas i natura bez ustanku oddziałują na nas i splatają się jak korzenie, pnącza czy poroża, tworząc ciężkie a jednocześnie piękne konstrukty, co można odnaleźć  w moich pracach.”

Ewelina Ramotowska

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lutego 2019 roku o godz. 19:00 w Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Tegoroczny Tłusty Czwartek będzie okazją, by przyjemność dla ciała była połączona z przyjemnością dla ducha. Wystawa będzie czynna do 14 marca 2019 roku. Wstęp jest wolny, zapraszamy również grupy zorganizowane! 

 

Emilia Kosakowska

Kulturoznawca i właścicielka pracowni ceramicznej Mały Piec (www.malypiec.pl) położonej w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Formuje głównie ręcznie. Cechami charakterystycznymi jej prac są nierówności, faktury, przecierki, szkliwienie w kolorze białym oraz malowanie farbami naszkliwnymi. W tajniki rzemiosła wprowadził ją tato, który z wykształcenia jest technikiem ceramikiem i produkuje kafle. Ich współpraca trwa do dziś. Mały Piec zdobi kafle, malując na nich motywy roślinne i ludowe. Inspiracją do tworzenia ceramiki jest aura Podlasia.

Ewelina Ramotowska

Rodowita choroszczanka, filolog. Swoje pierwsze kroki w malarstwie stawiała w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Jej prace przedstawiają postacie kobiet, zwierząt, owadów, leśnych roślin czy mandali. Nie rzadko sięga do symboli czasu jakim są zegary, wahadło czy księżyc w pełni. Obrazy mają charakter oniryczny, baśniowy. Intensywne kolory i czarne tło podkreślają kontrast oraz przywołują na myśl sztukę ludową, a wyraźna kreska nakreśla kierunek na grafikę. Malowanie dla artystki jest „uwolnieniem i odkrywaniem tego, co w ukryciu drzemie”.

 

286 odsłon