Choć kolejne wydarzenia w ramach XXI Tygodnia Bibliotek w Centrum wciąż jeszcze przed nami, to w Centrum już od 7 maja wiele się dzieje – za nami różnorodne warsztaty, które zapewniły uczestnikom niezapomniane doświadczenia, a także spotkania autorskie i pokaz tajemniczego filmu dokumentalnego, który przyciągnął okazałą widownię.
W pierwszym dniu naszego Tygodnia Bibliotek dzięki spotkaniom z Marcinem Kostrzyńskim – znanym również jako Marcin z Lasu – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy, jak również czytelnicy naszej biblioteki przeżyli niezapomnianą podróż po świecie zwierząt. Przyrodnik opowiadał barwne historie prosto z życia leśnych mieszkańców, które uatrakcyjniał swoimi autorskimi filmami. Podczas spotkania wręczyliśmy również nagrody laureatom konkursu na EKOlogiczny lapbook Liliana Dobrogowska (SP w Choroszczy), Zuzanna Świderka (czytelniczka filii w Klepaczach),Zuzanna Roszkowska (SP w Złotorii). Konkurs zrealizowaliśmy w ramach projektu Biblioteki Pełne Dobrej Energii – Fundacja PVE Dobra Energia. Serdecznie gratulujemy, a przy tym dziękujemy serdecznie uczestnikom za wzięcie udziału w warsztatach i konkursie.
8 maja, w dniu Bibliotekarzy i Bibliotek, odbyły się kreatywne warsztaty pt. “Domorosły ilustrator”. Pod czujnym okiem instruktorki Pracowni Sztuk Wizualnych, Katarzyny Małgorzaty Magdziak, uczestnicy: młodzież oraz osoby dorosłe, tworzyli własne historie i postacie, czerpiąc inspirację z wybranych fragmentów starych książek. To jednak nie wszystko, a dopiero początek spotkań o charakterze warsztatowym. We czwartek, 9 maja w bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty artystyczno-edukacyjne z Galerią Arsenał pod hasłem “Zwierzęta mocy”. Podczas tego rodzinnego spotkania w bibliotece, uczestnicy czerpali inspirację z mocy zwierząt, tworząc ich portrety, które miały obdarzyć ich swoją mocą. Z wykonanych prac powstała wystawa, która znalazła swoje miejsce przy schodach prowadzących na I piętro budynku Centrum.
Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego (Książnica Podlaska), 10 maja w filii bibliotecznej w Klepaczach odbyło się kolejne rodzinne spotkanie. Tym razem – teatralne, prowadzone przez Dagmarę Sowę, absolwentkę białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Uczestnicy mieli okazję zaznać teatru z nieco innej strony niż powszechnie jest on znany. Prowadząca przedstawiła uczestnikom teatr kamishibai, który później – na dużych kartach stworzyli również oni sami.
Tego samego dnia, o godzinie 18:00 w M-GCKiS, miała miejsce projekcja filmu “Magia Podlasia – Szeptuchy”. W tym filmie dokumentalnym eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia dzielili się swoimi refleksjami i doświadczeniami, rzucając nowe światło na kulturowe dziedzictwo regionu i ludzkie pragnienia i oczekiwania. Po projekcji odbyło się również spotkanie z reżyserką – Małgorzatą Szyszką, która opowiadała o swoich odczuciach, które towarzyszyły jej podczas spotkań z ludźmi w ramach jej pracy przy produkcji tego filmu, jak i całym procesie jego powstawania. Rozmowę moderował Adam Kamieński, a publiczność zaangażowana w rozmowę z ogromnym zaciekawieniem słuchała tego, co sama reżyserka ma do przekazania.