Spotkania przy sztaludze


W ramach spotkań na żywo na fanpage’u M-GCKiS w Choroszczy uruchomiony został nowy cykl: „Spotkania przy sztaludze”. Odbyły się dwie takie transmisje: 21 maja oraz 4 czerwca. Podczas pierwszej, inaugurującej Monika Tekielska-Chmielewska, graficzka, plastyczka, pracownica M-GCKiS malowała na żywo postać Stańczyka z obrazu Jana Matejki. Do obrazu pozował Przemysław Waczyński, któremu szczególnie bliski jest właśnie Stańczyk. Podczas warsztatu były prowadzone na początku rozmowy o twórczości Matejki, jego dziele, jak powstawał obraz, kim jest w ogóle postać Stańczyka. Rozmawiano także o współczesnej kulturalnej rzeczywistości. Później Monika zdradziła warsztat swojej pracy, podczas procesu opowiadała o kolejnych etapach powstawania pracy, jak to robiła, tak by chętni mogli spróbować wg tych wskazówek po swojemu. Nie zabrakło anegdot, malarskich ciekawostek.
Natomiast 4 czerwca podczas transmisji można było śledzić proces powstawania rysunku suchą pastelą. Tak jak za pierwszym razem Monika Tekielska – Chmielewska wykonała portret wpisany w znany obraz. Opowiedziała przy tym o tej technice, własnych z nią zmaganiach, poinstruowała jak samemu spróbować sił w pasteli. Tym razem pozowała Paulina Krysiewicz z naszej biblioteki, która wybrała dzieło – pastel „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego.
Panie rozmawiały o macierzyństwie na podstawie prac Wyspiańskiego, który często portretował swoją żonę i dzieci. Nakreśliły jego postać i wymieniły się własnymi doświadczeniami.